Teksase karšta: sienos ginti judės piliečių konvojus

PasaulisSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
Texaso siena
Teksaso pasienis, gubernatorius Grego Eboto paskyros nuotrauka

Prie Teksaso gynybos planuoja prisidėti net ir piliečiai

Piliečių konvojus rengiasi paspausti Bideno administraciją dėl migracijos stabdymo.

Didžiulė vilkikų kolona rengiasi net keturias dienas truksiančiai akcijai „Atsiimkime mūsų sieną”, kuri prasidės Sausio 29 d., o baigsis vasario 3 d. Konvojus siekia atkreipti dėmesį į didėjančią migracijos krizę pagrindiniuose karštuosiuose taškuose – Eagle Pass, Teksase, Yuma, Arizonoje, ir San Ysidro, Kalifornijoje.

Planuojama, kad konvojuje gali dalyvauti šimtai ar net tūkstančiai sunkvežimių.

Organizatoriai pabrėžia, kad būtina skubiai apsaugoti sienas ir sutelkti taikius amerikiečius prisijungti prie sienos apsaugos judėjimo. Augant įtampai, visuomenės dalyvavimas tampa vis svarbesnis.

TX
Teksasas pasiryžęs ginti pietinę JAV sieną. texas.gov nuotrauka

Teksasas, nepaisydamas Vašingtono grasinimų, imasi iniciatyvos kovojant su nelegalais

JAV valstija Teksasas kovai su nelegalia migracija dar 2023 metais pasienyje su Meksika įrengė spygliuotos vielos užkardą. Prezidento Džo Baideno (Joe Biden) administracija dėl to kreipėsi į Aukščiausiąjį JAV teismą. Nors teismas priėmė prezidentui palankų sprendimą, o pats Dž. Baidenas dar penktadienį valstijai pareiškė ultimatumą, Teksasas su savo gubernatoriumi Gregu Ebotu (Greg Abbott) priešakyje nereagavo tiek į teismo sprendimą, tiek į prezidento grasinimus, informuoja JAV žiniasklaida.

Teksasiečių taikomos priemonės užkliuvo federalinės valdžios atstovams. Teksaso nacionalinė gvardija siekė užkirsi kelią į šalį plūstantiems nelegaliems migrantams, Vašingtono atstovai reikalavo laikytis nurodymų „iš aukščiau“. Komentuodamas situaciją, Teksaso gubernatorius G.Ebotas apeliavo į federalinės valdžios negebėjimą užtikrinti sienų saugumą ir pabrėžė, kad valstija vykdys savą politiką, kadangi Vašingtonas nesugeba užtikrinti šalies sienų apsaugos.

Valstijoje, nors centrinė valdžia ir tam priešinosi, jau galioja įstatymas, leidžiantis persekioti ir sulaikyti įtariamuosius nelegaliu sienos kirtimu, o po teismo sprendimo išsiųsti juos iš šalies.

migrantai
Nelegalų stovykla. Unsplash nuotrauka

Vašingtono demokratai piktinasi, kad valstijos veiksmai prieštarauja Konstitucijai, o taikomos priemonės yra perteklinės. Teksasiečiai į tai atsako, kad Dž. Baideno administracija pažeidžia konstitucines valstijos teises į savigyną.

Situacija ėmė kaisti sausio pradžioje, kai valstijos valdžia uždraudė JAV federalinės pasienio patruliavimo tarnybos agentams patruliuoti viešose Ilg Paso miesto vietovėse, informuoja „CBS News“. Tris savaites Teksaso ir federalinė valdžios ginčijosi dėl Igl Paso miesto Šelbio parko, kuris ilgą laiką buvo mėgstama nelegalaus sienos kirtimo vieta.

Slidus teismo sprendimas vykdomas nebus

Šią savaitę JAV Aukščiausias teismas vos vieno balso persvara – 5 prieš 4 – nusprendė, kad federaliniai pasienio patruliavimo agentai turi teisę sukarpyti Teksaso pasienyje nutiestą spygliuotą vielą. Vidaus saugumo ministerija, kuruojanti pasienio patrulius, Teksaso generaliniam prokurorui Kenui Pakstonui (Ken Paxton) laiko vykdyti teismo nurodymą ir atverti federalams Šelbio parką buvo davusi iki penktadienio. Šis federalinės valdžios raginimas, kaip ir ankstesnis Aukščiausiojo Teismo sprendimas, teksasiečių liko neišgirstas.

Nepaisant Vašingtono nepasitenkinimo, teksasiečių gvardiečiai parke toliau montuoja užtvaras, turinčias sulaikyti į JAV iš Meksikos bandančius patekti nelegalius migrantus ir nurodo jiems grįžti iš kur atėjus. Teksaso visuomeninio saugumo departamentas neseniai pradėjo suiminėti kai kuriuos parke besilankančius galimus imigrantus, vėliau kaltindamas juos neteisėtai patekus į valstijos teritoriją.

Teksaso savarankiškumas vis labiau siutina demokratus, kurie vis aktyviau reikalauja, kad Dž. Baidenas net tik federalizuotų Nacionalinę Teksaso gvardiją, bet ir perimtų jos kontrolę bei patrauktų nuo sienos. Tačiau net 25 respublikonų valdomos valstijos arba maždaug pusė JAV, viešai išreiškė savo palaikymą Teksasui, kadangi Vašingtonas nenori ir nesugeba pasirūpinti sienų apsauga. Pietų Dakotos gubernatorė Kristina Noem (Kristi Noem) netgi patikino, kad yra pasirengusi pasiųsti valstijai tiek spygliuotą vielą, tiek savo karius.

Paramą stuburą turinčiam regionui išreiškė verslininkas Ilonas Maskas (Elon Musk) ir garsiosios Kenedžių šeimos atstovas Robertas.

Teksaso pusėje – ir darbuotojų profesinės sąjungos

Kiek netikėtai, bet Teksaso pusėn jo konflikte su Baltaisiais rūmais stojo ir JAV pasienio apsaugos agentų bei darbuotojų profesinė sąjunga. Profsąjunga pareiškė, kad JAV valdžia daro viską, kad tik sutrukdytų tinkamai valstybės sienų apsaugai.

„Vis dar veikianti administracija daro viską, kad sutrukdytų mums tinkamai saugoti sienas“ ,- pareiškė organizacijos atstovai.

Pasak jų, dabartinė situacija kelia daug klausimų. Kita vertus, prisiminus, kad būtent Dž. Baidenas kvietė Centrinės ir Pietų Amerikų gyventojus į Valstijas bei žadėjo jiems visokeriopą paramą, tai, kas vyksta dabar, galima vertinti ir kaip dabartinio prezidento potencialaus elektorato skaičiaus mažinimą. O tai tiems, kurie stovi už laike ir erdvėje nebesiorientuojančio senolio, labai nepatinka.

Apie šią pabėgėlių krizę, įžiebusią konfliktą tarp prezidento Džo Bideno administracijos ir Teksaso valstijos savivaldos, jau rašėmė ir anksčiau – Teksaso konflikto apžvalga.