- G. Dudo pandemijos valdymo strategijos vertinamos nevienareikšmiškai
- Virusologas G. Dudas primena: jo nuomonė – vertingesnė nei mokslininkų
- Virusologas neigia dabartinius COVID-19 tyrimus, prieštaraujančius jo nuomonei?
G. Dudo pandemijos valdymo strategijos vertinamos nevienareikšmiškai
Gytis Dudas, naujienų kanaluose neretai pristatomas kaip didysis virusologijos meistras, ryškiausiai sužibėjo televizoriaus ekranuose pandemijos metu. Pastarasis yra Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro virusologas, žinomas dėl savo tyrimų apie virusų evoliuciją ir pandemijų dinamiką[1].
Pandemijos metu vyras aktyviai dalijosi savo įžvalgomis apie COVID-19 viruso plitimą, mutacijas ir galimas pandemijos baigties scenarijus. Jis teigė, esą pandemija po truputį virsta endemine situacija dėl imunizacijos, tačiau atkreipė dėmesį į riziką, susijusią su viruso plitimu tarp gyvūnų, pavyzdžiui, audinių fermose ar baltauodegių elnių populiacijose.
Nepaisant menamo autoriteto, G. Dudas sulaukė kritikos iš įvairių visuomenės grupių. Kai kurie asmenys iki šiol skeptiškai vertina jo prognozes bei siūlymus dėl pandemijos valdymo strategijų, o ypač tų, kurios buvo susijusios su vakcinacija ir ribojimų taikymu. Kita vertus, nenutylant vyro įžvalgoms ir šiomis dienomis, daliai tautiečių kyla abejonių, galbūt Dudui visgi trūksta trūksta konteksto ar giluminio supratimo.
Mokslininkų indėlis yra esminis siekiant suprasti pandemijos dinamiką, jog priimti atitinkamus sprendimus visuomenės sveikatos srityje. Mat tik pagrįstos įžvalgos padeda formuoti efektyvias strategijas. Tačiau Gytis pandemijos klausimu nuneigia garsių profesorių nuomones, prasitardamas, esą geriau žino nei tie, kurie turi atitinkamą išsilavinimą ir daugelio metų patirtį[2]. Tautiečiai šnabždasi: nejaugi bus taip, kaip ir su marškinėlių istorija, sportininkei išgarsėjus ne dėl sportinių pasiekimų, tačiau dėl su tuo nieko bendro neturinčio užrašo, skatinančio neigti kitus.
Virusologas G. Dudas primena: jo nuomonė – vertingesnė nei mokslininkų
Nemaža dalis šmaikštauja, esą Lietuvos veidrodžių karalystėje bakalaurai tampa ministrais, o šalies gynybos ministrais – asmenys be analogiškos patirties ir suvokimo. Tačiau neseniai prakalbta apie kitą atvejį.
Žinoma, kad G. Dudo – viruso tyrinėtojo sprendimais, priimtais pandemijos metu, rėmėsi Konstitucinis Teismas. Tačiau būtent geltonoji spauda, reguliariai transliuodama vienašališkus pastarojo pamąstymus, padarė jį visažiniu-mokslininku. Viena naujausių šio virusologo išvadų – 500 puslapių sudarančios JAV ataskaitos pavadinimas „beverte“. Žinoma, jog ataskaitą, kurią pastarasis išdėjo „į šuns dienas“, mokslininkai rengė netgi du metus. Tačiau Dudas, per keletą dienų neva parengęs žymiai vertingesnes diagnozes, nusprendė nusivalyti su mokslininkų paruoštosiomis savo užpakalį. Jo manymu, iš faktinės pusės, JAV ataskaita dėl laboratorinės SARS-CoV-2 kilmės – bevertė. Šią biologijos mokslų bakalauro ir filosofijos daktaro nuomonę publikavo ir geltonoji spauda.
Tačiau diskutuojama, jog vyras, besirungiantis su kitais ekspertais ir tikinąs juos nugalėjęs, neturi galimybės prieiti prie atitinkamos informacijos, kurią pasiekia JAV komitetai ir juos sudarantys specialistai. Keli iš jų – dr. Jay Bhattacharya, dr. Martin Kulldorff, dr. Martin Makary ir t.t. Būtent jie remiasi ataskaitoje publikuojamomis stenogramomis, iš kurių daromos išvados. Jose kalbama, esą daugelis pandemijos metu priimtų sprendimų buvo nenaudingi ir nereikalingi. Nepaisant tyrimo išsamumo, Dudas informaciją nuneigė. Jo filosofiška nuomone, viskas buvo taip, kaip ir turėjo būti – su antrankiais ant kojų ir antsunkais ant burnų pandemijos metu.
JAV ataskaitoje dėl laboratorinės SARS-CoV-2 kilmės pažymimos išvados taip pat apima netinkamus Pasaulinės Sveikatos Organizacijos (PSO) sprendimus; mokslu nepagrįstus atstumo ribojimus uždarant įstaigas, ir dėl to patiriamą žalą; COVID-19 vakcinos neefektyvumą; analogiško turinio brukimą.
Virusologas neigia dabartinius COVID-19 tyrimus, prieštaraujančius jo nuomonei?
Prieš penkerius metus buvo skelbiama apie COVID-19 pandemiją. Nors kai kurie mokslininkai įsitikinę, jog jai davė pradžią užsikrėtę gyvūnai Kinijoje, vis dar kyla diskusijų. Dudas įsitikinęs: lietuviai turėtų klūpoti ant kelių ir už sprendimus, tąsyk priimtus Lietuvoje, dėkoti. Tačiau tam prieštarauja mokslininkai, parengę išsamią JAV ataskaitą. Pastarųjų manymu, priešingai – daugelio valstybių gyventojų, kuriems buvo taikomi ribojimai, tarp jų ir Lietuvos, turėtų būti atsiprašyta. Juk tuo metu nukentėjo begalė verslų ir niekuo dėtų žmonių.
Jei klaustume G. Dudo, šis tyrimas neturi nieko bendro su tiesos paieškomis. Jis neva susiję su respublikonais, kuriems sunkiai sekėsi valdyti pandemiją, todėl dabar jie ieško kaltų.
„Tuo metu buvo labai stipriai politizuojamas mokslas. Mokslinės bendruomenės nariai, kurie išsakė kažkokią kritiką, buvo kritikuojami. Ilgainiui apsijungė du dalykai – savotiškas sąskaitų suvedinėjimas su mokslininkais JAV. Taip pat buvo siekiama rasti atpirkimo ožius – visą kaltę, kiek įmanoma, suversti Kinijai“, – sako G. Dudas.
„<...> Mano žiniomis, buvo perimtos visos jų komunikacijos, susijusios su vienu konkrečiu straipsniu, kuris buvo pamatas natūralios kilmės argumentui. Galų gale, turime ataskaitą, kuri moksliniais teiginiais ženkliai prasilenkia su tikrove. Tai dar vienas pavyzdys, kai matome tęsiamą mokslo politizavimą, kuomet mokslo klausimai apie tikrovę yra vertinami pagal tai, iš kurios politinės stovyklos esi atėjęs“, – tikina virusologas.
Nors minėta ataskaita apie SARS-CoV-2 kilmę buvo paskelbta JAV, teigiama, kad PSO nesureagavo. Gytis replikuoja, esą taip yra dėl to, jog ataskaitoje naujų duomenų nėra; jis stoja mūru už mokslininkus, kurie neva persekiojami be reikalo.
„Mes turime situaciją, kai esame privesti iki susiskaldymo lygio, kai staiga mokslininkų atrastos išvados <...> tampa politinio lygmens žaidimu ir pagal tai vertinami vieni ar kiti mokslininkai. Manau, kad tai neįtikėtinai pavojinga situacija”, – teigia filosofas, dar prisistatantis virusologu, sakantis, kad kitokia tiesa nei jo – neegzistuoja.