2023 m. technologijų tendencijos: nuo skraidančių taksi iki stebinančios raiškos televizijos

Pasaulis, TechnologijosG. B.
Suprasti akimirksniu
Technologijos
Technologijų evoliucija tęsiasi. Marvino Meyerio/Unsplash nuotrauka

Technologijų evoliucija tęsis ir šiais metais

Pastarąjį dešimtmetį technologijos vystėsi nepaprastai sparčiai, o tokią pažangą vis sudėtingiau apibrėžti net vadinamuoju Moore’o dėsniu, kuris įprastai nušviečia technologijų augimo tempą, kai teigiama, kad kas maždaug 18 mėnesių kompiuterių apdorojimo sparta padvigubėja[1]

Dalis ekspertų teigia, kad technologijos pagaliau pasiekė savo ribas ir dabar jų augimo tempas ims lėtėti. Kiti teigia, kad technologinė revoliucija išgyvena tik pirminę stadiją ir galimi technologiniai laimėjimai mus nustebins dar ne vieną kartą.

Iš tiesų, technologijų sektoriaus ekspertai prognozuoja, kad jau netrukus dirbtinio intelekto (DI) rinka pasieks 89,8 mlrd. dolerių vertės ribą, o nepaisant ypač neaiškių ekonominių perspektyvų, apie 72 proc. pasaulio įmonių ir toliau planuoja plataus užmojo plėtrą į naujas rinkas, paskatintas milžiniškų investicijų į skaitmenines technologijas. 

2023 m. technologijų rinka taip pat nesustos. Tikėtina, kad išvysime tendencijas, apie kurias kalbėta ir svajota jau seniai. Be to, mus nustebins ir ne vienas ypač staigus ir galbūt prieštaringai vertinamas technologinis pokytis. Atrodo, kad nuobodu tikrai nebus.

Oro taksi
Bus pristatyti oro taksi. Isaac Benhesed/Unsplash nuotrauka

Skraidantys taksi taps realybe

Skraidantys taksi jau šiais metais gali tapti realybe. Dešimtys įmonių visame pasaulyje tikisi, kad būtent šiais metais rinkoje pavyks įvesti ir sėkmingai išpopuliarinti taksi, kurie primins nedidelius helikopterius ir kurie didžiuosiuose pasaulio miestuose padės išvengti automobiliais užkimštų gatvių ir kamštyje praleidžiamų ilgų valandų.

Manoma, kad tokie modernūs orlaiviai-taksi gali sumažinti ir kelionės išlaidas, nes jų elektrinius variklius prižiūrėti bus pigiau nei įprastų sraigtasparnių variklius. Be to, naujieji miesto lėktuvai bus ypač tylūs ir neišmes į aplinką taršių medžiagų. Tai tampa svarbiu veiksniu ekologijos mėgėjams ir tvaraus gyvenimo būdo propaguotojams.

Šiuo metu arčiausiai galutinio tokio oro taksi pristatymo etapo yra Bristolyje įsikūrusi įmonė „Vertical Aerospace“. Šių metų pradžioje jos „VX4“ modelis jau spėjo pirmą kartą pakilti į orą. Tiesa, pirmojo skrydžio metu naujoji ateities transporto priemonė buvo pririšta prie žemės ir tik dešimt minučių išbuvo ore.

Tikroji šios kategorijos transporto priemonių pažanga turėtų būti pasiekta 2023 m., kai bus atlikta daugiau bandomųjų skrydžių. Siekiama, kad bent iki 2025 m. „VX4“ jau būtų pilnai sertifikuotas skraidinti keleivius.

Tuo tarpu Vokietijoje įsikūrusi bendrovė „Volocopter“ jau šiais metais planuoja viešus savo modelio „VoloCity“ bandymus ir tikisi, kad orlaivis bus sertifikuotas 2024 m. ir tada pradės teikti paslaugas Singapūre, Paryžiuje ir Romoje[2].
Ryšys
Ryšio priemonės patobulės. Luiso Villasmil/Unsplash nuotrauka

Palydoviniai mobilieji telefonai pasižymės didžiulėmis susisiekimo galimybėmis

„ATS Spacemobile“ šiuo metu kuria novatorišką palydovinę technologiją, kuri leistų mobiliesiems telefonams tiesiogiai prisijungti prie palydovo ir skambinti arba naudotis duomenimis neįtikėtinai dideliu 5G greičiu. Ši technologija pagreitį gali įgauti būtent šiais metais.

Kaip skelbia technologijų ekspertai, telefonai naudosis bendrovės patentuota technologija, kad prisijungtų prie palydovų tinklo, o šie perduotų skambutį atitinkamam antžeminiam telefonui. Tai leis naudotojams skambinti iš atokiausių vietovių, taip pat palaikyti ryšį net ir nutrūkus elektros energijos tiekimui ar įvykus kitai ekstremaliai situacijai.

Pastarieji veiksniai yra ypač aktualūs dabar, kai pasaulis yra atsidūręs ant dar vieno karo slenksčio, o kai kuriose pasaulio šalyse žmonės susiduria ne tik su interneto ryšio problemomis, bet ir su elektros energijos stoka. Kita vertus, visuomenėje 5G technologija yra vertinama nevienareikšmiškai, todėl naujieji palydoviniai telefonai iš pradžių gali paplisti tik tarp pačių aktyviausių technologijų sekėjų.

DI
Dirbtinis intelektas įgaus pagreitį. Markuso Winklerio/Unsplash nuotrauka

DI įrankių išpopuliarėjimas pasieks piką

Praėję metai buvo ypač sėkmingi DI sektoriui, o šiais metais DI ir mašininio mokymosi (ML) įrankių naudojimas turėtų sumušti visus rekordus. Ekspertų manymu, DI įrankiai išpopuliarės ne tik eilinių žmonių kasdienybėje, bet ir versle.

Planuojama, kad 2023 m. klientų duomenims analizuoti ir iš anksto nuspėti pirkėjų elgseną bus pasitelkiami skirtingi DI įrankiai, kurie padės mažmenininkams neatsilikti nuo besikeičiančių klientų pageidavimų ir užtikrinti, kad jų reklaminės kampanijos būtų aktualios ir pritaikytos prie vartotojų.

Manoma, kad dėl to, 2023 m. net padaugės skaitmeninių reklamos kampanijų, patobulintų abipusiu, „išmaniuoju dialogu“[3].

Elektra varomi automobiliai galiausiai visiškai užvaldys rinką

2023 m. bus tie metai, kai smarkiai padidės elektromobilių įkrovimo galimybės, o rinkoje pradėsime matyti antros kartos akumuliatorių ir variklių technologijas, kurių veikimo nuotolis ir našumas padidės. Tai reiškia, kad elektromobiliai visiškai užvaldys automobilių rinką.

Vis dėlto, dalis ekspertų pabrėžia, kad patys didžiausi ir reikšmingiausi pokyčiai greičiausiai įvyks tik 2024 m., kai bus pradėti gaminti 2025 m. linijos automobiliai. Taigi, 2023 m. taps paskutiniais dabartinės kartos elektromobilių metais, o 2024 m. prasidės naujos kartos elektromobilių era.

Ekspertų teigimu, dėl to 2023 m. daugelis vairuotojų bus linkę pirkti naudotus, o ne naujus automobilius, o dėl didelio susidomėjimo, elektromobilių pardavimo rezultatai gali mušti naujus rekordus.

Stebinančio raiškumo televizija bus pasiekiama vis didesnei auditorijai

2023 m. taps 8K raiškos televizorių išplitimo metais. Ekspertai mano, kad šiais metais pamatysime daugiau prieinamų ir įperkamų itin aukštos raiškos televizorių, kurie nebebus tik prototipai.

Dabar 8K technologijos pereina į realius gamybos etapus, todėl jos gali pasirodyti rinkoje jau aukščiausios klasės, gana skirtingomis kainomis.

Ekspertų teigimu, su 8K televizoriais turėsime mažiau problemų, nei su prieš tai buvusiais 4K televizoriais, tačiau, nors nauji modeliai sulauks daug dėmesio, pardavimus greičiausiai stabdys kaina ir žinių stoka. Vis dėlto, iki 2023 m. pabaigos 8k gali tapti viena iš pagrindinių technologijų, iš kurių bus siekiama rinktis naująjį namų ekraną.