- Moterys tampa vyrais ir gimdo vaikus, paskui skundžia valstybę
- Buvimas tėvu arba motina yra biologinis faktas
- Vaikai taip pat turi teisę žinoti savo tapatybę
- Translyčių vaikelio nešiojimas turi daug rizikos faktorių
Moterys tampa vyrais ir gimdo vaikus, paskui skundžia valstybę
Štai tokia protu sunkiai suvokiama situacija, kuri nutiko Vokietijoje, mūsų pasaulyje – vis dažnesnė. Lytį norintys pakeisti asmenys ne tik pakeičia lytį, kuria santykius, tačiau ir susilaukia vaikų. Be abejonės, kad ir kaip bebandysi savo kūną keisti, gamta sukūrė, jog vaikus gimdyti gali tik moteris, o moterį apvaisinti gali tik vyras. Šiame iškreiptame pasaulyje kai lytis susikeičia vietomis, biologiškai viskas vis tiek vyksta taip pat – moteris yra apvaisinama, išnešioja ir pagimdo vaiką. Net jei ta moteris atrodo kaip vyras, jai ant veido auga barzda, ir ji neturi krūtinės arba net turi vyriškus reprodukcinius organus.
Tačiau Europos Žmogaus Teisių Teismas Strasbūre atmetė skundus dėl Vokietijos civilinės metrikacijos įstaigų sprendimų, kuriais buvo atsisakyta įvesti informaciją į gimimo liudijimus, neatitinkančius dviejų žmonių biologinės lyties.
Pirmasis atvejis buvo susijęs su moterimi, kuri savo dokumentuose pakeitė metrinę lytį iš moters į vyrą ir pradėjo hormonų terapiją. Nutraukusi terapiją ji pagimdė vaiką, pastojusi apvaisinimo mėgintuvėlyje būdu. Mama pareikalavo, kad vaiko gimimo liudijime būtų įrašyta kaip tėvas, o metrikacijos skyrius atsisakė tai padaryti. Moteris pateikė skundą Strasbūro teismui, teigdama, kad atsisakymas pripažinti ją vaiko tėvu yra kankinimas ir jos teisės į privatumą pažeidimas. Atskirai nuo jos panašų skundą pateikė kito vaiko tėvas, kurio dokumentuose buvo pakeista metrinė lytis iš vyriškos į moterį. Vyras vaiko gimimo liudijime nebuvo įrašytas kaip motina.
Buvimas tėvu arba motina yra biologinis faktas
Sveiku protu suvokiama, kad buvimas tėvu arba motina priklauso nuo, tebūnie, biologinės lyties. Nes nėra dar tokios terapijos, kuri priverstų vyrą pastoti ir išnešioti vaiką, net jei tas vyras ir atrodo kaip moteris.
Ordo Iuris institutas įsikišo abiem atvejais, pateikdamas draugišką teismo nuomonę, teigdamas, kad buvimas tėvu ar motina yra biologinis faktas, o ne asmeninių pageidavimų reikalas.
Tad Strasbūro teismas atmetė abu skundus, nurodydamas, kad valstybės turi teisę apsaugoti civilinės būklės aktų registrų patikimumą, fiksuodamos tikrąją, biologinę vaiko tėvo lytį.
Pirmoji byla buvo susijusi su moterimi, kuri 2011 metais dokumentuose ir civilinės būklės aktų registruose pakeitė metrinę lytį iš moters į vyrą. Tuo metu ji taip pat pradėjo vartoti testosteroną, kad atrodytų kaip vyras. 2012 metais ji nutraukė hormonų terapiją ir apvaisinimą mėgintuvėlyje, o 2013 metais pagimdė vaiką. Tada ji kreipėsi į metrikacijos skyrių, prašydama įregistruoti ją vaiko tėvu. Tačiau USC užregistravo ją kaip motiną. 2018 m. moteris savo ir savo vaiko vardu kreipėsi į EŽTT dėl 8 straipsnio (teisė į privataus ir šeimos gyvenimo gerbimą), 14 straipsnio, skaičiuojamo kartu su 8 straipsniu (diskriminacijos draudimas pagal 2018 m. teisė į privataus ir šeimos gyvenimo gerbimą) ir Europos žmogaus teisių konvencijos 3 straipsnis (kankinimų uždraudimas).
Antrasis atvejis susijęs su vyru, kuris 2012 metais dokumentuose ir civilinėje metrikoje pakeitė metrinę lytį iš vyro į moterį. 2015-aisiais jo bendraturtė pagimdė vaiką, pastojusį apvaisinimo mėgintuvėlyje būdu, naudojant jau minėto vyro spermą. Tais pačiais metais jiedu sudarė civilinę sąjungą ir kreipėsi į metrikacijos skyrių, kad abu būtų įregistruoti vaiko motina. Vaiko pagimdžiusią moterį USC įregistravo motina, o vyras – tėvu. Skunde tėvai išreiškė įtarimus dėl Konvencijos 8 ir 14 straipsnių pažeidimų. Kaip ir pareiškėjas ankstesnėje byloje, jie nurodė „esminį USC sprendimo prieštaravimą“ „jų suvokimui apie savo santykius su vaiku“.
Vaikai taip pat turi teisę žinoti savo tapatybę
Ordo Iuris institutas abiem atvejais pateikė teismui „amicus curiae“ išvadą, kurioje pažymėjo, kad problemos esmė slypi motinos apibrėžime įstatyme. Jei įstatyme motina apibrėžiama kaip moteris, pagimdžiusi vaiką (tai yra tiesiog akivaizdaus biologinio fakto pripažinimas), tai natūrali tokio apibrėžimo pasekmė yra ta, kad negalima registruoti moters tėvu. kuri pagimdė vaiką, net jei ir laiko save vyru. Europos žmogaus teisių konvencija nesuteikia biologinei motinai „teisės būti vadinamai tėvu“ arba biologiniam tėvui „teisės būti vadinamai motina“.
2023 m. Europos Žmogaus Teisių Teismas atmetė abu skundus, nurodydamas, kad valstybės turi didelę diskreciją tvarkydamos civilinės būklės aktų įrašus. Tėvų biologinės lyties nurodymas gimimo liudijime padeda apsaugoti civilinės būklės aktų registrų patikimumą, taip pat vaikų teisę žinoti savo tapatybę.
Naujausi Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimai yra teisingi, nes primena pagrindinę civilinės būklės aktų įrašų funkciją – rinkti informaciją apie objektyvias piliečių savybes, pavyzdžiui, lytį. Tačiau Teismas paliko galimybę suabejoti šia funkcija, pažymėdamas, kad jo verdiktą daugiausia lėmė Europos šalių sutarimo stoka dėl to, kaip įvardinti translyčius asmenis civilinės būklės aktų įrašuose. Tai rodo, kad jei ateityje kiek daugiau nei pusė Europos Tarybos valstybių narių priimtų reglamentus, leidžiančius translytėms motinoms tituluoti save „tėvėmis“ ir atvirkščiai, Teismas gali pakeisti savo poziciją šiuo klausimu, sakė Veronika Przebierała, Europos Tarybos direktorė. Ordo Iuris instituto Tarptautinės teisės centras[1].
Translyčių vaikelio nešiojimas turi daug rizikos faktorių
Atėjo tokie laikai, kai medicinos dokumentuose kalbama apie tai, kad translytis vyras gali gimdyti vaiką natūraliais gimdymo takais. Vyras gali gimdyti – perskaitėte teisingai. Deja bet prie nūdienos realijų taikytis turi ir medicina, siekdama išsaugoti gyvybes.
Visų transseksualių vyrų, ypač turinčių gimdą, vaisingumo planavimas turėtų būti aptariamas reguliariais laiko tarpais. Transseksualiems vyrams, turintiems gimdą, gresia neplanuotas nėštumas. Literatūroje teigiama, kad šios populiacijos neplanuotų nėštumų dažnis yra panašus į biologinių moterų.
Transseksualių vyrų išankstinės pastojimo konsultacijos turi apimti diskusiją apie testosterono terapijos tęsimą
Testosteronas turi teratogeninį poveikį; ypač tai gali sukelti nenormalų moters vaisiaus urogenitalinį vystymąsi. Todėl testosterono negalima vartoti bandant pastoti arba nėštumo metu.
Psichosocialinė pagalba yra svarbi transseksualių vyrų nėštumo priežiūros dalis.
Yra nedaug su lytimi susijusių išteklių apie nėštumą, skirtą transseksualiems vyrams, tačiau tai neatspindi poreikio trūkumo[2].