Nemunaitis: nemokamas viešasis transportas ukrainiečiams negali būti neribotas
Vilniaus savivaldybės tarybos narys Aleksandras Nemunaitis viešai išreiškė nepritarimą siūlymui visiems Vilniuje gyvenantiems ukrainiečiams 2026 metais suteikti nemokamą viešąjį transportą. Jis pabrėžia, kad Lietuva jau padarė didžiulį, moraliai teisingą žingsnį, priimdama nuo karo bėgančius žmones, suteikdama jiems saugumą, gyvenamąją vietą ir socialines paslaugas, ir dėl to nesigaili.
Anot politiko, pagalba turi būti proporcinga, tikslinė ir laiku apribota, o sprendimai, turintys tiesioginių finansinių pasekmių visiems gyventojams, negali ignoruoti lietuvių lūkesčių bei jausmų[1].
„Nuo karo pradžios (aktyvios fazės, nes karas prasidėjo 2014 metais) praėjo daugiau kaip treji metai. Per šį laiką absoliuti dauguma atvykusiųjų spėjo įsikurti, rasti darbus, susitvarkyti kasdienybę. Tai geras dalykas –integracija vyksta. Bet būtent dėl to šiandien turėtume formuoti bendras taisykles visiems gyventojams, o ne kurti nuolatines privilegijas pagal tautybę ar kilmę.“ – rašė A. Nemunaitis.
Nemunaitis siūlo, kad parama turėtų būti skiriama tiems, kuriems jos iš tiesų reikia – pavyzdžiui, vaikams, senjorams ar neįgaliesiems – nepriklausomai nuo pilietybės, ir kad priemonės būtų terminuotos, o ne besitęsiančios neribotai.
Tarybos nario teigimu, labai svarbu, kad parama būtų teisinga vietiniams gyventojams, kurie savo darbu, mokesčiais ir lojalumu išlaiko valstybės sistemą. Nemunaitis pabrėžia, kad kalbėti apie teisingumą lietuviams nėra nei antieuropietiška, nei prorusiška – esą tai normali, sveika diskusija, rodanti valstybės brandą. Jis ragina diskutuoti brandžiai, be šūkaliojimų ir etikečių, nes klausimas yra ne apie simpatijas ar antipatijas, o apie teisingą tvarką valstybėje.
Gyventojai piktinasi: ne kartą pastebėjo dvigubus standartus
Tačiau ir patys gyventojai teigia esantys ne itin patenkinti išskirtinai Lietuvoje esantiems ukrainiečiams suteikiamomis privilegijomis. Štai viena internautė pasidalino ne tokiu smagiu nutikimu sostinės viešajame transporte, kai be bilietų važiavusios ukrainietės nebuvo išlaipintos, o mama, vežusi vaiką į darželį – buvo išprašyta.
„Porą kartų mačiau kaip kontrolieriai praleido jas tikrinti, nes anos juokėsi, kad neturi ir sava kalba kažką aiškino. Jų, t. y. 8-9 asmenų neišlaipino, bet jauna lietuvė mama vežė vaiką į darželį ir jos talonėlis buvo pasibaigęs, ją su vaiku išlaipino susimokėti baudą“, – dalinosi moteris.
„Čia jau būtų pasityčiojimas, kai net už vieną stotelę mokesčių mokėtojui reik susimokėt 1 eurą, o ukrainiečiui, kuris per 2-3 metus tikrai galėjo ir darbą susirasti, ir persikvalifikuoti, ir lietuvių kalbą išmokti, vis dar nemokamai!“ – pridūrė visuomenininkė Goda Juocevičiūtė.

Visgi, žurnalistas Gintaras Nenartavičius turėjo kiek kitą poziciją, kodėl sostinėje kyla tokios idėjos.
„Jei nebus daugybės nemokamų bilietų (kiek ten tūkstančių darbuotojų ir pedagogų gauna juos?), JUDU negalės pateikti pagražintos statistikos. ir paaiškės, kad važiuojančių mažėja…“ – rašė jis.

Vilnius pratęsė nemokamą viešojo transporto lengvatą ukrainiečiams iki 2025 m. pabaigos
2024 metų pabaigoje Vilniaus miesto savivaldybės taryba nusprendė pratęsti nemokamą viešojo transporto lengvatą Ukrainos karo pabėgėliams dar vieneriems metams, iki 2025 m. pabaigos. Lengvata galioja vietinio reguliaraus susisiekimo autobusams ir troleibusams, siekiant palengvinti pabėgėlių integraciją į miesto gyvenimą, sumažinti susisiekimo išlaidas bei skatinti darnesnį miesto judumą, mažinant automobilių naudojimą[2].
Ši lengvata pirmą kartą buvo įvesta 2022 m. pavasarį po Rusijos invazijos į Ukrainą, o nors panašios lengvatos buvo taikytos ir kitose Lietuvos savivaldybėse, kai kurios jų jau atsisakė – pavyzdžiui, Vilniaus rajone nuo 2025 m. kovo 4 d. transportas pabėgėliams tapo mokamas.
Vilniečiai pyksta po sprendimo nuo liepos branginti viešojo transporto bilietus
Tuo tarpu vilniečiai vis dar netveria pykčiu po sostinės savivaldybės sprendimo nuo liepos branginti keliones viešuoju transportu. Nuo liepos 1 d. valandos bilieto kaina pakilo iki 1,25 euro, 30 dienų bilietas (su savaitgaliais) – iki 38 eurų, 12 mėnesių – iki 405 eurų, o 90 dienų – iki 110 eurų.
Pabrango ir 1 bei 3 dienų bilietai, taip pat įvedamos naujos bilietų rūšys – šeimos, grupiniai, didelių grupių ir bilietai dviem kelionėms. Studentų ir moksleivių lengvatos išlieka, tačiau metinių bilietų senjorams kaina suvienodinta su pradinukų bilietu ir kilo nuo 2,9 iki 10 eurų.
Savivaldybė aiškino, esą nauja kainodara skatins pereiti nuo trumpalaikių bilietų prie ilgalaikių ir padės surinkti lėšų planuojamai viešojo transporto infrastruktūros atnaujinimo programai nuo 2027 m. Nepakeitus kainų, tai miestui kainuotų papildomus 90 mln. eurų, o „Judu“ skaičiavimais, bilietų pakeitimai leistų kasmet surinkti papildomus 20 mln. eurų.