Vokietijos žiniasklaida: Lietuva turi problemų su brigados finansavimu

SaugumasDaiva Čepėnienė
Suprasti akimirksniu
Kariai
Vokietijos žiniasklaida teigia, kad aukšti karių apgyvendinimo sąlygų standartai Lietuvai sunkiai įgyvendinami. Vikipedija nuotrauka

Teigia, kad aukšti karių apgyvendinimo sąlygų standartai Lietuvai sunkiai įgyvendinami

Lietuvoje planuojama nuolat dislokuoti vokiečių kovinę brigadą. Susitarimas tarp Lietuvos ir Vokietijos jau pasirašytas, tačiau Vokietijos žiniasklaidos pranešime teigiama, kad Vilniuje auga susirūpinimo banga. Mat kovinei brigadai reikalingos infrastruktūros finansavimas mūsų valstybei kelia nemenkų problemų, o viena iš pagrindinių priežasčių – aukšti Bundesvero karių apgyvendinimo sąlygų standartai.
Vokiečių žurnalas „Der Spiegel“, remdamasis konfidencialia Vokietijos ambasados Vilniuje korespondencija perduodama Vokietijos vyriausybei, paskelbė, kad išlaidos, susijusios su nuolatiniu Vokietijos kovinės brigados dislokavimu Lietuvoje, akivaizdžiai kelia nemažai problemų Baltijos valstybei. Ataskaitoje teigiama, kad vien infrastruktūros finansavimas per ateinančius dvejus metus Lietuvai yra pakankamai didelė finansinė našta.

Vokiečiams reikalingos patalpos gerokai viršija lietuvių kariams skiriamą gyvenamųjų patalpų standartą

Lietuviai įsitikinę, kad jiems teks mokėti tik už karinę infrastruktūrą, tačiau teigiama, kad jiems tektų proporcingai prisidėti ir prie Vokietijos karinių pajėgų gyvenamųjų patalpų pritaikymo, nes vokiečiams reikalingos patalpos gerokai viršija lietuvių kariams skiriamą gyvenamųjų patalpų standartą. Lietuviai taip pat nelaiko savęs atsakingais už mokyklų ir vaikų darželių statybą.

„Be žemės, kuri būtų suteikta pastatų statyboms, darbų išlaidas 100 proc. turėtų finansuoti Vokietija“, – rašoma lapkričio mėnesio laikraštyje.
Borisas Pistorius ir kariai
Gynybos ministras Borisas Pistorius kalba su Bundesvero kariais. DPA nuotrauka.

Vokietijos laukia sunkios derybos su Lietuva dėl infrastruktūros finansavimo

Pasak „Der Spiegel“, laiškas, kuriame skelbiama ši informacija, yra skirtas ne tik Užsienio reikalų ministerijai. Kreipimosi autorius aiškiai prašo, kad jo pranešimas būtų nedelsiant pateiktas Bundesvero generaliniam inspektoriui, visiems svarbiems gynybos ministerijos departamentų vadovams ir 23-ajai grupei Federalinėje kanceliarijoje, kuri sprendžia visus su Bundesveru susijusius klausimus. Laiškas užbaigiamas pesimistine gaida, neva Vokietijos laukia sunkios derybos su Lietuva dėl infrastruktūros finansavimo.
Gruodžio 18 dieną Vokietijos gynybos ministras ir Socialdemokratų partijos (SPD) atstovas Borisas Pistorius ir jo kolega Lietuvoje Arvydas Anušauskas pasirašė veiksmų planą dėl nuolatinio Vokietijos kovinės brigados dislokavimo Lietuvoje. Maždaug 5 000 karių turintis dalinys Lietuvoje turėtų pradėti veikti dar iki 2027 metų[1].