T. Gabbard, buvusi demokratė, šiandien su RFK Jaunesniuoju ir K. Pateliu stos prieš Senatą
Kai Donaldas Trumpas laimėjo rinkimus lapkričio mėnesį, jis pradėjo rinktis savo patikėtinius į svarbius postus valdžioje. Vieni pirmųjų buvo jam palaikymą išreiškė politikai kaip Robertas F. Kenedis jaunesysis, kurį D. Trumpas pasirinko vadovauti sveikatos klausimams.
Vakar davęs parodymus Finansų komitete, šiandien (10 val. ET) jis dalyvaus Sveikatos, švietimo, darbo ir pensijų komiteto posėdyje[1]. Keturi senatoriai – Bill Cassidy, Bernie Sanders, Roger Marshall, ir Tim Scott – dirba abiejuose komitetuose.
Kai kurie demokratai pritaria R. F. Kenedžio požiūriui į maisto saugą, tačiau nė vienas iš jų nėra viešai pritaręs jo kandidatūrai. Daugelis jį kritikavo dėl jo prieš skiepus nukreiptos pozicijos ir kitų prieštaringų nuomonių. Jam taip pat gali kilti iššūkių iš kai kurių respublikonų, įskaitant senatorių B. Cassidy, kuris pirmininkauja HELP komitetui.
Jei Senatas nepatvirtins kandidatų, procesas gali užtrukti dvigubai ilgiau
Šie interviu lems ar D. Trumpo pasirinkti kandidatai užims jiems parinktas vietas valdžioje. Tokiais atvejais, kai požiūriai ir politiniai nusistatymai stipriai skirtiasi atsiranda galimybė, kad komisija atmes kandidatūrą. Jei tampa aišku, kad Senatas nepatvirtins kandidato, jis gali atsiimti savo pavardę iš kandidatų sąrašo prieš galutinį balsavimą.
Jei Senatas aiškiai žada nepatvirtinti kandidato, prezidentas pats gali paskirti laikinai einantį pareigas asmenį. Tačiau laikinai einantys pareigas pareigūnai paprastai turi ribotus įgaliojimus ir negali eiti šių pareigų neribotą laiką.
Kartais prezidentas gali atsisakyti skirti naują asmenį ir daryti spaudimą Senatui, kad šis pakeistų savo poziciją. Jei svarstotmos itin svarbios pareigos, pavyzdžiui, FTB direktoriaus ar nacionalinės žvalgybos vadovo, per ilgai jų niekam neužėmus, gali kilti problemų.
Senate šiomis dienomis taip pat vyks dviejų iš daugiausiai diskusijų sukėlusių D. Trumpo kabineto kandidatų patvirtinimo interviu. Tai Tulsi Gabbard[2], kandidatuojanti į nacionalinės žvalgybos direktoriaus postą ir Kash Patel, kuris yra pasiūlytas į FTB direktoriaus postą.
Jei bus patvirtinta, T. Gabbard prižiūrės visas 18 JAV žvalgybos agentūrų
Tulsi Gabbard, buvusi demokratų kongresmenė, kuri vėliau pakeitė partiją ir 2024 m. pradėjo aiškiai remti D. Trumpą, Senate susidurs su sunkiais klausimais. Ji jau buvo kritikuojama ir tikrai bus klausiama apie savo požiūrį į JAV žvalgybą, paramą informatoriui Edwardui Snowdenui[3].
T. Gabbard yra JAV kariuomenės atsargos pulkininkė leitenantė. Anksčiau tarnavo Havajų kariuomenės nacionalinėje gvardijoje, buvo dislokuota Irake ir Kuveite. Ji dažnai kritikavo JAV karinį dalyvavimą užsienyje, ypač Artimuosiuose Rytuose. Dirbdama Atstovų Rūmų Ginkluotųjų pajėgų komitete, ji ragino griežčiau kovoti su terorizmu, tačiau taip pat ragino JAV nebesivelti į karus, kuriais siekiama nuversti užsienio šalių vyriausybes.
Jos 2017 m. vizitas į Siriją tebėra vienas prieštaringiausių momentų. B. Assadas, su kuriuo ji susitiko, neseniai buvo nušalintas nuo valdžios ir kaltinamas, kad yra atsakingas už šimtų tūkstančių Sirijos civilių gyventojų žūtį.
Jei bus patvirtinta, T. Gabbard vadovaus JAV žvalgybos bendruomenei, kurią sudaro 18 agentūrų ir organizacijų. Ji taip pat patarinėtų prezidentui nacionalinio saugumo klausimais, be kita ko, rengtų kasdienį prezidento pranešimą. Be to, ji prižiūrėtų žvalgybos bendruomenės biudžetą, kuris 2024 m. sudarė 76,5 mlrd. dolerių.
Ko tikėtis per T. Gabbard kandidatūros svarstymą?
Senato Žvalgybos komiteto posėdyje T. Gabbard tikrai sulauks sunkių klausimų apie jos 2017 m. susitikimą su Sirijos B. Assadu ir skeptišką požiūrį į JAV žvalgybos informaciją apie jo režimo vykdomus žmogaus teisių pažeidimus, įskaitant chemines atakas prieš civilius gyventojus. Ji gynė šį susitikimą, teigdama, kad diplomatija yra geriau nei „režimo keitimo karai“.
Nepaisant kontroversijų, per klausymą ją pristatys du gerai žinomi respublikonai – buvęs Senato žvalgybos komiteto pirmininkas Richardas Burras, kuris 2022 m. išėjo į pensiją, ir senatorė Joni Ernstas. Po prisistatymų Senato Žvalgybos komitetas apklaus T. Gabbard keliais raundais, nors dėl tikslaus jų skaičiaus dar nenuspręsta.
Kiekvienas senatorius gaus po penkias minutes klausimams užduoti, pakaitomis pagal darbo stažą. Posėdį pradės pirmininkas Tomas Kottonas ir pirmininko pavaduotojas Markas Vorneris. Norint, kad T. Gabbard kandidatūra būtų perduota visam Senatui, reikia, kad komitetas balsuotų paprasta balsų dauguma. Šis balsavimas dar neturi numatytos datos.
Senatoriai taip pat atidžiai nagrinės jos ankstesnes pozicijas dėl žvalgybos duomenų rinkimo. 2020 m. T. Gabbard pasiūlė nutraukti Užsienio žvalgybos priežiūros įstatymo 702 skirsnio, pagal kurį JAV gali rinkti užsienio šalių pranešimus be orderio, galiojimą. Žvalgybos pareigūnai sako, kad tai labai svarbu nacionaliniam saugumui, o privatumo gynėjai reikalauja reformų.
Kai kurie D. Trumpo kandidatai į aukštus postus yra tikrinami dėl asmeninių nesutarimų, tuo tarpu T. Gabbard kandidatūros patvirtinimo kovoje svarbiausia yra jos politika. K. Patelis yra laikomas vienu ištikimiausių D. Trumpo šalininkų. Tai gali kišti koją jo kaip FTB vadovo darbams ir yra vienas dažniausių dalykų, už kuriuos jis kritikuojamas.
Šiems kandidatams bus sudėtinga atlaikyti klausimus ir galimus puolimus Senato posėdžiuose. Tačiau net tokie prieštaringai vertinami kandidatai kaip Pete’as Hegsethas sugebėjo prasimušti – jis buvo patvirtintas gynybos sekretoriumi praėjusios savaitės vėlyvą naktį vykusiame balsavime.