Skambus „Alternatyva Vokietijai“ partijos nario pareiškimas
Europos Parlamentas tapo „korupcijos šaltiniu“, tačiau tuo kaltinami tik dešinieji politikai, RTVI pareiškė Vokietijos eurodeputatas, prieštaringai vertinamos partijos „Alternatyva Vokietijai“ (AV) narys Gunaras Bekas. Jo partija pateko į skandalą, kurį jau pavadino „rašegeitu“. Jis kilo iki rinkimų į Europos Parlamentą, vyksiančių birželio 6-9 dienomis, likus trims mėnesiams.[1]
„Tikėtina, kad daliai Europos Parlamento deputatų mokėjo portalas „Europos Balsas“, tačiau aš nesakyčiau, kad tai Rusijos Vyriausybė. Be to, dar neaišku, kiek tokie mokėjimai yra neteisėti“, – pareiškė G.Bekas RTVI.
Jo paties manymu, tame, kad už interviu būtų mokami pinigai, nieko neteisėto nėra.
AV yra viena partijų, kuri kaltinama gavus pinigus. Kol kas politiniai, bet ne kriminaliniai kaltinimai pareikšti ir Lietuvoje viešėjusiam Petrui Bistronui, Vokietijos Bundestago deputatui, AV frakcijos spikeriui užsienio reikalams. Jis planavo bolotiruotis į EP, bet skandalas privertė sunerimti partijos vadovybę.[2]
Daroma prielaida, kad „rašengeito“ skandalas gali pareikalauti pirmosios aukos. „Politico“ žinioje atsidūrusiame laiške rašoma, kad radikaliai dešiniosios partijos vadovybė spaudžia deputatą viešai pakomentuoti čekų žiniasklaidos pranešimus apie iš prorusiško tinklo, mėginančio paveikti Europos visuomenės nuomonę, gautus 25 tūkst. eurų.
Sena-nauja naujiena nes artėja rinkimai?
Pasak G. Beko, tyrimas dėl to vyksta jau ne vienerius metus, tačiau tik dabar jis buvo paviešintas.
„Tas faktas, kad kai kurie menami rezultatai buvo paviešinti tik dabar, tikrai susijęs su artėjančiais rinkimais. Paviešinimo tikslas – dvejopas. Viena vertus, kuriamas įspūdis, kad visos dešiniosios partijos korumpuotos, kita – kas kritikuoja NATO ir ES kursą esą daro tai tik todėl, kad jiems mokama“, – nurodė jis.
Jis prognozavo, kad artėjant rinkimams dešininių politikų diskreditacijos kampanija tik stiprės, o iki birželio 9 d. nepagrįstų finansinių kaltinimų sulauks ir daugiau dešiniųjų eurodeputatų.
Korupcija apėmusi visą europinę politiką
Vokiečių deputato nuomone, korupcija apėmusi visą Europos Parlamentą.
„Turime tikrą korupcijos židinį. Kukliausiais paskaičiavimais, mažiausiai 40 proc. EP narių per pastaruosius penkerius metus gavo kyšius, nuolaidas arba išmokas už fiktyvų darbą. Taip buvo atlyginta už užsienio valstybių ir įmonių protegavimą. Be to, dešimtys EP deputatų dirba ir kitose vietose, kuriose jie, naudodamiesi savo parlamentine veikla, atlieka „klientų“ užsakymus“, – teigė vokiečių politikas.
2022 metais, dar prieš „rašageitą“, EP purtė „katargeitas“ – vienas didžiausių pastarojo dešimtmečio korupcijos skandalų. Jame buvo įsipainiojusi viceprezidentė Eva Kaili, spėjusi net pabuvoti už grotų, ir kiti politikai, įtariami gavę kyšius iš Kataro, Maroko ir Mauritanijos. Nepaisant to, „Politico“ duomenimis, dalis jų dirbo ir 2023 metais.[3]
„Žinau daugiau atvejų, kai vokiečių eurodeputatams mokėjo daugianacionalinės įmonės už tai, kad jie paveiktų balsavimo rezultatus. Beveik visais atvejais buvo atstovaujami provakarietiški arba dalykiniai interesai. Dabartinė kampanija prieš vadinamuosius rusų agentus skirta nukreipti dėmesį nuo anų faktų ir sukurti įvaizdį, kad korupcija egzistuoja tik dešinėje, nors ji apėmusi visas EP partijas“, – patikino G.Bekas.
Gynė jis ir bendrapartietį.
„Dešinieji EP ne taip greitai pasiduoda korupcijai, nes jie turi mažiau įtakos. Pinigai keliauja pas tuos, kurie turi valdžią“, – pabrėžė jis. – Kyšiai ar atsiskaitymas už paslauga ES nėra kažkas naujo. Už kyšius ir otkatus turi būti baudžiama. Bet apie Rusiją kalbama siekiant susikrauti politinį kapitalą“, – nurodė irgi Lietuvoje neseniai viešėjęs kitas AV narys Štefanas Kortė.
RTVI nusiuntė užklausą ir pačiam P. Bystronui, tačiau atsakymo iš jo dar nesulaukė. Tikėtina, kad „rašengeitas“ EP bus aptariamas balandžio 10 d.
Čekai ėmėsi veiksmų
Kiek anksčiau Čekijos Vyriausybė naujienų portalui „Europos Balsas“ pritaikė sankcijas, nes ES jis vertinamas kaip Rusijos kampanijos, skirtos paveikti artėjančius EP rinkimus, įrankis. Belgijos premjeras Aleksandras De Kro viešai pareiškė, kad Rusija mokėjo eurodeputatams už tai, jog jie portalo pagalbą skleistų rusišką propagandą. Dezinformacijos paieškomis užsiėmė čekai, kartu su kolegomis iš Lenkijos, Vengrijos, Vokietijos, Belgijos ir Nyderlandų.