Suprasti akimirksniu
  • Pentagonui vadovauti siūlomas P. Hegsethas užkliuvo dėl savo praeities ir tatuiruotėmis išmarginto kūno
  • P. Hegsethas siūlo modernizuoti kariuomenę ir lėšas skirti ten, kur reikia
  • Tai taps P. Hegsethas naujuoju Pentagono vadu ar ne?
Šaltiniai
P. Hegsethas
P. Hegsetho kandidatūra vertinama prieštaringai. EPA/ELTA nuotrauka

Pentagonui vadovauti siūlomas P. Hegsethas užkliuvo dėl savo praeities ir tatuiruotėmis išmarginto kūno

Pete'as Hegsethas, artimas Donaldo Trumpo sąjungininkas, šiuo metu yra bene labiausiai aptariamas komandos narys, kurio kandidatūra yra svarstoma į JAV gynybos sekretoriaus postą. P. Hegsethas yra tarnavęs Irake ir Afganistane, kur jam buvo suteiktas majoro laipsnis, ir dirbęs televizijos laidos „Fox News“ vedėju.

Kritikai, ypač Senato demokratai, abejojo jo vadovavimo patirties stoka ir tinkamumu vadovauti Pentagonui, valdančiam 900 mlrd. dolerių biudžetą ir turinčiam 3,4 mln. darbuotojų. Nepaisant to, P. Hegsetas gynė savo kandidatūrą, pabrėždamas savo karinę patirtį ir teigdamas, kad Pentagonui reikia, jog vadovautų žmogus, kuris „turi dulkių ant batų“.

P. Hegsetho kandidatūra sukėlė diskusijas dėl jo poliarizuojančių pažiūrų ir asmeninės istorijos. Jo kūną puošia tatuiruotės, įskaitant Jeruzalės kryžių, kuris, kritikų teigimu, rodo religinį ekstremizmą. Jis atmetė šiuos teiginius, teigdamas, kad šis simbolis yra istorinė krikščionių emblema[1].

Be to, jam buvo mesti kaltinimai dėl lėbavimo, vakarėlių su striptizo šokėjomis ir seksualinio priekabiavimo, tačiau nė dėl vieno iš šių kaltinimų nebuvo priimtas apkaltinamasis nuosprendis. Per klausymus Senate Hegsethas stengėsi kurti savo, kaip tradicines vertybes puoselėjančio lyderio, įvaizdį, pabrėždamas savo tikėjimą dvinariu lyčių supratimu ir pasirengimą reformuoti Pentagoną.

P. Hegsethas siūlo modernizuoti kariuomenę ir lėšas skirti ten, kur reikia

Vienas iš svarbiausių P. Hegsetho prioritetų – modernizuoti JAV kariuomenę, ypač stiprinant branduolinę triadą, ir didinti karinės tarnybos prestižą. Jis taip pat įsipareigojo mažinti Pentagono švaistymą ir išreiškė griežtą nepritarimą „lyčių įvairovės“ iniciatyvoms ginkluotosiose pajėgose.

Ukrainos tema P. Hegsethas konkrečių atsakymų teikti neskubėjo, tačiau teigė, kad JAV siekia atgrasyti nuo karų ir kad D. Trumpas sieks užbaigti konfliktą, kartu apsaugodamas Amerikos interesus. Tačiau neatskleidė jokios konkrečios konflikto sprendimo strategijos, o tai pakurstė kritiką dėl jo pasirengimo šiam vaidmeniui.

P. Hegsetho kandidatūra sulaukė aštrių reakcijų: respublikonai daugiausia jį palaikė, o demokratai išreiškė rimtų abejonių. Panašu, kad D. Trumpo sprendimą paskirti P. Hegsetho kandidatūrą lėmė jo lojalumas ir noras mesti iššūkį demokratų politikai. Jei bus patvirtintas, tikimasi, kad naujasis Pentagono vadas laikysis D. Trumpo darbotvarkės ir sieks reikšmingų pokyčių kariuomenėje.

Tačiau dėl aiškių planų stokos ir prieštaringos praeities daugelis abejoja, ar jis tinkamas vadovauti Pentagonui tokiu kritiniu Amerikai laikotarpiu.

P. Hegsethas susilaukia kritikos dėl patirties trūkumo gynybos srityje. Israel Palacio/Unsplash nuotrauka
P. Hegsethas susilaukia kritikos dėl patirties trūkumo gynybos srityje. Israel Palacio/Unsplash nuotrauka

Tai taps P. Hegsethas naujuoju Pentagono vadu ar ne?

Senato respublikonai skubiai siekia patvirtinti Pete'ą Hegsetą naujuoju Pentagono vadovu, nors jo buvusi svainė Danielle Hegseth pateikė naujų įtarimų dėl praeityje netinkamo poliriko elgesio. Anot jos, kad P. Hegsethas esą smurtavo prieš savo antrąją žmoną Samantą taip, kad ji kūrė planus, kaip nuo jo pabėgti[2].

Tačiau Samanta paneigė šiuos kaltinimus ir pavadino informaciją netikslia. Nepaisant kaltinimų, Senato respublikonai, įskaitant kai kuriuos pagrindinius balsus, atrodo, turi pakankamai paramos, kad patvirtintų Hegsetą.

Demokratai pasinaudojo šiais naujais teiginiais, siekdami atidėti P. Hegsetho patvirtinimą ir išreiškė susirūpinimą dėl jo ankstesnio elgesio, įskaitant kitus kaltinimus.

Kai kurie GOP senatoriai, pavyzdžiui, Susan Collins ir Lisa Murkowski, išreiškė abejones ir nurodė, kad šie teiginiai turės įtakos jų balsavimui, o L. Murkowski pavadino situaciją keliančia nerimą. Tačiau, nepaisant šių nuogąstavimų, respublikonai yra įsitikinę, kad turi balsų jį patvirtinti, o juos tvirtai remia tokie svarbūs asmenys kaip senatorius Kevinas Crameris, kuris kaltinimus atmetė kaip šmeižto kampaniją.

Senatui ruošiantis balsavimui dėl P. Hegsetho ir kitų D. Trumpo kandidatų, patvirtinimo procesas tapo kovos lauku dėl imigracijos ir nacionalinio saugumo. Respublikonai siekia greitai patvirtinti prezidento D. Trumpo ministrų kabinetą, o demokratai ir toliau prieštarauja, ypač dėl kaltinimų P. Hegsethui. Nepaisant ginčų, atrodo, kad GOP yra pasiryžusi judėti į priekį ir patvirtinti, kaip tikimasi.