Sveikatos Teisės Institutas siekia apginti politikų užpulto eksperto Leonido Sakalausko garbę

Lietuva, Nuomonės, ŠiandienSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
STI komanda
STI komanda, STI nuotrauka

Sukrečianti jaunos gimdyvės istorija

2021 m. spalį, Lietuvoje siaučiant koronoviruso pandemijos psichozei, šalį apskriejo žinia apie 23-ejų metų gimdyvės Evelinos mirtį.

Jauna moteris į Kauno klinikas, dėl pablogėjusios sveikatos būklės, buvo perkelta iš Kauno ligoninės. Besilaukiančiai moteriai, reaguojant į jos sveikatos būklę ir vaisiaus amžių, buvo atliktas Cezario pjūvis.

Po jo pasaulį išvydo sveika, išnešiota mergytė, o pati mama buvo toliau gydoma Akušerijos skyriuje. Deja, netrukus jos sveikata pradėjo blogėti. Vėliau Kauno klinikų medikai teigė, kad jie padarė viską, ką galėjo, tačiau nesugebėjo įveikti COVID-19 sukeltų plaučių pažeidimų.

Tuo pat metu mirusios moters broliai atsakingais dėl tragedijos įvardino tinkamai mergina nepasirūpinusius medikus ir reklamą iš to sugalvojusią pasidaryti Seimo pirmininkę, Liberalų sąjūdžio vadovę Viktoriją Čmilytę-Nielsen. [1]

Netrukus mirusiosios brolis Modestas Radvilas atvirai papasakojo, kaip viskas buvo iš tikro. [2]

Jis patikslino, kad po skrodimo paaiškėjo, kad mirusioji sirgo ne tik COVID-19, bet ir dar trimis ligomis, apie kurias sisteminė žiniasklaida nutylėjo. Taip pat „liko nepastebėta“ ta aplinkybė, jog jauna moterimi medikai tinkamai nesirūpino – jai paprašius vaistų nuo karščiavimo, slaugytoja liepė eiti jų pasiimti pačiai. Pasiskundus, kad trūksta oro, sulaukė atsakymo, jog norint greičiau grįžti namo, deguonies kiekį reikia mažinti ir t.t. Be to, medikai laiku nepasirūpino atlikti visų būtinų tyrimų, buvo leidžiami tik priešuždegiminiai vaistai, o kraują skystinantys preparatai, kurie, sergant koronovirusu, turi būti leidžiami kasdien, buvo suleisti tik kartą per savaitę.

Galiausiai plaučių tyrimas, pačios merginos, o ne medikų iniciatyva, buvo atliktas tik dvi dienos prieš jos mirtį. Tikėtina, jį atlikus anksčiau, merginos gyvybę būtų pavykę išgelbėti. 

Gimdyvės mirtis tapo skiepų reklama

Netrukus po šios nelaimės žmonės, gąsdinami tragiškomis pabaigomis, vėl buvo raginami savo noru leistis eksperimentinius preparatus, kurių klinikiniai tyrimai, remiantis viešai tiek STI, tiek medicinos profesoriaus Eduardo Vaitkaus išsakytais pastebėjimais, bus baigti tik 2025 metais.

Kauno klinikų gydytojai pažymėjo, kad tai pirmas atvejis Lietuvoje, kuomet dėl COVID-19 ligos miršta gimdyvė. Ji nebuvo pasiskiepijusi. Medikai įspėja, kad klinikose nuo koronaviruso gydyta daugiau nei 100 gimdyvių ir jos nebuvo pasisiekpijusios. O koronavirusas nėščiosioms yra ypač pavojingas.

Skiepas neturi jokių šalutinių poveikių nei nėščiajai, nei vaisiui ar jo vystymuisi.

„Šiandien yra galimybė kreiptis į nėščiąsias arba planuojančios nėštumą skiepytis. Skiepas neturi jokių šalutinių poveikių nei nėščiajai, nei vaisiui ar jo vystymuisi. JAV yra atlikę tyrimus su nėščiosiomis ir jokių išskirtinių reakcijų, be jau žinomų, nebuvo. Skiepas yra saugus tiek nėštumo metu, tiek planuojant nėštumą ar vaisingumo procedūras. JAV tyrimuose pastebėta, kad gimdyvėms COVID-19 yra pavojingesnė, nei nenėščioms moterims. Taip pat ligos eigą gali sunkinti cukrinis diabetas, hipertenzija“, – dėmesį atkreipė Akušerijos ir ginekologijos klinikos Gimdymo skyriaus vadovas prof. dr. Mindaugas Kliučinskas.[3]

Kaltinimai tiek visiems vadinamiesiems (tiems, kurie netikėjo „stebuklingosiomis“ vakcinomis nuo koronaviruso ir neskubėjo jomis badytis) tiek prieš eksperimentinius preparatus pasisakiusiam bei kitokių pandemijos valdymo priemonių siūliusiam ieškoti Sveikatos Teisės Institutui (STI), pasipylė baisiomis antraštėmis pasipuošusioje sisteminėje žiniasklaidoje ir įtakotukų paskyrose.

Ypatingai šioje „teisingoje“ veikloje pasižymėjo tuometinio Vilniaus mero, Laisvės partijos nario Remigijaus Šimašiaus patarėjas Karolis Žukauskas.

„Tauta turi žinoti savo didvyrius <…> po šiandienos įvykio, kai mirė nepasiskiepijusi gimdyvė, ir ką tik gimęs kūdikis liko be mamos, manau, jie verti viešos padėkos – jų veiksmai menkinant valstybės kovą su pandemija, keliant nepasitikėjimą vakcina, kaišiojant pagalius institucijoms ir taip apsunkinant pandemijos užbaigimą prisidėjo prie to, kad dalis tautos nesiskiepija, ir galbūt tarp jų buvo ir minėta gimdyvė <…> Nežinau, ar tokių ir tikėjotės, bet tikiuosi, kad visi išvardinti bent jau susimesite solidžią sumą be mamos likusiai mergaitei“, – daug reakcijų sulaukusiame įraše feisbuke rašė K. Žukauskas.[4]
Karolio Žukausko įrašas
Karolio Žukausko įrašas, Facebook

Minėtas K. Žukauso įrašas ir tapo teisinio bylinėjimosi su STI priežastimi.

Viešų mero patarėjo pasisakymų atgarsiai netyla iki šiol

Pati, daug dėmesio sulaukusi, byla, kurioje savo garbę ir orumą gina STI ekspertas Leonidas Sakalauskas dėl 2021 m. spalio 28 d. K. Žukausko „Facebook“ paskyroje paskelbtų teiginių, kuriais STI kaltinamas dėl nepasiskiepijusios gimdyvės mirties, klostėsi labai įdomiai. Vilniaus apylinkės teismas pripažino, kad K. Žukauskas peržengė net ir ypač aštrios kritikos ribas: „nuomonę reiškė nesąžiningai, neturėdamas faktinio pagrindo, kiek tai susiję su STI ar ieškovo veiksmais ir gimdyvės mirtimi ir tokia savo nuomone viešai reiškė įžeidžiančiais teiginiais“. [5]

Bylą apeliacine tvarka išnagrinėjęs Vilniaus Apygardos teismas pirmos instancijos sprendimą panaikino. Beje, pats K. Žukauskas bylinėjimosi metu įrodinėjo, kad jo žodžiams neturėjo būti taikomas tiesos kriterijus.

Po tokio Apygardos teismo sprendimo STI kreipėsi į Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą, prašydamas kasacine tvarka peržiūrėti bylą, tad taškas šioje istorijoje dar nepadėtas….