„Wagner“ kovotojai grįžta į frontą

Pasaulis, ŠiandienSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
W
Tikėtina, kad „Wagner“ kovotojų skaičiaus Baltarusijoje mažėjimui įtakos turėjo ir Lietuvos politikų pasisakymai bei veiksmai, Elta nuotrauka

Samdiniai jungiasi prie Donbaso regiono kovotojų

„Wagner“ grupuotės samdiniai grįžta į Ukrainos karo frontą. Kovotojai iš privačios velionio Jevgenijaus Prigožino armijos po kelių savaičių pertraukos kovose prisijungia prie Donbaso savanorių sąjungos.

Informaciją apie tai, kad „muzikantai“ nusprendė dalyvauti Ukrainos kare, patvirtino Donbaso savanorių sąjungos vadovas, kareivis, pravarde „Zodiakas“.

„Zodiakas“ pabrėžė, kad buvę samdiniai prieš prisijungdami prie dalinio praeina trumpą atranką. Po neilgai trunkančio patikrinimo jie gauna ginklus ir paskyrimą į konkrečius padalinius.

„Atvykėliams užduodami klausimai gana standartiniai. Ar turite patirties? Ar tarnavote „Wagner“, o jei taip, ar dalyvavote žygyje į Maskvą? Ar turite teistumą? Atsakymai nėra labai griežtai vertinami. Svarbiausia, kad jie būtų sąžiningi, – sakė jis.– Taip pat klausiame, kas liko namuose, kas gaus užmokestį ir kas, esant reikalui paims kūną.“

Stovyklos Baltarusijoje likvidavimas

Pirmosiomis rugsėjo dienomis kanalas „Belaruski Gajun“ pranešė apie dalinį „Wagner“ grupuotei priklausančios lauko stovyklos likvidavimą.

Naujausiais šaltinių gautais duomenimis, iš 292 palapinių , buvusių stovyklos teritorijoje Tsel kaime netoli Osipovičių, daugiau nei 160 buvo išrinktos.

Pasak kanalo autorių, lėtas stovyklos likvidavimas nereiškia, kad daliniai bus visiškai išvesti iš Baltarusijos teritorijos . Iškeltos palapinės veikiau rodo, kad sumažėjo samdinių, kurie vis tiek liks Baltarusijos kariuomenės ir Aliaksandro Lukašenkos režimo žinioje.

Tikslus „muzikantų“ skaičius – nežinomas

Prieš kelias dienas „Elta“ perspausdino portalo „rbc.ua“, kuris remiasi Nacionalinio pasipriešinimo centru (NPC), informaciją.

„Baltarusijos pogrindininkų duomenimis, šalyje liko mažiau kaip 1000 „Wagner“ kovotojų“, – buvo sakoma pranešime. NPC patikslino, kad 200 iš jų tebėra Baltarusijos vidaus reikalų ir gynybos ministerijų specialiųjų pajėgų instruktoriai. Likusiųjų nenori nei naujos privačios karinės kompanijos, nei Rusijos gynybos ministerija, pridūrė NPC.

Portalas primena, kad kare prieš Ukrainą dalyvavę privačios karinės bendrovės „Wagner“ smogikai po nesėkmingo mėginimo įvykdyti valstybės perversmą Rusijoje persikėlė į Baltarusiją.

Praėjus keliems mėnesiams, Rusijoje sudužo lėktuvas, kuriuo skrido „Wagner“ įkūrėjas J. Prigožinas. Po to samdinių skaičius Baltarusijoje ėmė mažėti. Kaip anksčiau pareiškė NPC, „muzikantai“ išvyksta iš Baltarusijos, kadangi negauna finansavimo iš Rusijos.

Nepelnytai pamiršti Lietuvos politikų nuopelnai

Keista, kad nei baltarusiai, nei ukrainiečiai nepaminėjo Lietuvos politikų nuopelnų kovojant dėl to, kad „Wagner“ daliniai kaip galima greičiau paliktų kaimyninę valstybę.

Juk dar liepą Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas viešai pareiškė, kad nemano, jog dėl Baltarusijoje pastebėtos „Wagner“ kolonos reikėtų nerimauti. Anot buvusio nacionalisto Mindaugo Murzos patarėjo, į Baltarusiją atvyko lengvai ginkluota ir kovinės galios neturinti žmonių grupė, kuri papildomos grėsmės Lietuvos saugumui nekelia.

O dar 2020 m. tas pats L. Kasčiūnas negailėjo priekaištų Sauliui Skverneliui. „Ar normalu, kad Vilniaus oro uostas tampa „Wagner“ grupės įkūrėjo technikos remonto baze?“ – tuomet viešai klausė dabartinis konservatorius.

Savo nuomone apie Baltarusijoje įsikūrusius „muzikantus“ išsakė ir pagaliau konservatorių bei jų satelitų balsų pastangomis atgaline data Lietuvos prezidentu pripažintas Vytautas Landsbergis.

„Mes nežinome, ką tie nusikaltėliai tom galvom vienoje ir kitoje pusėje iš tikrųjų galvoja. Bet nieko gero, kad jie čia atsiranda ir kažkokie spėliojimai prasideda, kas dabar bus. Nereikia mums tų spėliojimų, bet jeigu yra, tai reikia pasiruošti“, – trečiadienį LRT televizijai sakė V. Landsbergis.

Taip pat Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos valdžios įspėjo Minską, kad jeigu Baltarusijos teritorijoje liks „Wagner“ kovotojai, ES šalys narės uždarys sienas. Galima net neabejoti, kad aktyvi politikų veikla ir grėsminga retorika prisidėjo prie to, jog „muzikantų“ Baltarusijoje liek vis mažiau ir tik laiko klausimas, kada jie visiškai paliks kaimyninę šalį.