Suprasti akimirksniu
  • „Foxpay“ tyrime aiškėja, jog per 2023-2024 metus galėjo legalizuoti mažiausiai 17 mln. eurų
  • Įtariamieji galimai pasisavino 24 mln. eurų vertės kriptovaliutos „kasimo“ įrangą
  • Suimtas M. Navickienės vyras Mindaugas Navickas buvo paleistas į laisvę už milžinišką sumą
  • Po suėmimo M. Navickienė nepasirodė seime, sklinda gandas, kad iš jos paimtas telefonas
  • I. Šimonytė ir toliau gina M. Navickienę
  • FNTT paviešino „Foxpay“ kratos vaizdo įrašą
Šaltiniai
„Foxpay“
Šiuo metu vyksta „Foxpay“ tyrimas. Karolinos Gudžiūnienės/ELTA nuotrauka

„Foxpay“ tyrime aiškėja, jog per 2023-2024 metus galėjo legalizuoti mažiausiai 17 mln. eurų

Lietuvoje kilo didelis finansinis skandalas, kai Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) pradėjo plataus masto ikiteisminį tyrimą dėl bendrovės „Foxpay“. Tyrimo objektu tapo galimas neteisėtu būdu įgytų lėšų legalizavimas, piktnaudžiavimas, sukčiavimas, turto pasisavinimas, iššvaistymas, kyšininkavimas bei papirkimas. Skandale įsipainiojo kelios įtakingos figūros, įskaitant „Foxpay“ savininkę Ievą Trinkūnaitę, jos sugyventinį Vilhelmą Germaną ir buvusios socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės vyrą Mindaugą Navicką.

Atliekant tyrimą, nustatyta, kad mažiausiai septynių asmenų grupė, turėjusi ryšių su Lietuvoje licencijuotais finansų įstaigos darbuotojais, galėjo dalyvauti pinigų plovimo schemose. Ši grupė, žinodama, kad tam tikros lėšos buvo gautos nusikalstamu būdu, galimai pažeidė pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos reikalavimus, atlikdama finansines operacijas arba suteikdama galimybę kitiems atlikti tokias operacijas.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) teigimu, įtariama, kad per 2023–2024 m. galėjo būti legalizuota mažiausiai 17 mln. eurų[1].

Grupės nariai galėjo veikti kartu su finansų įstaigų darbuotojais, kurie dirba su pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencija. Šie darbuotojai, turintys valstybei tarnaujančių asmenų statusą dėl jų atsakomybės srityje, galimai gavo kyšius už tai, kad nuslėptų ir sunaikintų svarbius duomenis, kurie galėjo atskleisti finansinius pažeidimus.

Įtariama, kad šiems darbuotojams buvo mokama už tai, kad išvengtų Lietuvos banko ir FNTT patikrinimo. Nustatyta, kad galimų kyšių suma siekia daugiau nei 100 tūkst. eurų.

Įtariamieji galimai pasisavino 24 mln. eurų vertės kriptovaliutos „kasimo“ įrangą

Šiuo metu vyksta „Foxpay“ tyrimas. Karolinos Gudžiūnienės/ELTA nuotrauka
Šiuo metu vyksta „Foxpay“ tyrimas. Karolinos Gudžiūnienės/ELTA nuotrauka

Be galimo pinigų plovimo, tyrime atskleistos ir kitos nusikalstamos veiklos. Įtariama, kad toje pačioje bendrininkų grupėje buvę asmenys galėjo pasisavinti svetimą turtą – užsienio kompanijai priklausiusią specializuotą kriptovaliutos „kasimo“ įrangą, kurios vertė siekia daugiau nei 24 mln. eurų.

Tyrimas taip pat apima UAB „LitLab“ administracinio pastato statybas, kur „Foxpay“ galimai dalyvavo neteisėtuose veiksmuose, susijusiuose su viešaisiais pirkimais, kuriuos organizavo valstybinės institucijos. Šios statybos ir galimai susijusios veiklos dar labiau sustiprina įtarimus dėl sisteminės korupcijos ir neteisėtų veiklų, kuriose dalyvavo įtakingos figūros.

Šį plataus masto ikiteisminį tyrimą vykdo bendra tyrimo grupė, sudaryta iš FNTT ir Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnų. Taip pat aktyviai bendradarbiaujama su Lietuvos banko ekspertais, siekiant detaliai ištirti visus su šiuo atveju susijusius finansinius pažeidimus.

Tyrimą organizuoja ir jam vadovauja Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorai. Nors tyrimas yra pradinėje stadijoje, jo apimtis rodo, kad šis skandalas gali turėti rimtų pasekmių ne tik „Foxpay“ bendrovei, bet ir platesniems Lietuvos finansų sektoriaus žaidėjams.

Suimtas M. Navickienės vyras Mindaugas Navickas buvo paleistas į laisvę už milžinišką sumą

Po vyro suėmimo M. Navickienė nepasirodė seime. Dainiaus Labučio/ELTA nuotrauka
Po vyro suėmimo M. Navickienė nepasirodė seime. Dainiaus Labučio/ELTA nuotrauka

Skandalas jau sukėlė rezonansą visuomenėje, o daugelis žiūri į šį atvejį kaip į rimtą iššūkį Lietuvos finansų institucijų patikimumui ir teisėsaugos institucijų gebėjimams kovoti su sistemine korupcija. Tuo tarpu į viešumą iškilusios politinės sąsajos, t. y., faktas, jog tyrime dominuoja ir buvusios socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės vyras, dar labiau padidina politinį susidomėjimą šiuo atveju. Visuomenė laukia detalesnių tyrimo rezultatų ir atsakymų, kurie atskleistų visą skandalo mastą.

Šaltiniai patvirtina, kad Mindaugas Navickas, buvęs Lietuvos socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės vyras, buvo sulaikytas FNTT atliekant tyrimą dėl „Foxpay“[2]. Tiesa, greitai jis ir vėl atsidūrė laisvėje, tačiau turėjo sumokėti didžiulį užstatą – 100 tūks. eurų. Be to, jis įpareigotas neišvykti ir nebendrauti su nurodytais asmenimis[3].

M. Navickas iki 2024 metų dirbo „Foxpay“ valdyboje, o metų pradžioje jis buvo paskirtas įmonės vadovu. Jo įsitraukimas į „Foxpay“ valdymą išryškėja svarbiausiuose įmonės veiklos perioduose, kai atsirado įtarimai dėl neteisėtų finansinių operacijų ir galimo kyšininkavimo, siekiant nuslėpti įmonės veiklą nuo Lietuvos banko ir FNTT kontrolės.

Be to, Mindaugas Navickas turi ryšių su kita figūra šioje istorijoje – Vilhelmu Germanu, kuris anksčiau buvo žinomas kaip Vilius Židelis. Pastarasis 2023 metais dirbo M. Navicko vadovaujamoje įmonėje „Litlab“. Tai tik dar labiau susieja abu veikėjus, nes „Litlab“ taip pat atsidūrė FNTT tyrimo akiratyje dėl galimai neteisėtai įgyto turto ir jo naudojimo administracinio pastato „ROD5“ statyboms finansuoti.

Taip pat primename, jog M. Navickas ir I. Trinkūnaitė yra giminaičiai – Trinkūnaitė yra M. Navicko brolio žmonos sesuo. Šios šeiminės sąsajos gali kelti papildomų klausimų dėl asmenų dalyvavimo šioje byloje ir jų galimo bendradarbiavimo.

Po suėmimo M. Navickienė nepasirodė seime, sklinda gandas, kad iš jos paimtas telefonas

M. Navickienės vyras atsidūrė stambaus tyrimo centre. Dainiaus Labučio/ELTA nuotrauka
M. Navickienės vyras atsidūrė stambaus tyrimo centre. Dainiaus Labučio/ELTA nuotrauka

Penktadienį vykusioje spaudos konferencijoje, kurioje dalyvavo Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) atstovai, buvo paskelbta svarbi informacija apie „Foxpay“ skandalą ir tyrimo eigą. Vienas pagrindinių klausimų, aptartų konferencijos metu, buvo galimas buvusios konservatorių socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės ryšys su byla.

STT direktoriaus pirmasis pavaduotojas Jovitas Raškevičius viešai patvirtino, kad teisėsaugos institucijos neturi jokių „klausimų ar pretenzijų“ Monikai Navickienei.

„Atliekamame ikiteisminiame tyrime poniai Monikai Navickienei mes jokių klausimų ar pretenzijų neturime,“ – pareiškė J. Raškevičius[4].

Nepaisant J. Raškevičiaus aiškaus pareiškimo, FNTT vadovas Rolandas Kiškis, kalbėdamas apie Monikos Navickienės ryšį su byla, išreiškė daugiau atsargumo, sakydamas: „Kol kas ne“. Ši frazė sukėlė papildomų klausimų dėl galimų tolimesnių tyrimo veiksmų.

Be to, nors politikė nebuvo apklausta ir šiuo metu nėra įtariamųjų sąraše, kai kurie šaltiniai teigia, jog teisėsauga konfiskavo vieną iš M. Navickienės telefonų. Tą esą patvirtino ir šaltiniai teisėsaugoje, tačiau jie neatskleidė kokiu pagrindu tai buvo padaryta. Pati M. Navickienė po vyro sulaikymo nepasirodė seime[5], ji taip pat neigia telefono konfiskavimo gandą[6]:

„Jokio telefono kaip ir jokio kito daikto iš manęs nebuvo paimta. Platinama melaginga žinia.“

I. Šimonytė ir toliau gina M. Navickienę

I. Šimonytė vis dar tiki visišku M. Navickienės nekaltumu. ELTA nuotrauka
I. Šimonytė vis dar tiki visišku M. Navickienės nekaltumu. ELTA nuotrauka

O nepaisant vykstančio tyrimo ir mestų itin rimtų kaltinimų M. Navickienės vyrui, ji vis dar sulaukia kai kurių politikų užtarimo. Pavyzdžiui, nors premjerė Ingrida Šimonytė sutinka, jog šiuo metu vyksta didžiulis skandalas, tačiau jo nelaiko politiniu, kaip kad spėjo išsireikšti G. Nausėda. I. Šimonytė taip pat toliau gina savo bendrapartietę ir tvirtina, jog neturi jokių duomenų apie jos galimą įsivėlimą į šį skandalą[7].

„Aš matau tas pastangas visais būdais kažkaip prisieti šitą skandalą prie atskirų Tėvynės sąjungos narių, bet iš tos informacijos, kurią aš turiu – neturiu jokios informacijos, kad kokiam nors Tėvynės sąjungos politikui, esamam, buvusiam ar būsimam, būtų pateikti kokie nors įtarimai ar jie turėtų kokį nors procesinį vaidmenį tame ikiteisminiame tyrime“, – patikino premjerė.
„O kodėl tai turėtų būti politinis skandalas dėl to, kad ponia Navickienė yra Seime, ar jos nėra? Tiesą sakant, aš nemačiau, ar ji yra Seime, nes aš ką tik atėjau. Bet jūs bandote pasakyti, kad Monika Navickienė ir „Foxpay“ yra kažkoks lygybės ženklas. Aš neturiu jokios informacijos apie tai“, – kalbėjo I.Šimonytė.

FNTT paviešino „Foxpay“ kratos vaizdo įrašą