Suprasti akimirksniu
  • Ukraina atvira deryboms su Rusija, jei Maskva veiks sąžiningai
  • V. Zelenskio retorika taikos derybų klausimu ėmė keistis
  • JAV politikos pasikeitimai ir globalūs padariniai
  • Kinija oficialiai laikosi neutraliteto
Šaltiniai
Kuleba
Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba susitiko su Kinijos Liaudies Respublikos užsienio reikalų ministru Wang Yi. Ukrainos užsienio reikalų ministerijos nuotrauka

Ukraina atvira deryboms su Rusija, jei Maskva veiks sąžiningai

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba trečiadienį susitiko su Kinijos užsienio reikalų ministru Wang Yi Guangdžou mieste. Tai aukščiausio lygio Ukrainos pareigūno vizitas Kinijoje nuo Rusijos invazijos pradžios 2022 metų vasarį.

Per daugiau nei tris valandas trukusias derybas D. Kuleba pabrėžė, kad Ukraina yra pasiruošusi deryboms su Rusija, jei Maskva veiks sąžiningai. Tačiau šiuo metu Kijevas nemato jokių požymių, kad Rusija būtų pasiruošusi tokioms deryboms.

V. Zelenskio retorika taikos derybų klausimu ėmė keistis

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pradėjo keisti savo poziciją dėl taikos derybų su Rusija. Pirmame taikos viršūnių susitikime, kuris vyko Šveicarijoje 2024 metų birželį, Rusija ir Kinija nedalyvavo. Tačiau dabar V. Zelenskis pareiškė, kad jis norėtų, jog Rusija dalyvautų antrajame tarptautiniame taikos viršūnių susitikime, kuris planuojamas vėliau šiais metais.

V. Zelenskis pažymėjo, kad Ukraina yra pasirengusi pradėti derybas su Rusija, jei Maskva parodytų gerą valią ir tikrą norą siekti taikos. Tai žymi reikšmingą pasikeitimą jo retorikoje, nes anksčiau jis kategoriškai atmetė galimybę kviesti Rusiją į derybas, kol nebus pasiektas tarptautinis sutarimas dėl taikos sąlygų. V. Zelenskis taip pat išreiškė norą, kad Kinija vaidintų aktyvesnį vaidmenį siekiant karo pabaigos, ir ragina visas suinteresuotas šalis prisidėti prie taikos proceso.

JAV politikos pasikeitimai ir globalūs padariniai

Volodymyras Zelenskis keičia savo požiūrį į taikos derybas su Rusija tuo metu, kai JAV politikoje vyksta svarbūs pokyčiai. Prezidentas Joe Bidenas, didžiausias Ukrainos rėmėjas, neseniai paskelbė apie savo pasitraukimą iš rinkimų kovos, o tai gali turėti reikšmingą poveikį Vakarų paramai Ukrainai.

Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas, kuris vėl kandidatuoja į prezidento postą, yra pareiškęs, kad jis sumažins pagalbą Ukrainai ir sieks greičiau užbaigti karą. Trumpo politika pirmosios kadencijos metu buvo orientuota į taikos derybas ir jis žada panašų požiūrį, jei bus išrinktas antrai kadencijai.

V. Zelenskio retorika taip pat pradeda atspindėti šiuos pokyčius. Jis neseniai pareiškė: "Turime kuo greičiau užbaigti karą." Atrodo, kad Ukrainos prezidentas supranta, jog JAV politikos krypties pasikeitimas gali turėti didelę įtaką taikos procesui ir paramai Ukrainai.

Kinija oficialiai laikosi neutraliteto

Kinija, antra pagal dydį pasaulio ekonomika, oficialiai laikosi neutraliteto karo klausimu, tačiau palaiko partnerystę su Rusija. Kinija teikia Rusijai diplomatinę ir ekonominę paramą, nors kartu reiškia susirūpinimą dėl humanitarinės situacijos Ukrainoje.

Ukraina siekia surengti antrąjį tarptautinį taikos viršūnių susitikimą, po pirmojo, vykusio Šveicarijoje birželį. Kijevas nori, kad antrajame susitikime dalyvautų Rusija. Ukraina taip pat norėtų, kad Kinija aktyviau dalyvautų karo pabaigos procese.

Kinija kartu su Brazilija gegužę paskelbė šešių punktų taikos pasiūlymą, kuriame siūloma surengti tarptautinę taikos konferenciją, kurią pripažintų abi konflikto šalys.