Suprasti akimirksniu
  • Kinai jau turi ginkluotus kovinius „mechaninius šunis“
  • Pradžią davė už Atlanto veikianti įmonė
  • Šiandien dar sistemos priklausomos nuo žmogaus, o rytoj?
Šaltiniai
Kovinis robotas šuo
Koviniai robotai šunys jau tampa realybe, YuoTube stop kadras

Kinai jau turi ginkluotus kovinius „mechaninius šunis“

Naujausias Kinijos kariuomenės ginklas - robotas šuo - ant nugaros turintis kulkosvaidį, kurį gali panaudoti, ir toliau Vakarų žiniasklaidoje sulaukia išskirtinio dėmesio. Susidomėta juo buvo po to, kai Kinija bendrose su Kambodža karinėse pratybose pademonstravo ginkluotą „mechaninį šunį“, rašo CNN. [1]

Tai, kad jis buvo dėmesio centre, teigiama ir valstybinio Kinijos transliuotojo CCTV filmuotoje medžiagoje.

Pratybų metu šunį lydėjo panašiai ginkluotas kvadrokopteris, o suvieniję jėgas, mašinos ir žmonės-kariai mokėsi šturmuoti miestus.

„Jis gali tapti nauju mūsų kovinių operacijų miestuose dalyviu, pakeisdamas žmones, kurie tik atliks žvalgybą, identifikuos priešą ir smogs į taikinį“, – vaizdo įraše sakė kinų karys, vardu Čenas Vėjus (Chen Wei).

Nors robotai žudikai gali būti technologiškai pažangūs, vargu ar juos šiandien galima vertinti kaip elegantiškus karinių technologijų elementus; tiek šuo, tiek dronas atrodo kaip naudojimui parengti buitiniai prietaisai, su „įprastu“ automatiniu šautuvu, pritvirtintu ant viršaus, rašo „The Guardian“. Šone aiškiai matomas Kinijos įmonės „Unitree Robotics“, sukūrusios šunį, logotipas.

Remiantis „Unitree“ svetaine, „Go2“ šuns roboto kainos prasideda nuo 1400 eurų. Beje, pati bendrovė neigia pardavusi savo gaminius Kinijos kariuomenei, todėl lieka neaišku, kaip kariuomenė juos įsigijo.

Pradžią davė už Atlanto veikianti įmonė

Roboto šuns prototipą sukūrė ir išgarsino įmonė „Boston Dynamics“, kuri vienu metu buvo „Google“ antrinė įmonė. Bendrovė turi ilgą bendradarbiavimo su JAV kariuomene istoriją; pradinė jos „keturių kojų roboto BigDog“, versija buvo kuriama kaip potencialus mechaninis gyvūnas kariuomenei. Tačiau bendrovė, kurią „Softbank“ pardavė „Google“ 2017 m., o 2020 m. perėjo „Hyundai“, visuomet vengė aktyviai naudoti savo technologiją kaip ginklą.

„Boston Dynamics, Inc.“ yra Amerikos inžinerijos ir robotikos projektavimo įmonė, įkurta 1992 m., atsiskyrus nuo Masačusetso technologijos instituto. „Boston Dynamics“, kurios būstinė yra Valthame, Masačusetso valstijoje, nuo 2020 m. gruodžio mėn. priklauso „Hyundai Motor Group“, tačiau įsigijimą užbaigė tik 2021 m. birželį.
„Boston Dynamics“ kuria daugybę dinamiškų labai mobilių robotų, įskaitant „BigDog“, „Spot“, „Atlas“ ir „Handle“. Nuo 2019 m. „Spot“ buvo parduodamas, todėl tai pirmasis komerciškai prieinamas „Boston Dynamics“ robotas, o bendrovė pareiškė ketinanti komercializuoti ir kitus robotus, įskaitant „Handle“.[2]

Pasak „Boston Dynamics“ įkūrėjo Marko Raiberto (Marc Raibert), praėjusią savaitę kalbėjusio dirbtinio intelekto viršūnių susitikime Seule, visame pasaulyje yra apie 1 500 bendrovės sukurtų šunų- skautų.

„Tačiau pastaruoju metu daugybė kitų robotikos kompanijų kuria absoliučiai neįtikėtinus robotus“, – neslėpė jis. - Labai įdomu pereiti nuo laboratorinių tyrimų prie komercializacijos.“

Naujausias kovinio roboto pasirodymas taip pat reiškia, kad „Boston Dynamics“ atsisakymas naudoti savo technologiją kaip ginklą nebetrukdo karinėms ir teisėsaugos institucijoms įsigyti savo ginkluotų robotų. 2021 m. „Ghost Robotics“ pademonstravo „Vision 60“ robotą šunį, ginkluotą specialiais „Sword International“ ginklais, o iki 2023 m. JAV armija patvirtino, kad aktyviai tiria tokios sistemos panaudojimo galimybes šioje srityje. [3]

2022 metais Kinija pademonstravo dar vieną robotą su ginklais, kuris buvo pristatytas į mokymo centrą naudojant droną.

Šiandien dar sistemos priklausomos nuo žmogaus, o rytoj?

Tačiau nepaisant to, kad sistemos yra robotinės, jos paprastai dar nėra autonominės. Vaizdo įraše iš vaizdo stebėjimo kamerų matyti, kad „Go2“ šunį valdo karys, naudodamas nešiojamą įrangą. Daugelis stebėtojų nerimauja dėl to, kas nutiks, tuomet, kai šis ryšys tarp žmonių susilpnės, o dirbtinio intelekto sistemos galės veikti greičiau ir su mažesne delsa, nei galėtų žmogaus operatorius.

avatar
Steponas Rokas
Autorius (-ė)
Šaltiniai
1.arrow_upward
2.arrow_upward
Vikipedija. Boston Dynamic Vikipedija