Viktoras JAŠINSKAS: Kodėl aš balsuočiau už Kamalą Harris

Pasaulis, Rinkimai 2024Viktoras Jašinskas
Suprasti akimirksniu
K. Harris
JAV viceprezidentė Kamalla Harris. Baltųju Rūmų nuotrauka

Netylant kalboms apie šauniąją Kamalą, norisi pasisakyti ir man

Šauni moteris, vienok, gražiai šypsosi, gražiai juokiasi, nesakykite – tikrai daug mielesnė už Donaldą. Man, tradicinių pažiūrų žmogui, klausimo čia nekyla, aš tik už Kamalą.

Be to, pasižiūrėjus ką rašo gerbiama ir akredituota žiniasklaida, ditirambai nenustoja skambėti apie šios gerumą, išmonę ir neapsakomai didelį numatomą indėlį į kiekvieno tūlo amerikono gerovę, beigi, viso pasaulio suvaldymui skirtą amerikoniškąjį kursą, baigiant pradėtus ir pakurstytus karus, džiaugsmus ir kitokį pasauliečių labą.

Pažiūrėkime paprasto amerikiečio akimis, kuris nelabai gaudosi politikos batalijose. Ji teisininkė – prokurorė, kuri savo karjeros pradžioje kovojo prieš daugybinius nusikaltimus padariusius žmones. Po ilgų teisminių procesų, tokiu nuteistu nusikaltėliu pristatomas jos oponentas – Donaldas Trumpas. Ji tai visada aiškiai pabrėžia per savo priešrinkiminius mitingus. Rinkimų kampanijoms artėjant prie finišo tiesiosios, štai kaip gražiai Kamala pristatoma savo rinkėjams.

K. Harris gavo politikos mokslų ir ekonomikos laipsnį Howard universitete

Kamala Devi Harris gimė 1964 m. spalio 20 d. Oklande, Kalifornijoje. Jos kelias į Amerikos politikos aukštumas buvo vingiuotas bet spalvingas. Ji užaugo daugiakultūrinėje aplinkoje – jos motina tamilų indė biologė Shyamala Gopalan, tėvas Donaldas J. Harris, ekonomikos profesorius iš Jamaikos. Jie suformavo Kamalos unikalią tapatybę, kuri įtakojo moters pasirinkimą siekti politinės karjeros. K. Harris yra atsidavimo užsibrėžtam tikslui pavyzdys.

Ankstyvąjį Harris gyvenimą sukrėtė tėvų skyrybos, kai jai buvo tik septyneri. Užauginta daugiausia motinos, kuri jai įskiepijo socialinio teisingumo vertybes, Kamala lankė Thousand Oaks pradinę mokyklą Berklyje, Kalifornijoje. Ši mokykla dalyvavo desegregacijos programoje, tai suteikė Harris galimybę susipažinti su įvairiomis švietimo problemomis. Motinos įtaka buvo didžiulė, ji dažnai primindavo dukrai apie jos šaknis bei aktyvaus darbo bendruomenėse svarbą.

Būdama dvylikos, Harris su mama ir jaunesne seserimi Maya persikėlė į Monrealį, Kvebeką. Ten ji baigė Westmount vidurinę mokyklą ir trumpai lankė Vanier koledžą. Vėliau ji persikėlė į Howard universitetą Vašingtone. Howard universitete, istoriškai juodaodžių universitete, 1986 m. ji gavo politikos mokslų ir ekonomikos laipsnį. Vėliau Harris įstojo į Kalifornijos universitetą, Hastingso teisės koledžą, kurį 1989 m. baigė su teisės daktaro laipsniu.

K. Harris daugiausia dėmesio skyrė baudžiamajam persekiojimui už smurtinius nusikaltimus, ypač tuos, kurie susiję su pakartotiniais nusikaltimais

Harris pradėjo savo teisinę karjerą kaip Alamedos grafystės apygardos advokato pavaduotoja Kalifornijoje, 1990 m., gana greitai įgijo gabios prokurorės reputaciją. 1994 m. Kalifornijos asamblėjos pirmininkas Willie Brownas ją paskyrė į valstijos nedarbo draudimo apeliacinę tarybą. Šis paskyrimas kartu su kitais sukėlė ginčų dėl jos asmeninių santykių su Brownu, tačiau K. Harris apgynė savo poziciją profesine kvalifikacija ir atliktais darbais. [1]

1998 m. San Francisko apygardos prokuroras Terence’as Hallinanas ją įdarbino apygardos prokuroro padėjėja, kur ji tapo kriminalinio skyriaus viršininke. K. Harris daugiausia dėmesio skyrė baudžiamajam persekiojimui už smurtinius nusikaltimus, ypač tuos, kurie buvo susiję su pakartotiniais nusikaltimais. Dėl griežtos jos pozicijos nusikaltimų srityje ji iškėlė įspudingą kiekį bylų už žmogžudystes ir su ginklais susijusius nusikaltimus. Tačiau jos bylos dėl marihuanos sulaukė kritikos iš progresyviųjų sluoksnių, nes per savo kadenciją ji palaikė tūkstančius nuosprendžių, susijusių su marihuana. [2]

2010 m. Kamalla Harris išrinkta Kalifornijos generaline prokurore

2003 m. K. Harris kandidatavo į San Francisko apygardos prokurorės postą ir per ginčytinus rinkimus nugalėjo tuo metu prokuroro pareigas ėjusį Terence’ą Hallinaną. Ji tapo pirmąja moterimi ir pirmąja juodaode, užėmusia šias pareigas. Per savo kadenciją K. Harris įgyvendino keletą reformų, įskaitant apsaugos nuo smurto šeimoje padalinio ir aplinkosaugos nusikaltimų skyriaus įkūrimą.

2010 m. K. Harris buvo išrinkta Kalifornijos generaline prokurore ir pateko į istoriją kaip pirmoji moteris, pirmoji afroamerikietė ir pirmoji Pietų Azijos amerikietė, užėmusi šias pareigas. Jos kadencija buvo pažymėta svarbiais teisiniais veiksmais, įskaitant 1,2 milijardo JAV dolerių nuosprendį Korinto koledžams dėl melagingos reklamos ir apgaulingos rinkodaros. Ji taip pat atliko pagrindinį vaidmenį Nacionaliniame hipotekos susitarime, užtikrindama geresnes sąlygas Kalifornijos namų savininkams, nukentėjusiems nuo išpirkimo krizės.

K. Harris nacionalinis įvaizdis dar labiau išaugo, kai ji ėmėsi svarbesnių klausimų, pavyzdžiui, gynė Įperkamos priežiūros įstatymą ir ėmėsi kovoti su galingomis finansinėmis institucijomis. Jos griežta pozicija prieš netinkamą įmonių elgesį ir LGBTQ+ teisių, aplinkos apsaugos bei baudžiamosios teisenos reformos propagavimas sulaukė didelio dėmesio. [3]

Nepaisant sėkmės, K. Harris sulaukė kritikos dėl neteisėtų nuosprendžių bylų tvarkymo ir Kalifornijos mirties bausmės gynimo. Jos sprendimai dažnai prieštaravo progresyviems aktyvistams, siekiantiems platesnių baudžiamosios justicijos reformų. [4]

K. Harris buvo antroji afroamerikietė ir pirmoji Pietų Azijos amerikietė, išrinkta į Senatą

2016 m. K. Harris paskelbė apie savo kandidatūrą į JAV Senato vietą, kurią atlaisvino Barbara Boxer. Ji laimėjo rinkimus ir tapo antrąja afroamerikiete ir pirmąja Pietų Azijos amerikiete, išrinkta į Senatą. Dirbdama Senate K. Harris garsėjo aštriais klausimais per Senato klausymus, ypač imigracijos, sveikatos priežiūros ir pilietinių teisių klausimais.

K. Harris buvo arši D. Trumpo administracijos politikos priešininkė, ypač klausimais susijusiais su imigracija ir šeimų išskyrimą pasienyje. Ji tapo stipria figūra Senato teismų komitete, jos klausimų stilius sulaukė nacionalinio dėmesio.

2019 m. sausį K. Harris paskelbė sieksianti Demokratų partijos prezidento kandidatūros. Pradžioje gerai startavusi kampanija vėliau susidūrė su iššūkiais, nes vėl kilo kritika dėl jos, kaip prokurorės, praeities. Nepaisant stiprių debatų, ypač prieš Joe Bideną, jos apklausų reitingai sumažėjo, todėl 2019 m. gruodžio mėn. ji pasitraukė iš prezidentinių lenktynių.

2020 m. kovą J. Bidenas pasirinko K. Harris savo kandidate

2020 m. kovo mėn. ji paremė Joe Bideną kaip kandidatą į prezidento postą. Po pergalės demokratų pirminiuose rinkimuose J. Bidenas pasirinko K. Harris savo kandidate į viceprezidento postą. Ji tapo pirmąja viceprezidente moterimi, pirmąja afroamerikiete viceprezidente ir pirmąja Azijos Amerikiete viceprezidente JAV istorijoje.

Kamala Harris buvo prisaigdinta viceprezidente 2021 m. sausio 20 d. Eidama šias pareigas, ji daugiausia dėmesio skyrė imigracijos reformai, ekonomikos atsigavimo po COVID-19 pandemijos reikalams bei kovai prieš klimato kaitą. K. Harris aktyviai pasisakė už balsavimo teises ir stengėsi stiprinti ryšius su tarptautiniais sąjungininkais.

Jos kadencija viceprezidentės pareigose neapsiėjo be iššūkių. K. Harris buvo kritikuojama dėl jos prastų reitingų, kurie buvo vieni žemiausių viceprezidento pareigas einančio asmens per pastarąją istoriją. Be to, didelė darbuotojų kaita jos biure sukėlė susirūpinimą dėl jos vadovavimo stiliaus. [5]

K. Harris užsitikrino pakankamai delegatų, kad galėtų tapti galima Demokratų partijos kandidate

2024 m., prezidentui Joe Bidenui nusprendus nebesiekti perrinkimo, K. Harris pradėjo savo prezidento rinkimų kampaniją, užsitikrindama pakankamai delegatų, kad galėtų tapti galima Demokratų partijos kandidate. Jos kampanija žada sutelkti dėmesį į tokius klausimus kaip sveikatos priežiūros reforma, klimato kaita ir socialinis teisingumas, siekiant pratesti J. Bideno administracijos įdirbį.

Dougas Emhoffas yra pirmasis žydų kilmės Amerikos prezidento ar viceprezidento sutuoktinis

Kamala Harris yra ištekėjusi už advokato Dougo Emhoffo, kuris iš ankstesnės santuokos turi du vaikus. Jis taip pat yra pirmasis žydų kilmės Amerikos prezidento ar viceprezidento sutuoktinis. Pora susituokė 2014 m., o Harris dažnai kalbėjo apie savo, kaip pamotės, vaidmenį ir įsipareigojimą šeimai. Harris išpažįsta baptizmą, savo indiškas, dalyvauja kultūrinėse šventėse bei palaiko ryšius su savo giminėmis Indijoje.

Kamala turi visas galimybes laimėti rinkimus

Žiūrėkime pragmatiškai, be „myliu – nemyliu”. Patraukus Bideną ir pristačius Kamala Haris kaip naują pretendentę į prezidento postą, JAV Demokratų partija įgavo antrąjį kvėpavimą. Pasipylė donorų pinigai ir įsijungė masinių medijų propagandos mašina. Pakilo didelė banga, kuri užgožė pasikėsinimą į Trumpą. Tokia realybė, o kuo viskas baigsis, sužinosime jau netrukus – lapkričio 5 d.