Suprasti akimirksniu
  • Turtingiausiu Lietuvos žmogumi ir vėl tapo G. Žiemelis, o sąrašo staigmena – skandalingoje „Foxpay“ byloje figūruojantis V. Germanas
  • Vilhelmas Germanas – pavydėtinais turtais besidžiaugęs verslininkas, įklimpęs į „Foxpay“ bylą
  • „Foxpay“ skandalas: nuo patikrinimo iki suėmimo ir areštuoto turto
Šaltiniai

Turtingiausiu Lietuvos žmogumi ir vėl tapo G. Žiemelis, o sąrašo staigmena – skandalingoje „Foxpay“ byloje figūruojantis V. Germanas

Žurnalas „Top“ paskelbė 500 turtingiausių šalies žmonių sąrašą, kuriame ryškėja ekonominės galios ir skandalingų asmenybių kontrastai. Sąrašo viršūnėje išlieka gerai žinomi milijardieriai, tačiau dėmesio centre šiemet atsidūrė 19-oji vieta, kurią užėmė finansinių technologijų verslininkas Vilhelmas Germanas.

Jo turtas, vertinamas 300 mln. eurų, bet kuriuo atveju pelnytų smalsumą bei daugelio nuostabą. Tačiau V. Germano vardas siejamas su didžiausiu finansiniu skandalu per pastaruosius metus – „Foxpay“ byla.

Šių metų turtingiausiųjų sąrašo viršūnėje ir vėl dominuoja Gediminas Žiemelis („Avia Solutions Group“), kurio turtas vertinamas 2,8 mlrd. eurų. Jis išlieka šalies turtingiausiu žmogumi. Antroje vietoje – „Wilgrow“ valdybos pirmininkas Mindaugas Raila (2,4 mlrd. eurų), o trečioje – „Vilniaus prekybos“ įkūrėjas Nerijus Numa (2,3 mlrd. eurų).

Turtingiausių lietuvių top 10 atrodo taip[1]:

  1. Gediminas Žiemelis, „Avia Solutions Group“ valdybos pirmininkas, 2,8 mlrd. eurų;
  2. Mindaugas Raila, „Wilgrow“ valdybos pirmininkas, 2,4 mlrd. eurų;
  3. Nerijus Numa, pagrindinis „Vilniaus prekybos“ įkūrėjas, 2,3 mlrd. eurų;
  4. Tomas Okmanas, „Tesonet“ akcininkas, 1,2 mlrd. eurų;
  5. Eimantas Sabaliauskas, „Tesonet“ akcininkas, 1,2 mlrd. eurų;
  6. Darius Mockus, koncerno „MG grupė“ prezidentas, 1,02 mlrd. eurų;
  7. Vladas Algirdas Bumelis, „Biotechpharmos“ valdybos pirmininkas, 720 mln. eurų;
  8. Artūras Rakauskas, „Kesko Senukų“ grupės prezidentas, 710 mln. eurų;
  9. Vitoldas Tomaševskis, „Openlane Ltd.“ savininkas, 700 mln. eurų;
  10. Dainius Dundulis, „Norfos mažmenos“ valdybos pirmininkas, 640 mln. eurų.

Milijardierių pozicijos per metus išliko stabilios, tačiau bendras 500 turtingiausių žmonių sąrašas rodo akivaizdų augimą – bendra sąrašo turtų suma išaugo 3,52 mlrd. eurų ir siekia 40,14 mlrd. eurų, o tope atsidūrė net 42 naujokai. Tiesa, didesniais turtais galėjo džiaugtis ne visi: 257 asmenų turtas padidėjo, 151 – sumažėjo, o 50 liko toks pat.

Vilhelmas Germanas – pavydėtinais turtais besidžiaugęs verslininkas, įklimpęs į „Foxpay“ bylą

V. Germanas glaudžiai susijęs su „Foxpay“. ELTA nuotrauka
V. Germanas glaudžiai susijęs su „Foxpay“. ELTA nuotrauka

19-oji turtingiausiųjų šalies gyventojų topo vieta, kurią užėmė Vilhelmas Germanas, kelia daugybę klausimų. Šis finansinių technologijų srityje iškilęs verslininkas yra glaudžiai susijęs su „Foxpay“ byla – vienu didžiausių finansinių skandalų Lietuvos istorijoje.

Vilhelmas Germanas (buvęs Vilius Židelis), gimęs 1987 metais, yra verslininkas, turintis medicininį išsilavinimą[2]. Prieš įsitraukdamas į verslą, jis gyveno su mama ir broliu Vilniaus sodininkų bendrijoje. Anot artimų šaltinių, V. Germanas nuo jaunystės siekė prabangos ir turtingų pažinčių[3]. Tai galėjo būti viena iš priežasčių, atvedusių jį į verslą ir sužadinusių norą praturtėti bet kokiais būdais.

V. Germanas yra pasaulinės fintech grupės „iSun“ bendraįkūrėjas, specializuojasi skaitmeninių technologijų ir blokų grandinės valiutų srityse. 2018 metais įkurta „iSun“ grupė sulaukė didelio pasisekimo DACH regione, o 2019 metais atidarė savo padalinį Lietuvoje. V. Germanas buvo cituojamas tokiuose leidiniuose kaip „Investor Chronicles“, CNN ir ACAST, todėl iki šiol visuomenė į jį žiūrėjo kaip į itin sėkmingą verslininką.

Tačiau nepaisant visų pasiekimų, jo reputaciją užtemdė teisėsaugos pradėtas tyrimas dėl „Foxpay“ veiklos. Įtariama, kad per 2023–2024 metus „Foxpay“ galėjo legalizuoti mažiausiai 17 mln. eurų neteisėtai gautų lėšų, taip pat pasisavinti 24 mln. eurų vertės kriptovaliutų kasimo įrangos.

„Foxpay“ skandalas: nuo patikrinimo iki suėmimo ir areštuoto turto

„Foxpay“ byla tapo vienu didžiausiu skandalu Lietuvos istorijoje. ELTA nuotrauka
„Foxpay“ byla tapo vienu didžiausiu skandalu Lietuvos istorijoje. ELTA nuotrauka

77.lt primena, jog 2024 metų gegužę Lietuvos bankas pradėjo patikrinimą dėl „Foxpay“ veiklos. Buvo siekiama išsiaiškinti, ar įmonė nepažeidžia teisės aktų, susijusių su pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo prevencija[4].

Tyrimo metu nustatyta, kad 2023–2024 metais galėjo būti legalizuota mažiausiai 17 mln. eurų[5]. Taip pat įtariama, kad buvo duota daugiau nei 100 tūkst. eurų kyšių, siekiant nuslėpti neteisėtą veiklą. Be to, įtariama, kad bendrininkų grupė galėjo pasisavinti užsienio kompanijai priklausiusią specializuotą kriptovaliutos „kasimo“ įrangą, kurios vertė siekia daugiau nei 24 mln. eurų.

Tyrimo metu buvo atliktos 32 kratos, kurių metu rasta nemažos sumos grynųjų pinigų, technikos, elektroninės informacijos, kriptovaliutos ir kito turto. Kratų metu iš viso rasta 0,5 mln. eurų grynųjų pinigų.

Pats V. Germanas jau buvo teistas už sukčiavimą. Jis yra verslininkės, „Foxpay“ ir „iSun Lithuania“ savininkės Ievos Trinkūnaitės sugyventinis.

Nors oficialiai V. Germanas nepriklausė „Foxpay“ vadovybei, tyrimo metu nustatyta, kad jis faktiškai dalyvavo įmonės veikloje. Tai kėlė pavojų įstaigos veiklos saugumui bei patikimumui. Be to, V. Germanas dirbo įmonėje „Litlab“, kurios savininkas yra buvusios socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės sutuoktinis Mindaugas Navickas. Šie ryšiai dar labiau sustiprino įtarimus dėl galimos korupcijos ir neteisėtos veiklos.

Verslininkas šiuo metu sulaikytas, o tyrimas dėl galimai neskaidrios įmonės veiklos vis dar vyksta. V. Germanas siekė būti paleistas į laisvę už 1 mln. eurų užstatą, tačiau jo skundas buvo atmestas.