- Referendumo metu šveicarai pasisakė prieš gamtos išteklių apsaugą
- Šveicarijoje pastebimas politinis susiskaldymas dėl aplinkosaugos nuostatų
- Aplinkosaugos aktyvistai aiškina, kad Šveicarija viršija planetos galimybes
- „Greenpeace“ žada ignoruoti šveicarų norus ir toliau siekti, kad šalis imtųsi griežtų veiksmų ekologiniais klausimais
![Šveicarija Šveicarija](https://cdn.prod.seven-seven-k8s.outfission.com/images/f6412c9facf40eae68705bc259003da79a7c02b4d78430f2a1dd006fb61bcb2c.jpg)
Referendumo metu šveicarai pasisakė prieš gamtos išteklių apsaugą
Šveicarijos gyventojai per referendumą atmetė pasiūlymą įtraukti į konstituciją nuostatą, įpareigojančią gerbti planetos gamtos išteklius. Remiantis oficialiais preliminariais skaičiavimais, apie 70 % balsavusiųjų pasisakė prieš šią iniciatyvą[1].
Kaip ir buvo tikėtasi, pasiūlymas nesulaukė pritarimo nė viename kantone. Šis sprendimas reiškia, kad Šveicarijos įstatyminė bazė nesikeis, o šalis ir toliau vadovausis dabartine aplinkosaugos politika, nesiimdama konstitucinio įsipareigojimo mažinti gamtos išteklių naudojimą.
Nepaisant to, diskusijos šia tema neabejotinai tęsis. Šveicarijos visuomenė išlieka susiskaldžiusi aplinkosaugos klausimais, o šis referendumas tik dar labiau išryškino skirtingas pozicijas ekonomikos ir ekologijos sankirtoje, mat aplinkosaugos aktyvistai pabrėžia ekologinių klausimų svarbą, o likusi visuomenė pirmiausia žvelgia į ekonomiką.
Šveicarijoje pastebimas politinis susiskaldymas dėl aplinkosaugos nuostatų
![Aplinkosauga Aplinkosaugos aktyvistai skatino imtis radikalių priemonių, visiškai neatsižvelgiant į ekonominius klausimus. Photo Boards/Unsplash nuotrauka](https://cdn.prod.seven-seven-k8s.outfission.com/images/12ea1627d4c09b9aaf071f861b832e8204c2742458575dcfe95484561b7678bb.jpg)
Prieš referendumą šveicarų vyriausybė, verslo sektorius, taip pat dešiniosios ir centro dešinės politinės partijos kritikavo šią iniciatyvą, teigdamos, kad ji gali sukelti ekonominių sunkumų. Šveicarijos liaudies partija (SVP) net pavadino ją „pavojinga“, argumentuodama, kad tokios nuostatos įtvirtinimas galėtų išprovokuoti reikšmingą kainų augimą ir sumažinti prekių bei paslaugų pasirinkimą.
Verslo atstovai perspėjo, kad naujas konstitucinis įsipareigojimas gali sukelti tiekimo grandinių trikdžius, kurie neigiamai paveiktų maisto, būsto, transporto ir drabužių rinkas. Jų nuomone, ekonomikos stabilumas ir augimas neturėtų būti aukojami dėl pernelyg griežtų ekologinių reikalavimų.
Kita vertus, kairiosios partijos ir aplinkosaugos organizacijos palaikė šį pasiūlymą, ignoruodamos visus perspėjimus apie ekonominius sunkumos. Jos tikino, kad konstitucinė nuostata būtų svarbus žingsnis siekiant užtikrinti tvarų išteklių naudojimą ateityje. Pasak jų, be aiškių įsipareigojimų Šveicarija ir toliau naudos gamtos išteklius viršydama planetos ekologines ribas.
Aplinkosaugos aktyvistai aiškina, kad Šveicarija viršija planetos galimybes
![Šveicarijos vaizdas Aktyvistai nepatenkinti Šveicarijos veikla. Patrick Robert Doyle/Unsplash nuotrauka](https://cdn.prod.seven-seven-k8s.outfission.com/images/317c187b5ffe7ef6b29f295830b3cfb1fe13b1dd2bcde78cf169007c913de33c.jpg)
Aplinkosaugos aktyvistai ir organizacija „Greenpeace“ pabrėžė, kad Šveicarija jau dabar sunaudoja daugiau gamtos išteklių, nei ekosistemos gali jų atkurti. Tokie elementai kaip vanduo, dirvožemis ir oras eksploatuojami intensyviai ne tik pačioje Šveicarijoje, bet ir pasauliniu mastu.
„Aplinkosauginės atsakomybės iniciatyva numatė, kad ekonominė veikla neturėtų viršyti išteklių naudojimo ribų ir neturėtų teršti aplinkos daugiau, nei leistina, siekiant apsaugoti gamtos išteklius“, – teigiama projekto santraukoje.
Tačiau konkrečių įgyvendinimo priemonių dokumente nebuvo nurodyta – nebuvo aiškiai apibrėžta, kaip naujoji tvarka būtų taikoma įstatymų leidybos lygiu. Šios iniciatyvos autoriai siūlė, kad per dešimtmetį būtų imtasi radikalių priemonių siekiant sumažinti poveikį aplinkai. Tačiau šveicarų rinkėjai tokius pokyčius atmetė, o tai rodo, kad daugumai vis dar svarbesni ekonominiai veiksniai ir noras turėti stabilų gyvenimą, o ne radikalios aplinkosaugos reformos.
„Greenpeace“ žada ignoruoti šveicarų norus ir toliau siekti, kad šalis imtųsi griežtų veiksmų ekologiniais klausimais
![Aplinkosaugos aktyvistai Aplinkosaugos aktyvistai žada nenuleisti rankų. Markus Spiske/Unsplash nuotrauka](https://cdn.prod.seven-seven-k8s.outfission.com/images/7e0ecab2e827dde83e69017a78cad0f006f87a05fa5c0b8980fa0fce6cc97616.jpg)
Organizacija „Greenpeace“, viena pagrindinių šio pasiūlymo rėmėjų, po referendumo rezultatų paskelbimo išplatino griežtą pareiškimą, kuriame išreiškė nusivylimą Šveicarijos gyventojų sprendimu.
„„Greenpeace“ tyrimai rodo, kad Šveicarija jau dabar viršija planetos galimybių ribas, ypač klimato kaitos ir biologinės įvairovės srityse. Ir pabaigos nematyti, nors egzistuoja daugybė aplinkosaugos taisyklių, įskaitant klimato apsaugos priemones bei Paryžiaus susitarimą dėl klimato kaitos.“, – teigiama organizacijos pranešime.
Pasak „Greenpeace“, planetos apsauga nėra diskusijų ar derybų klausimas – tai esminė sąlyga žmonijos gerovei. „Be sveikos planetos nebus ir išteklių, o be išteklių – ir gerovės“, – pabrėžė organizacijos atstovai. Nepaisant šio referendumo baigties, kai gyventojai akivaizdžiai parodė, kurią pusę palaiko, aktyvistai vis tiek žada ir toliau siekti, kad Šveicarija imtųsi ryžtingesnių veiksmų aplinkos apsaugos srityje.