- Tarptautiniai „faktčekeriai“ patikrino „Delfi“ Melo detektorių ir jame nieko blogo nerado
- Tarp „Delfi“ Melo detektoriaus rėmėjų – ir Europos Komisija, ir NATO
- „Patikrinta 15min“ veikia tik savo ir „Meta“ lėšomis?
Tarptautiniai „faktčekeriai“ patikrino „Delfi“ Melo detektorių ir jame nieko blogo nerado
Lietuviškų naujienų portalų „Delfi“ ir „15min“ melo detektorius patikrino nepriklausomi žiniasklaidos priemonių vertintojai iš Tarptautinio faktų tikrinimo tinklo (IFCN). Nuspręsta, kad šios žiniasklaidų priemonių „faktčekeriai“ atitinka visus keliamus tarptautinius reikalavimus ir gali nevaržomai veikti ir toliau.
2023 metų lapkričio 4 dieną prasidėjęs ir lygiai metus laiko trukęs IFCN auditas atskleidė, kad portalo „Delfi“ Melo detektorius buvo paskelbtas atitinkančiu jiems keliamus principus.
„Šio proceso metu organizacija turi parodyti įsipareigojimą laikytis nešališkumo ir sąžiningumo principų, šaltinių, finansavimo ir organizacijos skaidrumo, metodikos skaidrumo ir įsipareigojimo atvirai ir sąžiningai taisyti informaciją.“ – skelbiama ataskaitoje[1].
Pranešama, kad auditas rėmėsi nešališkumo ir sąžiningumo kriterijais, siekiant užtikrinti, kad faktų tikrinimas būtų atliekamas objektyviai ir be politinio ar ideologinio šališkumo.
Taip pat buvo vertinamas skaidrumas dėl šaltinių, nurodant informaciją taip, kad skaitytojai galėtų patys patikrinti pateiktus duomenis. Be to, akcentuota finansinio ir organizacinio skaidrumo svarba – atskleisti finansavimo šaltiniai ir organizacinė struktūra padeda išvengti interesų konfliktų.
Dar vienas svarbus aspektas – metodologijos skaidrumas, kai detaliai aprašomas faktų tikrinimo procesas, siekiant, kad jis būtų suprantamas ir atkartojamas. Galiausiai, auditas įvertino aiškios klaidų taisymo politikos egzistavimą, kuris skatina tikslumą ir didina pasitikėjimą projektu. Konstatuota, kad šių kriterijų laikymasis sustiprina „Delfi Melo detektoriaus“ kaip patikimo faktų tikrinimo šaltinio vaidmenį Lietuvoje.
Tuos pačius kriterijus atitinka ir portalo „15min“ faktų tikrinimo rubrikos skleidžiamos informacijos teisingumą. Nustatyta, kad „Patikrinta 15min“ atitinka visus keliamus reikalavimus, kurie buvo keliami ir „Delfi“.
Tarp „Delfi“ Melo detektoriaus rėmėjų – ir Europos Komisija, ir NATO
Taigi, iš kieno kišenės yra finansuojami vieni populiariausių Lietuvoje naujienų portalų faktų tikrintojai? „Delfi“ nurodo, kad 2020 m. 59,7 proc. lėšų Melo detektoriui dengia pats, likusius 39,8 proc. finansuoja „Facebook“ ir 0,5 proc. – tas pats Melo detektorių patikrinęs IFCN[2].
Po metų į portalo faktų tikrintojus jau investavo ir Europos Komisija, skyrusi 2,5 proc. lėšų, likusias generavo pats „Delfi“ (58,5 proc.) ir „Facebook“ (39 proc.). Taip jau sutapo, kad būtent tuo metu prasidėjo masinė vakcinacija nuo COVID-19, tad finansavimas iš EK atrodo tikslingas, mat būtent „Delfi“ tuo metu įnirtingai dalinosi straipsniais apie nuo pacientų „lūžtančias“ ligonines ir būtinybę skiepytis nuo koronaviruso, antraip bus uždėti galimybių paso antrankiai.
EK vaidmuo Melo detektoriaus finansavime dar reikšmingiau išaugo 2022-aisiais, būtent tada, kai prasidėjo karas Ukrainoje. Tuomet Komisijos indėlis siekė 8,13 proc., į šią „draugiją“ taip pat sugrįžo ir IFCN, skyręs mažiau nei prieš tai – 0,35 proc. finansavimo. Likę 52,4 proc. teko „Delfi“ ir 39,11 proc. – „Facebook“.
Įpusėjus karui Ukrainoje, 2023-aisiais, Melo detektorių rėmėjų sąrašą papildė ir NATO (0,30 proc.) bei Nacionalinis demokratijos fondas (NED), prisidėjęs 0,96 proc. bei Atviros informacijos partnerystė (OIP), skyrusi 1,81 proc. Reikšmingai išaugo ir pasiekė 16,90 proc. ir indėlis iš EK. Tuo tarpu sumažėjo pačio „Delfi“ kontrolė, mat jam atiteko tik 42,36 proc., o „Meta“ – 37,67 proc. Taigi nuo šių metų, galima sakyti, „Delfi“ savo Melo detektorių atidavė valdyti kitiems į rankas.
Nors konkrečios informacijos apie gaunamos paramos dydį nėra nurodoma, tačiau pastaraisiais metais „Delfi“ pardavimų pajamos tendencingai augo ir jau 2023 m. pasiekė 16,2 mln. eurų, kai dar 2020-aisiais buvo 10 mln. eurų[3].
„Patikrinta 15min“ veikia tik savo ir „Meta“ lėšomis?
Tuo tarpu „Patikrinta 15min“ neturi tokios gausybės rėmėjų ir nurodo, kad šiame projekte nedirba joks asmuo, užimantis apmokamą ar svarbų postą politinėje partijoje, valdžios institucijose ar valstybinėje įmonėje, tiesiogiai kontroliuojamoje politinės partijos ar Vyriausybės.
„Patikrinta 15min“ yra naujienų portalo 15min, kurį valdo bendrovė tokiu pačiu pavadinimu, dalis.
Kaip bendrovės akcininkai nurodomi UAB „4 Bees“, valdoma Tomo Balžeko, Martyno Basoko, Gabrielės Burbienės ir Tomo Bindoko[4].
Taip pat nurodoma, kad 2020 m. FCN kartu su „Meta“ šiam projektui skyrusi 1 mln. JAV dolerių faktų tikrintojams visame pasaulyje, „Patikrinta 15min“ per šį projektą gavo 48 tūkst. JAV dolerių.
„15min“ taip pat nenurodo konkrečių sumų, skiriamų šiam projektui. Tačiau Rekvizitai.lt pateikiamais duomenimis, įmonės pardavimų pajamos 2023 m. siekė 10,4 mln. eurų, kai tuo tarpu 2022-aisiais – 7 mln. eurų[5]. Daugiau rodiklių taip pat neskelbiama.
Pagal šių portalų faktų tikrintojų rėmėjus išryškėja ir pagrindiniai skirtumai – štai „Delfi“ Melo detektoriuje gausu įrašų apie politiką, karą Ukrainoje ir COVID-19 pandemiją, o „Patikrinta 15min“ savo ruožtu informaciją skelbia įvairesnę, gausu informacijos apie užsienio žvaigždes, verslus ir net maisto produktus.