Vikipedija gerokai nutolo nuo pradinės objektyvios enciklopedijos sampratos

Mokslas, TechnologijosNežinomas Autorius
Suprasti akimirksniu
Vikipedija
Vikipedija vargiai gali vadintis nešališka, mokslu ir faktais grįsta enciklopedija. (Pixabay nuotrauka)

Vikipedija nėra išskirtinai nešališka, faktams atidi platforma

Vikipedija praverčia daugeliui. Tikriausiai sunkiai rasite tokį interneto vartotoją, kuris nė karto nesinaudojo šia platforma ieškodamas tam tikros informacijos, o didesnė dalis internautų griebiasi Vikipedijos reguliariai, nors keletą kartų per mėnesį. Ir iš tiesų tai neturėtų stebinti, nes platformoje, prie kurios kūrimo iš dalies gali prisidėti kiekvienas, yra daugybė naudingos informacijos bei šaltinių ne tik anglų, bet ir kitomis kalbomis.

Deja, tačiau dažnas vartotojas visgi pernelyg pasitiki šia platforma ir užmiršta, jog visada verta patikrinti faktus. O juk Vikipedijos nereikėtų traktuoti kaip visapusiškai teisingos enciklopedijos. Vikipedija neturi enciklopedijai reikalingos kvalifikacijos ir kartais pasitarnauja kaip propagandos mašina.

Tikra, autentiška enciklopedija yra skaidri, skaitytojai gali peržiūrėti darbuotojų kvalifikaciją ir kompetenciją. Nėra anonimiškumo ar šališkumo. Autentiškoje enciklopedijoje dirba žmonės, kurie bet kuria kalbama tema yra atidūs faktams. Nėra jokio užglaistymo, muilinimo, neigiamo turinio perrašymo į teigiamą ar atvirkščiai. Jei aptinkama klaida, ją galima greitai ištaisyti.

Dabar palyginkime tai su Vikipedija, kurioje yra daugiau nei 100 000 redaktorių, o didžioji jų dauguma – anoniminiai. Norint rašyti tam tikra tema nereikalaujama būti savo srities specialistu. Prielaida, kad besiremiant Vikipedija ginčuose, diskusijose ar debatuose tam tikroje temoje turime pasiekti bendrą susitarimą, kuriame atsispindėtų faktai ir tiesa, yra visapusiškai naivu.

Pažiūrėkime į šias temas – sveikata ir medicina, kurios neabejotinai apjungia ir visas kitas. Šių temų turinys radikaliai pertvarkomas ir bandomas vaizduoti taip, kaip redakcijai priimtina, arba blogiau, kai kažkas yra užsipuolamas ir apšmeižiamas. Priimtinas turinys medicinos temomis yra tik tas, kuris atitinka farmacinę paradigmą – vaistai, švitinimas arba chirurgija. Visa kita yra atmetama ir žeminama tokiais sarkastiškais pasisakymais kaip sukčiavimas, raganavimas ir pseudomokslas.

Pagal Vikipedijos redakcijos taisykles, „tendencingas redagavimas” yra draudžiamas.[1] Paskaičius šias taisykles matoma, kad jos gan šališkos ir kenkėjiškos, taip pat pažeidžia ir neutralaus požiūrio principus. Kitas tendencingo redagavimo pavyzdys yra pačios redakcijos puolimas ir vandalizmas, nepagarbus elgesys, klaidingas turinys ir neteisingos nuorodos, nepagrįsta cenzūra ir redaktorių blokavimas (kurie stengiasi apeliuoti į neutralaus požiūrio principus).

Vikipedija pavirto į ochlokratiją, jos motininė organizacija „Wikimedia Foundation” neatlieka tiesioginio turinio priežiūros funkcijos. Ochlokratija – tai tokia valdymo forma, kuri prisideda prie esamo chaoso palaikymo, joje sprendimus lemia minios nuotaikos. Vyriausiosios Vikipedijos redakcijos vaidmuo nėra grindžiamas rašomų temų intelektualiniu sumanumu ar kompetencija, visa tai išsigimė į nuopelnais paremtą aristokratiją, kurios sėkmę lemia įrašų skaičius ir jų sėkmingas redagavimas. 

Akivaizdu, kad redakcijos priešiškumas, piktybiškas elgesys, priekabiavimo ir neapykantos kultūra tik sustiprina fondo galimybes valdyti redakciją. Vikipedija 2020 m. gegužės mėnesį paskelbė apie neapykantai pažaboti parengtas elgesio kodekso taisykles. Deja, šios naujos taisyklės bus griežčiau taikomos tik moterų ir LGBQ bendruomenės narių interesams atstovauti. Juk iš teisėtos enciklopedijos tikimasi ir kito patologinio elgesio stabdymo, to, kuris nukreiptas prieš politinius ir ideologinius įsitikinimus, mediciną ir aktualijas. Tai irgi reikalauja griežtų priemonių draudžiančių redaktoriams pažeidinėti deramą elgesio etiką.

Alternatyvi medicina Vikipedijoje neranda vietos

Vienas ryškus Vikipedijos paniekos ir neapykantos pavyzdys yra nukreiptas į alternatyvią mediciną, tendencingai apie ją rašoma visiškai netiksliai, tarkim apie tūkstančius metų taikomą tradicinės kinų medicinos gydymą (TCM). Tą patį galima pasakyti ir apie Indijos ajurvedos mediciną.

Kinijos sveikatos institucijos parengė[2] naujus įstatymų projektus draudžiančius bet kurį asmenį, ar organizaciją išjuokti ir kritikuoti tradicinę kinų mediciną. Tai įvyko todėl, kad gydant naujojo koronaviruso atvejus Kinijoje, TCM taikoma kartu su įprastine medicina, pasiekė kur kas geresnių rezultatų nei JAV. Šalies mastu[3] daugiau nei 92 procentai Kinijos pacientų buvo gydomi kombinuojant tradicinės kinų medicinos vaistus su vakarietiška terapija.

Skirtingai nuo cheminiais vaistais paremtos medicinos, TCM ir ajurveda daugiausiai dėmesio skiria pagrindinei ligos priežasčiai ir jos simptomams nustatyti, tai metodas, kurio vakarų mokslas dar neturi kompetencijos nei suprasti, nei įgyvendinti. Nepaisant to, yra pakankamai duomenų apie empirinius įrodymus, kuriais galima pagrįsti šiuos senovės medicinos būdus. Pavyzdžiui, neseniai paskelbtame Kinijos medicinos mokslų akademijos ir prestižinio Singapūro nacionalinio universiteto žurnale[4] „Molekulinės medicinos apžvalga“ padaryta išvada, kad tradicinė kinų medicina:

yra didžiulis ir neišnaudotas šiuolaikinės medicinos šaltinis.

Tai medicinos sistema, kuriai priskiriama[5] daugiau nei 13 000 skirtingų vaistinių preparatų ir daugiau nei 100 000 unikalių nuovirų bei receptų. Tačiau jeigu pasitikėtume tik Vikipedija, niekada nieko neišmoksime apie TCM, ajurvedą ir kitus ne cheminiu pagrindu sukurtus gydymo būdus, įskaitant natūralias terapijas kaip chiropraktika, homeopatija, natūropatija ir energetinė medicina bei jų naudą.

Vikipedija savo puslapyje[6] apie TCM skelbia nepagrįstą melą: „nėra aukštos kokybės klinikinių įrodymų, kad tradicinė kinų medicina yra saugi ir veiksminga gydyti bet kokią ligą“. Puslapio redaktoriai pasistengė, kad tradicinė kinų medicina būtų vaizduojama kaip pseudomokslas. Nepaisoma kelių šimtų tūkstančių recenzuojamų mokslinių straipsnių apie tradicinę kinų mediciną, akupunktūrą ir vaistinius augalus iš nacionalinio sveikatos instituto medicinos bibliotekos kolekcijos – tos pačios kolekcijos, kurią patys Vikipedijos redaktoriai naršo. Tik naršant šią kolekciją redaktoriai atsirenka tik tai, kas jiems patogu (angl. cherry picking), nes nori palaikyti savo anti-TCM išankstines nuostatas.

Dar Vikipedija pamiršta paminėti ir tai, kad 2015 m. medicinos Nobelio premija[7] buvo skirta pirmajai mokslininkei iš Kinijos Tu-You. Ji atrado TCM vaistą – artemiziją, kaip priešmaliarinio vaisto pagrindą. Pastangos reabilituoti TCM ir kitus alternatyvios medicinos straipsnius Vikipedijos puslapyje yra bergždžios. Manoma, kad tam egzistuoja svarios priežastys, apie kurias skelbė[8] pats steigėjas Jimmy Wales, bet panašu kad Vikipedija fondas tiesiog palaiko šmeižikiškus ir piktybiškus išpuolius prieš papildomą ir alternatyvią mediciną.

Dėl daugybės bylų nukentėjusiems gali prireikti suderintos teisinės kampanijos. Tam, kad „Wikimedia fondas” už tai atsakytų, net dešimtys tūkstančių sveikatos priežiūros specialistų kaltina organizaciją karjeros sunaikinimu ir sistemine cenzūra, veikiančia kaip įrankis socialinei žiniasklaidos propagandai, besislepiant po patikimos enciklopedijos skraiste. 

Metų metus Amerikos medicinos asociacijos politika skelbė, kad chiropraktika yra raganavimas ir dėjo visas pastangas, siekiant šią profesiją sunaikinti. Nepaisant to, chiropraktikams pavyko laimėti ieškinį[9] prieš Amerikos medicinos asociaciją bei dešimtis kitų medicinos grupių, dalyvavusių sąmoksle pažeidžiant Shermano antimonopolinį įstatymą. Teismas galiausiai nusprendė, kad chiropraktika yra teisėtas terapinis mokslas.

Įtikinti Vikipedijos redaktorius, jog ištaisytų faktines klaidas tapo beveik neįmanoma misija

Pagrindinės žiniasklaidos priemonės šiuo metu jau yra išreiškusios susitarimą su Vikipedija ir siekia visapusiškai neigti arba ignoruoti papildomą ir alternatyvią mediciną. Galbūt žiniasklaida yra per daug tingi savarankiškai atlikti šių temų analizę, o gal paprasčiausiai tokio tikslo ir nėra. Nors labiausiai tikėtinas scenarijus, kad tai susiję su korporatizavimu: farmaciniais vaistais, privačiu draudimu, GMO, vakcinomis ir 5G technologija.

Niekam ne paslaptis, kad žiniasklaida yra šališka ir dažnai sukompromituota privačių interesų. Panašu, kad toks vaidmuo tenka ir Vikipedijai. Norint atrasti medicinos ir sveikatos priežiūros specialistų armiją, toli ieškoti nereikia. Jie išreiškia nepritarimą dabartinei farmacijos pramonės kontrolei ir tai susiję su vyriausybių skelbiama sveikatos priežiūros politika, korupcija recenzuojamuose medicinos žurnaluose, kurie skirti prastuminėti nesaugius ir neveiksmingus vaistus, bei šališką FDA (liet. Maisto ir vaistų asociacijos) apžvalgų procesą.

Vikipedija nesugebėjo išlikti tikslia ir nešališka enciklopedija, kai kurios temos daro tiesioginę įtaką jų skaitytojų gyvenimui ir gerovei. Nepaisant to, Vikipedija buvo sėkmingai panaudota įmonių ir suinteresuotų žmonių interesams patenkinti. Veikimo principas primena vaistų pramonės viešųjų ryšių kampaniją, prisidengiant autentiškos enciklopedijos skraiste. Panašiai kaip Hill ir Knowlton[10] su tabako pramone šeštajame dešimtmetyje.

Vikipedijos fondas pripažino, kad ji buvo naudojama lyg ginklas, siekiant nutildyti ir pažeminti tokius žmones kaip Robert Kennedy Jr, Deepak Chopra, Craig Murray, John Pilger, Rupert Sheldrake ir Nobelio premijos laureatas Luc Montagnier, siekiant juos apibūdinti įvairiais įžeidžiančiais epitetais. Bet kuris provokatorius, manipuliatorius ar paprasčiausia astroturferių[11] grupė, kuriai pavyksta užkopti redakcijos kopėčiomis, gali sabotuoti padorius, kultūringus ir svarbius žmones, sabotuojant informaciją apie jų biografiją.

Vikipedijoje siekiama įrodyti savo užslėptas išankstines nuostatas ir tokių redaktorių gali būti tuzinas. Jie sėdi prie puslapio ir apšmeižinėja žmones, su kurių požiūriu jie nesutinka. Po beveik penkiolikos metų aplaidumo ir nekompetencijos Vikipedijos fondas deda nedaug pastangų, siekiant išspręsti šią piktybišką redaktorių neapykantos epidemiją. Galima teigti, kad taip besielgdamas Vikipedijos fondas pripažįsta savo modus operandi kaip netinkamą redakcijos priežiūros rezultatą.

Jeigu tai jūsų neįtikina, tuomet galite paklausti bet kurio iš daugelio tūkstančių žmonių su kuriais susidorojo Vikipedija. Vikipedijos puslapyje taip pat rašoma, kad jeigu kažkas iš redaktorių jus neteisingai užsipuolė, paprasčiausiai reikia įvykdyti esamus redakcijos protokolo reikalavimus ir klaidos bus ištaisytos. Tūkstančiai žmonių ne kartą įrodė to beprasmiškumą. Niekas iš alternatyvios medicinos specialistų taip ir nesugeba ištaisyti savo biografijos. Vikipedijos redaktoriai yra teisėjai, prisiekusieji ir vykdytojai, o „Wikimedia Foundation“ tai patinka.

Parengta pagal Dr. Gary Null ir Richard Gale straipsnį „Wikipedia’s Culture of Editorial Chaos and Malice”. Straipsnio originalą anglų kalba rasite „Global Research“ puslapyje.[12]