ES gali papildyti trys naujos narės: Ukraina, Moldova ir Sakartvelas
Europos Komisija rekomenduoja pradėti Ukrainos stojimo į Europos Sąjungą derybas, nepaisant jos kovos su korupcija trūkumų ir būtinybės toliau riboti oligarchų įtaką.
Briuselis taip pat rekomenduoja pradėti narystės derybas su Moldova, Sakartvelui suteikti kandidatės statusą.
Eurokomisaras Virginijus Sinkevičius EK sprendimą vadina istorine diena visai Europai
Lietuvos deleguotas Europos Komisijos narys Virginijus Sinkevičius sveikina tokį EK sprendimą ir jį vadina Istorine diena.
„Šiandien oficialiai pateikėme rekomendaciją pradėti derybas dėl narystės Europos Sąjungoje su Ukraina ir Moldova, o Sakartvelui – suteikti ES kandidatės šalies statusą.
Ypatingai simboliška diena Ukrainai, nes lapkričio mėnesį, prieš 10 metų Ukrainoje prasidėjo Euromaidanas.
Ukraina ir Moldova pasiekė šį etapą per istoriškai rekordinį laiką, tačiau mes visi puikiai žinome, koks ilgas ir sudėtingas kelias yra bandant ištrūkti iš priespaudos gniaužtų. Taip pat suprantame, kad negyvename įprastais laikais. Nuo antikos laikų skambanti mintis – karas yra griežtas mokytojas.
Tad suprasdami šių valstybių situaciją ir dabartinę geopolitinę realybę, Europos Komisija įdėjo visas įmanomas pastangas, kad atvertų šioms šalims kelią į Europos Sąjungą. Tai yra ir mūsų politinės valios atspindys.
Tačiau tai nėra tik parama valstybėms sunkiu metu, nes tiek Moldova, tiek Ukraina iš tiesų žengia neįtikėtinai sparčiais žingsniais į priekį. Situacija Sakartvele gerokai labiau įtempta ir dviprasmiška, tačiau apie 90% kartvelų mato savo ateitį Europos Sąjungoje, nors tik 30% jų mano, kad šiuo metu valstybė yra pasirinkus vakarų kryptį. Kaip tik todėl Europos Sąjungos vaidmuo tampa dar stipresnis, o narystės perspektyvų atvėrimas – dar svarbesnis.
Mes turime būti tikslu šioms valstybėms, o šios valstybės privalo būti mūsų tikslu. Daugiau jokių pilkų zonų, imperijų laikai privalo liautis. Ir nors mums stinga galimybių tas imperijas sugriauti, mes tikrai daugiau nei galime apsaugoti kitus nuo jų gniaužtų.
Vis tik pasakęs A, privalau pasakyti ir B. Jei Taryba patvirtins mūsų pateiktas rekomendacijas, Ukraina ir Moldova pradės ilgiausią narystės kelio etapą. Iki šiol Europos Komisija turėjo daug galimybių pagreitinti narystės procesą ir todėl drauge su valstybėmis galėjome judėti tokiais beprecedenčiais greičiais.
Tačiau žvelgiant tolyn, valstybės turės užtikrinti, kad atitinka ES standartus 35-iose temose, 6-iose plačiose kategorijose. Kiekvienoje iš šių temų Ukraina ir Moldova kasmet sulauks įvertinimo 5 balų skalėje. Kaskart gavus maksimalų įvertinimą – tema bus uždaroma. Toks yra tolimesnis procesas.
Šis procesas neišvengiamai truks ne vienerius metus. Todėl šiandienos rekomendacija yra labai svarbi ir mums, Europos Komisijai, nes padarėme absoliučiai viską, kas buvo mūsų valioje, kad suteiktume žmonėms vilties, parodytume, kad mes nuoširdžiai jais tikimi, kad vertinam jų pastangas.
Mano asmeninė dovana Ukrainai, kad aplinkos srityje, kurią kuruoju, sugebėjau įtikinti kolegas, kad jau dabar yra padarytas milžiniškas procesas. Ir tai yra tiesa, pats dirbu su Ukrainos atstovais atstatymo klausimais ir matau, kokiais tempais jie šuoliuoja. Tad bent jau vienoje srityje – Ukraina turės mažiau darbo.
Tuo tarpu tolimesnis dėmesys turi būti sutelktas į paramą Ukrainai ir čia priminsiu, kad Europos Komisija taip pat jau pasiūlė rekordinį paramos projektą viso pasaulio mastu„,- socialinio tinklo paskyroje teigė V. Sinkevičius. [1]