- Tikisi, kad didžioji dalis išvyks savo noru
- Naujas galimybes atverianti tvarka
- Nelikus kitos išeities, bus grąžinama jėga
- Grįžimas į Ukrainą – klausimai ir atsakymai
Tikisi, kad didžioji dalis išvyks savo noru
Šveicarijos vyriausybė rugsėjo pabaigoje pareiškė, kad šiandien dar nėra aišku, kada baigsis Rusijos – Ukrainos konfliktas ir pastarosios šalies piliečiai galės saugiai grįžti namo. Nepaisant neapibrėžtumo, ministrų kabinetas pradėjo rengti preliminarią galimo pabėgėlių grąžinimo namo strategiją. [1]
Kita vertus, spalio 4 d. žiniasklaidos priemonės, įskaitant ir agentūrą „Keystone-SDA“, paskelbė galimos pabėgėlių, tiksliau - Ukrainą palikusių moterų -, grąžinimo namo koncepcijos, kurią paruošė Valstybinis migracijos sekretoriatas, detales. Koncepcija buvo parengta bendradarbiaujant su kantonų valdžiomis. Visi planai remiasi tuo, kad migracinis apsauginis statusas S gali būti panaikintas 2025 ar jau net 2024 metais. [2]
Šveicarijos valdžia tikisi, kad grįžti namo galės apie 70 000 ukrainiečių ir 80 proc. iš jų tokį sprendimą priims savo noru. Didžiąją dalimi tai bus moterys ir vaikai, kurių vyrai ir tėvai liko Ukrainoje. Be to, didžioji dalis šių asmenų ir taip turi biometrinius užsienio pasus, todėl jiems kelionėms nereikia vizų ar kokių nors atskirų, keliauti leidžiančių, dokumentų.
Likę 20 proc. arba 14 000 žmonių, greičiausiai pasiliks Šveicarijoje ir nustojus galioti statusui S bei pasibaigus jiems išvykti nustatytam laikui. Skaičiuojama, kad šie rodikliai priklausys nuo to, kiek truks karas ir kiek nuostolių Ukrainai pridarys Rusijos agresija. Šveicarų žiniasklaida akcentuoja, kad kuo ilgiau žmogus gyvena Šveicarijoje, tuo mažesnė tikimybė, kad jis šalį nuspręs palikti savo noru.[3]
Naujas galimybes atverianti tvarka
Šveicarijos valdžia puikiai supranta, kad tokių, kurie norės pasilikti, tikrai atsiras. Juolab kad, pragyvenus šalyje 5 metus, asmuo įgyja teisę gauti vietos B tipo leidimą. Pastarasis galioja metus ir kasmet yra atnaujinamas. Atsižvelgiant į tai, Šveicarijos valdžia jau dabar ruošiasi tam, kad teks gerokai padirbėti, norint įtikinti pabėgėlius iš Ukrainos geranoriškai grįžti namo.
Išvykimui numatytas laikas neturi būti per daug trumpas, kad žmonės spėtų susiplanuoti kelionės maršrutus, nei per daug ilgas, kas paskatintų ukrainiečius vis atidėlioti ir atidėlioti išvykimą. Atsižvelgdama į tai, šalies valdžia galvoja nustatyti šešių – devynių mėnesių ribą. Labiausiai socialiai pažeidžiamų ar sunkioje gyvenimiškoje padėtyje esančių asmenų situacijos kiekvienu atveju bus analizuojamos atskirai. Bendra procedūra veiks analogiškai tai, kuri jau šiandien taikoma reguliuojant prieglobsčio prašytojų readmisiją.
Nelikus kitos išeities, bus grąžinama jėga
Išvykstantys savarankiškai keliaus sausumos keliais. Priverstinis grąžinimas oro transportu vertinamas kaip kraštutinė priemonė, tačiau neatmetama, kad ji taip pat gali būti panaudota.
Ypatingi, specialaus palaikymo reikalaujantys, atvejai – tai maždaug 1000 nepilnamečių, kurių nelydi jokie suaugusieji ir apie 1600 vyresnių negu 75 metų žmonių, nebus prioritetiniai. Jeigu juos ir išprašys, tai pačius paskutinius. Svarstomas ir pradinės finansinės paramos klausimas. Pagalbai skiriamos sumos gali varijuoti nuo 1000 iki 4000 Šveicarijos frankų (nuo 1060 iki 4200 eurų) vienam žmogui.
Taip pat Šveicarijos užsienio reikalų ministerija suskubo patikinti, kad vietos žiniasklaidoje pasirodę teiginiai apie tai, jog esą šalis nori kaip galima greičiau atsikratyti ukrainiečiais, neatitinka tikrovės ir tik klaidina žmones. Federalinė taryba ne kartą pabrėžė, kad apsauginį statusą būtina išsaugoti iki tol, iki kol atvykėliams iš Ukrainos bus reikalinga apsauga.
Grįžimas į Ukrainą – klausimai ir atsakymai
Trumpalaikė kelionė į Ukrainą [4]
Esu užsiregistravęs dėl laikinosios apsaugos, tačiau netrukus noriu grįžti į Ukrainą. Ar prarasiu savo teises ES?
Laikinosios apsaugos direktyvoje numatyta galimybė grįžti savanoriškai ir numatytos priemonės, taikomos pasibaigus laikinosios apsaugos terminui. Jei jums reikia grįžti į Ukrainą trumpam, pavyzdžiui, aplankyti šeimos narius, susirinkti dokumentus arba išsivežti šeimos narius, laikinosios apsaugos statuso neprarasite. Bet koks trumpalaikis vizitas į Ukrainą neturėtų būti laikomas sprendimu savanoriškai grįžti nesibaigus laikinosios apsaugos laikotarpiui. Tai reiškia, kad dėl trumpos kelionės atgal į Ukrainą leidimas gyventi neturėtų būti panaikintas ir su tokiu statusu susijusios teisės neturėtų būti prarastos.
Sugrįžimas į Ukrainą
Dabar turiu laikinąją apsaugą ES ir noriu grįžti namo į Ukrainą. Ar galėsiu grįžti į ES ir pasinaudoti laikinąja apsauga?
Jei planuojate grįžti namo į Ukrainą, apie savo planus turėtumėte pranešti šalies, kurioje gyvenate, valdžios institucijoms. Jei po to nuspręsite grįžti į Europos Sąjungą iki nepaprastosios padėties pabaigos, vėl turėsite teisę į laikinąją apsaugą. Patariame kreiptis į priimančiosios valstybės narės institucijas, kad gautumėte daugiau informacijos apie tai, kaip pranešti apie savo išvykimą, arba apie taikomą pranešimo sistemą ir nepranešimo pasekmes, taip pat apie laikinosios apsaugos gavėjams taikomas apsaugos priemones.