„Wagner“ išsišokimo pasekmės – sugadinta infrastruktūra ir miglotos perspektyvos

Pasaulis, Saugumas, ŠiandienSteponas Rokas
Jevgenijus Prigožinas
Jevgenijus Prigožinas , TASS

Apgadinti namai Voroneže, sugadintos Rostovo gatvės

Privačios karinės grupuotės „Wagner“ kolonai judant Voronežo srities Pavlovo rajono teritorija per kilusį susišaudymą buvo apgadinta apie 20 namų, „Telegram“ kanale nurodė rajono vadovas Maksimas Jancovas.

„Birželio 24 d. kilus susišaudymui mūsų gyvenvietėje nukentėjo mažiausiai 19 namų savininkų“, – nurodė vadovas. Jis patikino, kad nukentėjusiems gyventojams bus padėta su remontu ir atlyginti nuostoliai.

Rostovą prie Dono „muzikantai“ paliko birželio 24-osios vakare. Mieste jie, užėmę Budionovo prospektą ir Pietinės karinės apygardos štabą, praleido mažiau negu parą. Kariams pasitraukus miesto administracijos vadovas Aleksejus Logvinenko pranešė, kad per jų pasivažinėjimą buvo apgadinta 10 tūks. kvadratinių metrų asfalto. Visgi jis patikino, kad per porą dienų viskas bus sutvarkyta.

Wagner Rostovo gatvėse
Wagner Rostovo gatvėse, aljazeera stop kadrasa

Dūma nusprendė „nebesidalinti“ kaliniais su privačiomis armijomis

Rusijos valstybės Dūma nusprendė, kad privačios karinės grupuotės nebegalės samdyti kalinių. Tai nurodyta žemutinių parlamento rūmų Įstatymo leidybos ir valstybės kūrimo komiteto pirmininko Pavalo Krašeninikovo pranešime. Jis patikslino, kad nuo šiol kalintys asmenys sutartis galės sudaryti tik su Gynybos ministerija.

„Buvo laikas, kai privačios grupuotės galėjo samdyti tuos, kurie jau išgirdo nuosprendį. Dabar įstatymais numatyta kitokia procedūra ir atitinkamos sutartys bus sudaromos tik su Gynybos ministerija“, – patikslino deputatas. Tiesa, kaip anksčiau nuteistieji patekdavo į privačias kariuomenes, P. Krašenininkovas nepatikslino.

„Wagner“ numatyti trys galimi scenarijai

Dūmos Gynybos komiteto nariai pasidalino mintimis apie privačios karinės grupuotės „Wagner“ likimą po Jevgenijaus Prigožino sukelto maišto. Buvo įvardinti trys galimi scenarijai – jos išskaidymas, legalizacija arba sutarčių su Gynybos ministerija sudarymas.

Komiteto pirmininko Andrėjaus Kartapolovo nuomone, uždrausti Rusijos teritorijoje privačias kariuomenes, įskaitant ir „Wagner“, priežasčių nėra. „Visi klausimai vadovui. Tas, kuris pradėjo maištą, ir turėtų atsakyti“, – pabrėžė jis ir pridūrė, kad privačių karinių grupuočių likvidavimas taptų dovanėlė NATO ir ukrainiečiams.

Deputatas Jaroslavas Nilovas priminė, kad kiek anksčiau žemutiniuose rūmuose buvo iškeltas privačių kariuomenių legalizavimo klausimas. „Tai, kas įvyko, turėtų suveikti kaip impulsas sprendimų priėmimui“, – nurodė politikas.

Generolas leitenantas Viktoras Sobolevas pabrėžė, kad šiuo metu kalbos apie privačių kariuomenių legalizavimą nėra priimtinos. Pasak jo, remtis reikėtų Kremliaus atstovo Dmitrijaus Peskovo pareiškimu apie tai, jog maište nedalyvavę kariai gali pasirašyti sutartis su Gynybos ministerija.

J. Prigožinas patikino nenorėjęs versti V. Putino.

Aistroms kiek aprimus eteryje pasirodė ir „Wagner“ vadas Jevgenijus Prigožinas. Jis pareiškė, kad sutartį su Gynybos ministeriją vengiančią pasirašyti grupuotę planuota liepos 1-ąją išskaidyti. Jie esą planavo reguliariems daliniams turimą techniką perduoti birželio 30 d., tačiau situacija pasikeitė, kai buvo atakuotos užnugaryje likusios grupuotės stovyklos.

Reaguodama į tai, grupuotė surengė žygį ir užėmė Rostovą. Tik esą ne tam, kad nuverstų valdžią, o tam, kad apsaugotų likusius karius ir parodytų savo nepritarimą tam, kaip su „Wagner“ buvo pasielgta. Priartėjus prie Maskvos, J. Prigožino teigimu, buvo suvokta, kad prasilies daug kraujo, todėl ir buvo nuspręsta atsitraukti.

Jis patikslino, kad jokių nuostolių ant žemės Gynybos ministerija nepatyrė, o „Wagner“ prarado du žmones bei išreiškė apgailestavimą dėl numušto oro transporto.

Maištaujančius „muzikantus“ priglaudė kaimyninė Baltarusija

Pagal susitarimą su Baltarusijos prezidentu, J. Prigožinas ir dalis jo karių pasitraukė į šią šalį. Specialiai jiems Mogiliovo apskrityje, netoli sienos su Ukraina, skubiai statomas maždaug 8000 žmonių talpinsiantis palapinių miestelis.

Antradienį pasirodė informacija apie tai, kad Maskva įvykdė savo pažadą ir nutraukė baudžiamąjį J. Prigožino persekiojimą, o „Wagner“ geranoriškai sutiko perduoti Gynybos ministerijai turimą sunkiąją ginkluotę.