Nemokamas vanduo Vilniaus kavinėse ir viešbučiuose
Vilniaus savivaldybė ir didžiausia šalies vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ kviečia sostinės maitinimo įstaigas ir viešbučius siūlyti savo klientams nemokamo vandens iš čiaupo. Taip siekiama padėti atsigauti nuo COVID-19 pandemijos labiausiai nukentėjusioms verslo šakoms bei mažinti taršą plastiku.
Šiandien Vilniaus savivaldybė, UAB „Vilniaus vandenys“, miesto turizmo skatinimo agentūra „Go Vilnius“, Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacija bei Lietuvos atsakingo verslo asociacija Vilniaus Rotušėje pasirašė memorandumą, kuriuo prasidėjo ne trumpiau nei tris mėnesius truksianti akcija „Gerk tyrą Vilniaus vandenį“.
Viena iš akcijos idėjų – plastiko vartojimo mažinimas
„Vilniaus vandenys“ žada sostinės kavinėms, užkandinėms, restoranams bei viešbučiams kompensuoti iki 12.000 stiklinių vandens. „Norime pakviesti svetingumo įstaigas prisidėti prie šios akcijos, kad savo klientui, gyventojui, turistui galėtų pasiūlyti stiklinę nemokamo geriamo požeminio Vilniaus vandens“, – pristatydamas akciją kalbėjo UAB „Vilniaus vandenys“ generalinis direktorius Marius Švaikauskas. Pasak jo, Vilniaus vanduo yra kokybiškas, o be to norima paskatinti atsisakyti vandens plastikinėje taroje vartojimo.
Vilniaus meras Remigijus Šimašius įsitikinęs, kad perkant vandenį taroje, už jį permokama. „Turime didžiulę privilegiją, kad gyvename mieste, kuriame iš čiaupo bėga daug vandens, jis yra pigus ir kokybiškas. Nors gyvenimas mūsų geras šiais laikais ir galima nusipirkti bet kokį buteliuką vandens, tačiau tai yra prekė, už kurią mes labiausiai permokame, gaudami mažesnės kokybės produktą, – sakė R. Šimašius. – Todėl mano kvietimas yra gerti daug, nes tai yra sveika, ir gerti vandenį iš čiaupo, nes tai irgi yra sveika, nes tai yra pats geriausias vanduo.“
Planuojama miesto gyventojams ir svečiams išdalinti mažiausiai 240.000 stiklinių vandens
M. Švaikauskas renginyje teigė, jog į vandentiekio infrastruktūrą suplanuotos itin didelės investicijos. „Turime tų iššūkių, bet turime trijų metų investicinį planą, kur investuojame apie 108 mln. eurų. Tokių investicijų į vandentiekį Vilniuje niekada nebuvo daroma. Tai tam tikruose rajonuose atnaujiname ir statome gerinimo stotis, nes tikrai vandens kokybė dar kai kur šlubuoja, o vandens gerinimo procesai – nuolatinis mūsų darbas“, – sakė jis.
Prie akcijos „Gerk tyrą Vilniaus vandenį“ gali prisidėti visos norinčios įmonės, ne pelno organizacijos. „Praėję metai viešbučių ir restoranų verslui buvo sudėtingi, o kai kuriems ir pražūtingi. Tikiu, jog ši iniciatyva bus dar vienas įrodymas, kokių svarbių darbų galime nuveikti kartu“, – pabrėžė Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė.
Akcijos dalyviai gaus specialius lipdukus, kuriais galės pažymėti savo patalpas, bus sudarytas ir specialus žemėlapis, platinamas turizmo informacijos centruose, kavinėse, kitose lankomose vietose.
Tradicija maitinimo įstaigose nemokamai teikti geriamąjį vandenį gyvuoja daugelyje pasaulio šalių, o kai kur, pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje ar Australijoje yra priimti netgi tai daryti reikalaujantys įstatymai. Europos Sąjungoje kol kas tokio įstatymo nėra, nors svarstymų dėl jo reikalingumo buvo.
Lietuvoje vanduo nemokamai teikiamas mažai kur, mat būtent parduodamos gėrimus, įskaitant vandenį, maitinimo įstaigos užsideda didžiausią antkainį ir gauna daugiausiai pelno. Daliai kavinių savininkų atrodo, kad savivaldybės rengiama akcija ne paskatins, o kaip tik gali pakenkti jų verslui.