Suprasti akimirksniu
  • „Spalvinga“ JAV žmogžudžio asmenybė ir nežinomas aukų skaičius
  • Medikai aštuonis kartus nerado nuteistojo venos venos
  • Mirtinos injekcijos kokybė sukėlė nemažai klausimų
  • Mirties bausmę galima įvykdyti naudojant azotą?
Šaltiniai
Tomasas Kričas
Nenumarinamas Tomasas Kričas, CBS News stop kadras

„Spalvinga“ JAV žmogžudžio asmenybė ir nežinomas aukų skaičius

JAV Aidaho valstijoje nesėkme baigėsi bandymas pasiųsti į aną pasaulį vieną seniausių Amerikos kalinių – Tomasą Kričą (Thomas Creech), už daugybę žmogžudysčių pasmerktą myriop daugiau negu prieš pusę amžiaus. Pasmerktojo mirtimi turėję pasirūpinti medikai nesugebėjo rasti mirtinai injekcijai tinkančios venos. Žudikas buvo sugrąžintas į kamerą, o valdžia dabar turės gerai apsvarstyti tolesnius žingsnius ir gal net pabandys egzekucijai panaudoti azotą, nors tam tektų pakeisti valstijos įstatymus.[1]

T. Kričas griežto režimo kalėjime praleidau daugiau negu 50-imt metų ir tapo vienu iš seniausių Jungtinių Valstijų kalinių. Jis trijose valstijose pripažintas kaltas dėl penkių žmogžudysčių ir įtariamas nužudęs dar mažiausiai šešis žmones. Pats jis teigia nužudęs 26 žmones. Kai T. Kričas buvo sulaikytas, teismas iš karto jam skyrė mirties bausmę, kuri vėliau buvo pakeista kalėjimu iki gyvos galvos. Jau būdamas už grotų, nuteistasis 1981 m. nužudė kameros draugą, panaudodamas tam elementų prikimštą kojinę. Po šio incidento jam vėl buvo skirta mirties bausmė.

Jeigu ji pagaliau bus įvykdyta, T. Kričas taps 4-uoju asmeniu, pasiųstu myriop Aidahe nuo 1967 metų ir pirmuoju per pastaruosius 12 metų.

Medikai aštuonis kartus nerado nuteistojo venos venos

Pasak Aidaho kalėjimų departamento vadovo Džošo Tevalto (Josh Tewalt), egzekucijos rytą medikų brigada patikino, kad nesunkiai pasieks pasmerktojo venas. Jis patikslino, kad mirties bausmei skirtoje kameroje medikai net aštuonis kartus bandė pasiekti skirtingose kūno vietose esančias venas, tačiau jiems to padaryti taip ir nepavyko.[2]

Nepaisant to, jis teigė neabejojantis medikų kompetencija.

„Jie padarė viską, ką galėjo. Profesionaliai ir su pagarba, - pabrėžė D. Tevaltas. – Kai tapo aišku, kad jų pastangos neduos laukiamo rezultato, jie pasielgė teisingai ir sustabdė procesą.“

Mirties bausmės liudininkai taip pat patvirtino, kad matė, kaip medikų brigada aštuonis kartus mėgino vyrui pastatyti lašelinę. Viso proceso metu pats T. Kričas žiūrėjo į jo vardu sukviestus liudininkus, mojavo jiems pirštais arba ką nors šūkteldavo, papasakojo „Associated Press“ reporteris.[3]

Mirtinos injekcijos kokybė sukėlė nemažai klausimų

„Mes pasipiktinę, tačiau visiškai nenustebę dėl to, kad Aidaho valstija nesugebėjo myriop pasiųsti T. Kričo, - teigiama advokatų pareiškime. – Taip nutinka, kai vykdyti egzekuciją patikima nežinomiems asmenims su abejotinu pasirengimu.“

Advokatai CBS pareiškė, kad T. Kričas nerimavau ir dėl preparatų, kurie turėjo būti panaudoti jo bausmei, kokybės.

Teisininkai teigė, kad valstija suteikė per mažai informacijos apie mirtinai injekcijai planuotą panaudoti preparatą pentobarbitolį ir išsakė prielaidą, kad jį galėjo tiekti praėjusiais metais bankrutavusi bei preparatą iš rinkų atšaukusi įmonė arba kiti „nepatikimi šaltiniai“.

„Atsakydama JAV Aukščiausiajam teismui, valstija teigė, kad p. T. Kričo nuogąstavimai neturi pagrindo, - pasakojo advokatas. – Deja, absurdiški yra paties Aidaho bandymai nužudyti niekam nebegalintį pakenkti senolį, kuris, tikėtina, jau ir taip pakankamai prisikentėjo.“

Mirties bausmę galima įvykdyti naudojant azotą?

Aidaho kalėjimų departamentas dar nežino, kaip toliau elgtis su pasmerktuoju. Departamento direktorius patikslino, kad diskusijos dėl to, kada reikalauti dar vienos mirties bausmės ir ar iš viso tokios reikia, turėtų įvykti artimiausiu metu.

Jis patvirtino, kad naujas bandymas įvykdytų egzekuciją verstų valstiją ieškoti ir naujų chemikatų, tačiau patikino, kad Aidaho pajėgus tai padaryti.

Pastaraisiais metais nemažai JAV valstijų susiduria su problemomis gaunant mirtinoms injekcijoms reikalingus preparatus, todėl atitinkamai mažėja ir mirties bausmių. Reaguojant į tai praėjusiais metais Aidahe buvo priimtas įstatymas, tais atvejais, jeigu narkotikai nėra prieinami arba mirtina injekcija bus įvertinta kaip antikonstitucinė, leidžiantis nuteistuosius sušaudyti.

Visgi D. Tevaltas pripažino, kad valstijoje nėra tam tinkamų sąlygų. Paklaustas ar bus svarstoma galimybė egzekuciją įvykdyti panaudojant azotą, jis atsakė, kad tam tektų pakeisti dabar galiojančius įstatymus.

Praėjusį mėnesį Alabamoje pirmą kartą JAV istorijoje egzekucija buvo įvykdyta panaudojant azotą. Kenetas Smitas (Kenneth Smith), beveik prieš keturiasdešimt metų už 1000 JAV dolerių sutarė su pastoriumi dėl jo žmonos, dviejų vaikų motinos, nužudymo, nes dvasininkas tikėjosi gauti draudimo išmoką. Už tai K. Smitas buvo nuteistas myriop, tačiau 2022 m. jam nepavyko suleisti mirtinos injekcijos, nes medikai irgi nerado tinkamos venos. Po metų 57-erių K. Smitas buvo numarintas panaudojant azotą. Nuteistojo advokatai pareiškė, kad tai buvo žiaurus eksperimentinis būdas.[4]