Suprasti akimirksniu
  • Rekordinio investuotojų skaičiaus spalį sulaukusi 15min mažina apsukas
  • 15min kirto konspiracijų teoretikams – K. Švabas čia ne prie ko
  • 15min ir Delfi susilaukė tarptautinių faktų tikrintojų dėmesio
  • Pasaulio žiniasklaidos milžines ištiko egzistencinė krizė
Šaltiniai
Radijas
Dienraštis 15min paskelbė apie permainas. CoWomen/Unsplash nuotrauka

Rekordinio investuotojų skaičiaus spalį sulaukusi 15min mažina apsukas

Pasikeitus politiniam pasaulio rakursui, viena po kitos pradėjo „kristi“ tradicinės žiniasklaidos priemonės. Iš pradžių netektys šlavė užsienio žiniasklaidos priemones, o štai dabar pamažu persikelia ir į Lietuvą – čia pranešta apie dienraščio 15min sprendimą likviduoti vieną „M-1“ įmonę su visais 19 darbuotojų, nors dar visai neseniai šis gyrėsi rekordiniu pritrauktų investuotojų skaičiumi.

Žiniasklaidos grupė „15min“, praėjusią vasarą įsigijusi „M-1“ radijo stočių grupę, imasi pokyčių – iš pradžių buvo nuspręsta prijungti bendrovę „Reklamos ekspertai“, o dabar jau priimtas sprendimas ir ją likviduoti. Tai reiškia, kad įmonė nustos egzistuoti kaip atskiras juridinis vienetas[1].

„Reklamos ekspertai“, vadovaujami Martyno Basoko, 2024 m. uždirbo per 2,1 mln. eurų pajamų, o grynasis pelnas siekė beveik 880 tūkst. eurų. Bendrovėje dirba 19 žmonių, tačiau kol kas neatskleidžiama, kaip reorganizacija paveiks jų darbo vietas.

Šis pokytis vykdomas kartu su „15min“ planu refinansuoti „M-1 grupės“ įsigijimą – tam spalį buvo išplatintos 16 mln. eurų obligacijos.

Tuo tarpu skaitytojai teiraujasi – nejaugi užsisuko pinigų „kranelis“, todėl tenka mažinti apsukas? Kiti, tuo tarpu, svarstė, kad gal dar mažai uždaroma, mat jau visiems iki gyvo kaulo įgrisę kas rytą klausyti įvairiausių radijo stočių, kuriose nuolat kalbama apie Lietuvą ginančią Ukrainą.

O štai kiti svarstė, kad gal derėtų patikrinti, kaipgi buvo įsisavinti tie milijonai.

Spalio pabaigoje „15min grupė“ viešai džiaugėsi savo sėkme po to, kai pavyko sėkmingai išplatinti 16 mln. eurų obligacijų emisiją su 9,8 proc. metinėmis palūkanomis[3]. Skelbta, kad bendra obligacijų paklausa siekė 18,2 mln. eurų, o investuotojų pritraukta rekordiškai daug – fiksuota net 713 dalyvių.
„15min grupė“ teigė sulaukusi rekordinio investuotojų skaičiaus. Žygimanto Gedvilo/ELTA nuotrauka
„15min grupė“ teigė sulaukusi rekordinio investuotojų skaičiaus. Žygimanto Gedvilo/ELTA nuotrauka

15min kirto konspiracijų teoretikams – K. Švabas čia ne prie ko

Tuo tarpu tas pats 15min sausio pabaigoje pasidalino informacija, neva socialiniame tinkle „Facebook“ plinta klaidinanti informacija apie tai, kad neva radijo stočių grupę „M-1“ perėmė Pasaulio ekonomikos forumo (PEF) įkūrėjo Klauso Švabo „patikėtinis“. Ši istorija paremta klaidingomis interpretacijomis ir faktais, kurie neatitinka tikrovės – taip gynėsi dienraštis[2].

Bendrovė nurodė, kad iš tiesų prieš dvejus metus „TV3 Grupė“ siekė įsigyti „M-1“, „M-1 Plius“, „Lietus“, „Laluna“ ir kitas radijo stotis. Tačiau 2023 m. rugsėjį Konkurencijos taryba užkirto kelią sandoriui, nes jis būtų smarkiai apribojęs konkurenciją reklamos rinkoje.

Galiausiai 2023 m. „M-1“ radijo stočių grupę įsigijo „15min grupė“, kurios akcininkai – lietuviško kapitalo verslininkai. Tai reiškia, kad radijo stočių valdymas perėjo vietos investuotojams, o ne kokiems nors tarptautiniams fondams ar PEF atstovams.

Taip pat nurodyta, kad tokios klaidinančios informacijos platintojai taip pat supainioję du skirtingus žmones pavarde Nelson. Jonathan M. Nelson – investuotojas, susijęs su „Providence Equity Partners“, kuri valdo TV3 žiniasklaidos grupę. Tačiau jis esą neturi jokių sąsajų su Pasaulio ekonomikos forumu. Kitas – Jonathanas Nelsonas, kuris minimas PEF kontekste, yra tyrėjas, neturintis ryšio su žiniasklaidos verslu – aiškino bendrovė.

15min ir Delfi susilaukė tarptautinių faktų tikrintojų dėmesio

Tarptautinio faktų tikrinimo tinklo (IFCN) auditas patvirtino, kad „Delfi“ ir „15min“ faktų tikrinimo skyriai atitinka visus tarptautinius standartus. Vertinti objektyvumas, šaltinių ir finansavimo skaidrumas bei klaidų taisymo politika.

Portalas „15min“ vykdo faktų tikrinimo iniciatyvą „Patikrinta 15min“, kuri, kaip ir „Delfi“ Melo detektorius, atitiko Tarptautinio faktų tikrinimo tinklo (IFCN) standartus. Auditas patvirtino, kad jų tikrinama informacija yra objektyvi, o šaltinių ir finansavimo skaidrumas atitinka keliamus reikalavimus.

Skirtingai nei „Delfi“, „15min“ faktų tikrinimas veikia mažesniu mastu ir turi kuklesnį finansavimą. Portalas nurodo, kad projektą yra rėmusi IFCN ir „Meta“, o 2020 m. iš IFCN ir „Meta“ fondo gavo 48 tūkst. JAV dolerių. Tačiau „15min“ aiškiai deklaruoja, kad jame nedirba asmenys, turintys politinių ryšių ar užimantys postus valdžioje.

„15min“ valdo bendrovė „15min group“, kurios akcininkai yra UAB „4 Bees“ – įmonė, priklausanti Tomui Balžekui, Martynui Basokui, Gabrielei Burbienei ir Tomui Bindokui. Portalo pajamos 2023 m. siekė 10,4 mln. eurų, o 2022 m. – 7 mln. eurų, rodo Rekvizitai.lt duomenys.

Lietuviški naujienų portalai susilaukė tarptautinių faktčekerių dėmesio. 77 koliažas
Lietuviški naujienų portalai susilaukė tarptautinių faktčekerių dėmesio. 77 koliažas

Pasaulio žiniasklaidos milžines ištiko egzistencinė krizė

Sausio pabaigoje CNN pranešė planuojantis masinius darbuotojų atleidimus – darbo gali netekti šimtai žurnalistų. Tai vyksta į Baltuosius rūmus sugrįžusiam Donaldui Trampui pažadėjus pradėti tirti didžiųjų transliuotojų šališkumą demokratų naudai.

Tuo tarpu „NBC News“ pareiškė atleisiantis apie 50 darbuotojų, „The Washington Post“ mažins komandą 4 proc., o „Associated Press“ – 8 proc. Laikraščiai, tokie kaip „Los Angeles Times“ ir TIME, taip pat smarkiai karpo biudžetus.

Žiniasklaidos nuosmukį lėmė auditorijos perėjimas į skaitmenines platformas („TikTok“, „Netflix“) ir „Google“ bei „Meta“ dominavimas reklamos rinkoje. Technologijų milžinės nebekompensuoja žiniasklaidos turinio naudojimo, todėl leidėjai priversti taupyti.

Ekspertai įspėja, kad žurnalistikos nuosmukis mažina visuomenės atskaitomybę ir didina dezinformacijos plitimą. Tačiau dalis visuomenės nepasitiki tradiciniais transliuotojais – jie patys buvo kritikuojami dėl informacijos ribojimo pandemijos metu.

JAV pradėtas tyrimas dėl ABC, NBC ir CBS nešališkumo, o tuo tarpu Elonas Muskas paskelbė, kad dabar patys žmonės yra žiniasklaida.