- Nukentėjo Klaipėdos, Marijampolės, Joniškio savivaldybės, Kelmės ir Mažeikių gyventojai
- Pinigai nuskaičiuoti papildomai suvedus prisijungimo duomenis
- Naudokitės tik tomis svetainėmis, prie kurių adreso yra žyma „https“
Nukentėjo Klaipėdos, Marijampolės, Joniškio savivaldybės, Kelmės ir Mažeikių gyventojai
Sukčiai įsigudrino ne tik apsimesti nukentėjusiais automobilių avarijoje sūnumis ar bankrutavusiais anūkais, bet ir netruko įsisukti į esveikata.lt portalą. Atvejai rodo, jog sukčiai vis dažniau pasitelkia elektronines priemones, siekdami apgauti gyventojus. Svarbu būti atsargiems ir neatskleisti savo bei banko duomenų nepažįstamiems asmenims ar nepatikimoms svetainėms. Deja, kartais žmonės šių įspėjimų nepaiso. Taip nutiko ir šį kartą.
Visai neseniai nukentėjo Klaipėdos, Marijampolės, Joniškio savivaldybės, Kelmės ir Mažeikių gyventojai, bandę prisijungti prie portalo esveikata. Iš jų sukčiai išviliojo apie 5,9 tūkst. eurų[1]. Pastarieji pervedė savo lėšas į sukčių nurodytą banko sąskaitą. Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl sukčiavimo. Žinoma, jog, įtariant tapus sukčiavimo auka, reikia nedelsiant kreiptis į artimiausią policijos komisariatą ir informuoti apie įvykį. Tačiau kad taip nenutiktų, vertėtų iš anksto imtis atsargumo priemonių ir būti dėmesingiems.
Daugelis, ko gero, nepatikėtų, jog į tokią platformą kaip esveikata.lt galėtų įsisukti sukčiai. Šie perėmė vartotojų duomenis, nuskaitydami asmeninę informaciją. Atvejai parodo, kad sukčiai ne tik apsimeta Valstybine Mokesčių Inspekcija (VMI), „Regitra”, bankais ar kurjeriais, tačiau taip pat gali įslinkti į kitas platformas, kuriose apstu gyventojų duomenų, ir jais pasinaudoti.
Tai įspėjimas, kad žmonės turėtų būti akyli, nepasitikėdami gaunamomis žinutėmis, juos nukreipinėjančiomis į svetaines, kurios nuo originalių nererai skiriasi vos keliais simboliais. Esveikata.lt dominuoja vyresnio amžiaus žmonės, kurie dažnai ne iki galo supranta technologijų veikimo modelio. Tad, kilus neaiškumams, rekomenduojama pranešti artimiesiems ar specialiosioms tarnyboms, neskubant atlikti sistemoje nurodytų veiksmų.
Pinigai nuskaičiuoti papildomai suvedus prisijungimo duomenis
Pasak Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK), sekmadienį, 8.33 val., Kelmėje, moteriai (gim. 1978 m.), bandant prisijungti prie portalo esveikata.lt, pasisavinti jos prisijungimo duomenys. Iš sąskaitos banke nuskaityti 705 eurai. Pareiškimas policijoje gautas antradienį. Analogiškas apgavystės atvejis netruko paliesti ir kitų lietuvių.
Telšių AVPK duomenimis, sekmadienį, 14.11 val., Mažeikiuose moteris (gim. 1969 m.), elektroninėje erdvėje jungdamasi prie esveikata.lt nuorodos, suvedė elektroninės bankininkystės prisijungimo kodus. Iš jos banko sąskaitos nuskaičiuoti 695 eurai. Anot Šiaulių AVPK, sekmadienį Joniškio rajono gyventojai (gim. 1960 m.), jungiantis prie elektroninės esveikata.lt sistemos papildomai suvedus prisijungimo duomenis, iš banko sąskaitos nuskaičiuoti 1 190 eurų. Remiantis Marijampolės APVK duomenimis, antradienį, apie 10 val. 07 min., buvo gautas moters (gim. 1986 m.) pareiškimas. Jame nurodyta, jog sausio 4 d., apie 19 val., bandant prisijungti prie esveikata.lt ir suvedus prisijungimo duomenis, nuo sąskaitos nuskaityta 983 eurus siekianti suma.
Klaipėdos policijos teigimu, gautas vyro pranešimas nurodė, kad antradienį bandžius prisijungti prie portalo esveikata.lt pastebėta, kad iš banko sąskaitos pasisavintas 1 451 euras. Anot Klaipėdos AVPK, tą pačią dieną į Palangos miesto policijos komisariatą kreipėsi 1976 m. gimęs vyras, kuris nurodė, jog bandant prisijungti prie portalo esveikata.lt, pastebėtas 865,10 euro pasisavinimas neteisėtu būdu.
Sukčiai perėmė ir prie esveikata.lt portalo besijungusių Raseinių bei Šiaulių gyventojų duomenis[2]. Dėl to nukentėjo 51 metų Raseinių rajono gyventojas, praradęs 295 eurus ir 42 metų šiaulietė, praradusi 712 eurų. Visais atvejais pradėtas tyrimas dėl neteisėto elektroninės mokėjimo priemonės ar jos duomenų panaudojimo.
Naudokitės tik tomis svetainėmis, prie kurių adreso yra žyma „https“
Plinta naujas sukčiavimo būdas. Sukčiai kuria į esveikata.lt panašią svetainę, tokiu būdu savindamiesi lietuvių pinigus. Sukurti fiktyvią svetainę nėra sudėtinga. Todėl patariama pageidaujamos svetainės adresą suvesti patiems – nesinaudojant paieškos sistema. Suvedus sutikrinkite, ar nėra papildomų taškų, brūkšnelių, raidžių ar kitokių simbolių, kurių oficialios svetainės adrese nėra.
Rekomenduojama naudotis tik tomis svetainėmis, prie kurių adreso yra žyma „https“. Ji rodo, jog svetainė yra labiau apsaugota, nei žymima „http“. Kilus bent menkiausiam įtarimui, prašomų veiksmų neatlikinėkite.
„Jei nukentėjote nuo sukčių, ar įtariate ketinimus sukčiauti – praneškite policijai per www.epolicija.lt arba telefonu 112“, – sako policija.