Ursula von der Leyen gali būti pakeista: į jos poziciją siūlomas Graikijos politikas

Rinkimai 2024Steponas Rokas
Suprasti akimirksniu
Ursula fon der Lejen
Ursula fon der Lejen (kairėje) beveik užsitikrino antrą kadenciją EK vadovo poste, Eltos nuotrauka

Ursula von der Leyen gali pakeisti graikas Kirjakosas Mitsotakisas?

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Šarlis Mišelis (Charles Michel) yra pasirengęs įgyvendinti savo planą ir pagaliau nuversti Ursulą fon der Lejen (Ursula von der Leyen), Europos Komisijos pirmininku paskirdamas Graikijos ministrą pirmininką Kirjakosą Mitsotakisą (Kyriakos Mitsotakis). Tiesa, tokiems žingsniams pritaria ne visi Europos šalių lyderiai.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas ES lyderiams mėgina įdiegti idėją, kad Graikijos ministras pirmininkas K. Mitsotakisas turėtų užimti U. fon der Lejen vietą, „Politico“ teigė penki ES diplomatai ir pareigūnai, pageidavę išsaugoti anonimiškumą.[1]

Po EP rinkimų tapo panašu, kad U. von der Lejen beveik užsitikrino antrąją kadenciją, tačiau tai nesutrukdė Š. Mišeliui siūlyti alternatyvų. Diplomatai ir pareigūnai tai pavadino dar vienu beviltišku bandymu nuversti ginekologę U. fon der Lejen.[2]

Šarlis Mišelis
Bet ET vadoas Šarlis Mišelis (kairėje) labai nenori antrosios vokiečių ginekologės kadencijos, Eltos nuotrauka
„Š. Mišelis turi dėžutę bananų žievelių, kurias vis pameta, tikėdamasis, jog U. fon der Lejen pagaliau paslys“, – sakė vienas Europos Sąjungos pareigūnas. – Geriausiu atveju tai sukelia nedidelius nesutarimus, o blogiausiu – destabilizuoja“.

Europos tarybos vadovas mato alternatyvas Ursulai von der Leyen

Š. Mišelis kelia papildomas įtampas, užkulisiuose teigdamas, kad Danijos ministrė pirmininkė Metė Frederiksen (Mette Frederiksen) galėtų būti geresnė Europos Vadovų Tarybos pirmininkė nei buvęs Portugalijos ministras pirmininkas Antonijus Košta (António Costa). Jį labai mėgsta ir perspektyviu kandidatu vadina U. fon der Lejen.

Š. Mišelio atstovė spaudai Jekaterina Kasingė (Ecaterina Casinge) tokius gandu paneigė. „Tai apkalbos ir melas, – pareiškė jis. – Dėl aukščiausių postų prezidentas konsultavosi su visais vadovais individualiai. Konkrečių pavardžių šiame etape prezidentas neminėjo.

Š. Mišelis yra atsakingas už tai, kad būtų pasiektas Europos Sąjungos vadovų politinis susitarimas skiriant Europos Komisijos, Europos Vadovų Tarybos, Europos Parlamento ir ES užsienio politikos vadovus.

„Realiai Š. Mišelis šiame procese neturi jokio vaidmens, išskyrus tai, kas yra jo galvoje“, – sakė vienas ES diplomatas.

Likę politikai Ursula von der Leyen pakeitimui nepritaria

Po Europos Parlamento rinkimų 27 valstybių ir vyriausybių vadovai sutarė, kad U. fon der Lejen turėtų vadovauti blokui antrą kadenciją, o A. Košta turėtų tapti naujuoju Europos Vadovų Tarybos pirmininku. Geri jų dviejų asmeniniai santykiai padėjo pasiekti sutarimą, net po daugelį metų trukusių Š. Mišelio ir U. fon der Lejen ginčų.

Nepaisant to, Š. Mišelis privačiuose pokalbiuose su lyderiais ir toliau siūlo įvairias alternatyvas, tokias, kaip Graikijos ministras pirmininkas, nors pats K. Mitsotakisas ne kartą yra sakęs, kad jam visiškai neįdomu dirbti Briuselyje.

Pasak Graikijos premjero Tarptautinės strateginės komunikacijos direktorės Aristotelijos Peloni, K. Mitsotakisas ne kartą atmetė siūlymus persikelti į Briuselį.

„Jis kalbėjo garsiai ir aiškiai, – tvirtino ji. – Jis 100 procentų palaikys U. fon der Lejen kandidatūrą į Europos Komisijos pirmininkus, kaip tai darė nuo pat pradžių“.

Europos liaudies partijos generalinis sekretorius graikas Tanasis Bakolas K. Mitsotakiso ir M. Frederiksen scenarijų pavadino visiškai juokingu. „Tokia tikimybė yra viena iš milijono, net mažesnė negu viena iš milijono“, – pridūrė jis.

Kai kurie pareigūnai tvirtino, kad Š. Mišelio nuolatinis noras atkeršyti prieštarauja lyderių viltims greitai susitarti. Po to, kai U fon der Lejen dešinioji EPP tapo aiškia Europos rinkimų nugalėtoja, klausimų – kas toliau vadovaus EK, kaip ir nebeliko.

„Nuolatiniai Š. Mišelio bandymai neleisti U. fon der Lejen prie EK vairo praleisti dar vieną kadenciją pakenkė paties Š. Mišelio pozicijoms derybose“, – pridūrė anksčiau cituoti diplomatai ir pareigūnai.

Europos šalims praeityje jau teko atremti Š. Mišelio bandymus nuversti U. fon der Lejen. Pavyzdžiui, jis ragino atidėti diskusijas dėl aukščiausių postų skyrimo iki rudens ir pašalinti U. fon der Lejen iš neoficialaus birželio 17 d. Europos Vadovų Tarybos susitikimo.

Europos Komisija ketvirtadienį paskelbė, kad U. fon der Lejen vis dar nėra gavusi kvietimo į lyderių pirmadienio susitikimą. „U. fon der Lejen pakartotinis paskyrimas dabar yra visiškai nepaneigiamas, todėl visi mano, kad tai yra vaikiškas kerštas”, – sakė vienas ES diplomatas. Šeši diplomatai sutarė, kad Š. Mišelis turėtų sutelkti dėmesį į likusių ES lyderių susitikimų rengimą, o aukščiausių postų skyrimo klausimą palikti valstybių ar vyriausybių vadovams.