Suliberalėjusius Vokietijos vyskupus siūloma teisti už katalikų doktrinos pažeidimą

Pasaulis, TeisėEvelina Aukštakalnytė
Suprasti akimirksniu
Vyskupas
Vokietijos dvasininkai laimina tos pačios lyties partnerystes. Jomarc'o Nicolai'o Cala'o/Unsplash nuotrauka

Vokietijos sinodas priima pasiūlymus dėl vienalyčių santuokų ir nesusituokusių bei išsiskyrusių porų palaiminimo

Vokietijos sinodas didele balsų dauguma pritarė, kad Bažnyčia palaimintų tos pačios lyties santuokas ir išsiskyrusių bei antrą kartą susituokusių asmenų katalikų sąjungas. Nors Vatikanas neišreiškė aiškaus nepritarimo Sinodo kelio propaguojamiems heterodoksiniams pasiūlymams, susijusiems su tos pačios lyties asmenų palaiminimais ir moterų įšventimais, Šventasis Sostas vis dažniau išreiškia savo nepritarimą šiai bažnytinio valdymo formai, kai vyskupai ir pasauliečiai dalijasi atsakomybėmis. Liberaliems pasiūlymams nepritarė ir keli kardinolai, pareiškę, kad pasiūlymams pritarę vyskupai turėtų būti teisiami.

Vienas iš tokių atsakomybių padalijimo siūlymų – kad pasauliečiai galėtų net dviejų trečdalių balsų dauguma atšaukti vyskupą ar vyskupus nacionaliniu lygmeniu. Tačiau į tai savo sausio 16 d. atsiųstame laiške Vokietijos vyskupams sureagavo trys Romos kardinolai, gavę aiškų Popiežiaus pritarimą.

„Nei Sinodo kelias, nei joks jo paskirtas organas ar vyskupų konferencija neturi teisės steigti Sinodo tarybos nacionaliniu, vyskupijos ar parapijos lygmeniu“, – nurodoma kardinolų atsiųstame laiške[1].

O štai kovo pradžioje priimtai rezoliucijai dėl tos pačios lyties asmenų santuokų palaiminimo nepritarė tik devyni iš 58 vyskupų ir 11 dvasininkų susilaikė. Jei šie susilaikę vyskupai būtų šiai priemonei nepritarę, ji nebūtų sulaukusi reikiamo dviejų trečdalių vyskupų palaikymo.

Priemonėje „Palaiminimo ceremonijos vienas kitą mylinčioms poroms“ taip pat raginama palaiminti išsiskyrusių, bet civilinę santuoką sudariusių asmenų bei nesusituokusių porų santykius.

Popiežiui Pranciškui pritarus, Vatikano doktrinos biuras anksčiau patvirtino, kad Bažnyčia neturi teisės suteikti palaiminimo tos pačios lyties asmenų sudarytoms sąjungoms.

Teigiama, kad nei viena iš Sinodo kelio priimtų priemonių neturi privalomos galios Vokietijos vyskupijose, jei jų neįgyvendina vietos ordinaras. Tačiau stebėtojai mano, kad priemonės greičiausiai bus įgyvendintos daugumoje vyskupijų, kai kuriais atvejais dėl to, kad vyskupai joms pritaria, o kitais – dėl didelio Bažnyčios darbuotojų, katalikiškos žiniasklaidos ir net brolių vyskupų spaudimo vyskupams.

Pora
Vatikanas reiškia nepritarimą vienalytėms sąjungoms. Gustavo Pereso/Pexels nuotrauka

Pasiūlymams pritarę Vokietijos vyskupai turėtų būti nuteisti

Tuo tarpu du aukšto rango kardinolai paragino Vokietijos katalikų vyskupus, kurie pritarė, kad Bažnyčia palaimintų tos pačios lyties asmenų sąjungas ir išsiskyrusių bei antrą kartą susituokusių katalikų vestuves, teisti bažnytiniame teisme už katalikų doktrinos pažeidimą[2].

Vokietijos kardinolas Gerhardas Mülleris ir JAV kardinolas Raymondas Burke’as paragino Vatikaną imtis veiksmų, o kardinolas Mülleris dar pridūrė, kad tie, kurie balsavo už tos pačios lyties asmenų sąjungų palaiminimą, turėtų būti patraukti atsakomybėn ir pašalinti iš pareigų, jei neatsivers ir nepriims katalikų doktrinos.

Tačiau Vokietijos sinodo narys Gregoras Podschunas laikėsi kitokios nuomonės ir teigė, kad niekas negali nustatyti, kada žmogus yra katalikas, ir pridūrė, kad visi turėtų turėti lygias teises.

Romos katalikų komentatorius Gavinas Ashendenas aiškino, kad problema yra tikėjimo trūkumas visoje Europoje ir kad bažnytinės doktrinos peržiūrėjimas kenkia krikščionybei.

Vatikanas
Pritarę pasiūlymams vyskupai turėtų būti nubausti. Kaio Pilgerio/Pexels nuotrauka

Popiežius Pranciškus homoseksualumą prilygino nuodėmei

O štai Romos Popiežius taip pat laikosi gana konservatyvių pažiūrų ir visomis jėgomis neskuba pulti į Vakarų vertybių glėbį. Nors ir kaip katalikai norėtų įsileisti liberaliųjų vertybių ir į Bažnyčią, pontifikas ne tik kad tam dega raudoną šviesą, tačiau taip pat stengiasi išlaikyti ir pusiausvyrą tarp santykių su tradicinių pažiūrų ir LGBTQ+ bendruomenei priklausančiais asmenimis.

Neseniai Šventasis Tėvas pareiškė, kad turėti santykius su tos pačios lyties asmenimis esą nėra nusikaltimas, o už jį taip pat neturėtų būti baudžiama. Tačiau tuo pačiu jis pripažino, kad meilę tos pačios lyties asmeniui Bažnyčia traktuoja kaip nuodėmę, nors nuodėmė, pasak jo, yra ir nepakankama meilė vienas kitam.

Popiežius nesigynė LGBTQ+ bendruomenės asmenų ir ragino juos priimti į Bažnyčią nepriklausomai nuo jų pažiūrų.

Tuo pačiu kovo viduryje Pranciškus pareiškė, kad šiuolaikinė lyčių ideologija, kada moterys siekia būti vyrais ir atvirkščiai, bei tokiais būdais tarp dviejų skirtingų lyčių padėti lygybės ženklą, žmoniją veda į tiesioginę pražūtį.