Tobulėjantis pasaulis ir išmaniųjų technologijų raida – moderni pagalba buityje
Itin sparčiu tempu besivystant pasauliui, atsirandant vis įspūdingesniems išradimams ir tokiu būdu griūvant kadaise gajam mitui, jog žmogaus protas – riboto veikimo mašina, galime pastebėti, kad dabar labiau nei bet kada gyvenime įvairių technologijų tobulėjimas įgauna nežmonišką pagreitį, o kažkada atrodę sudėtingi reiškiniai šiuo metu yra ištiesta ranka pasiekiama realybė: jei anksčiau pokalbis per atstumą atrodė misija neįmanoma, tai šiandien savo kišenėse neretai turime net po keletą mobiliųjų telefonų; tuo tarpu nusigavimas iki kosmoso platybių jau vargiai kažką nustebintų.
Tiesa ta, jog per visą savo gyvavimo istoriją žmonija kūrė įvairias naujoves ir per gana neilgą laiką nuo ugnies įskėlimo rankomis ir laukinių gyvūnų medžiojimo strėlėmis perėjo prie planšetinių kompiuterių, plazminių televizorių, pramoninių 3D spausdintuvų ir tt. Aišku, šių laikų pažanga smarkiai skiriasi nuo tos, kuri buvo, pavyzdžiui, prieš 20 metų, bet tikėtina, kad tai dar toli gražu nėra riba.
Tuo tarpu į pagalbą tvarkantis buitį vis dažniau pasitelkiamas dulkių siurblys – robotas yra vienas iš robotizuotos kasdienybės starto pavyzdžių. Kita vertus, visai tikėtina, jog mes neapsiribosime įrenginiais – pagalbininkais ir greitu metu dargi galėsime pasigirti itin paplitusiomis dirbtinio intelekto valdomomis mašinomis (robotais), ilgainiui įsigalėsiančiomis buityje, darbinėje aplinkoje ir galbūt pakeisiančiomis žmones[1].
Pokyčiai ir intensyvėjančio kelių eismo sprendimai – futuristų įsivaizduojama nūdiena
Daugelis iš mūsų, ko gero, jau kurį laiką seka technologijų naujienas ir užrašų knygelėje žymisi patrauklesnių išmaniųjų įrenginių techninius rodiklius, tačiau kas gi galėjo pagalvoti, jog netolimą ateitį bus galima sieti su tokiais įspūdingais medicinos mokslo pokyčiais, kokius turime šiandien, ar, pavyzdžiui, autonomine bepilote sistema bei skraidančiais automobiliais, kurie toli gražu nebeatrodo toks stebuklingas dalykas, koks atrodė kadaise.
Mes stovime automobilių spūstyse, kol laukiame žalio šviesoforo signalo, o likusios kelios minutės iki darbo pradžios ir vėl nežada nieko gero – vėluosime ir šį kartą. Tuo tarpu prognozės, kad per ateinančius dešimtmečius galėsime ne tik sukurti naujus būdus mašinų eismui valdyti, bet ir eliminuoti eismo įvykius bei su jomis skraidyti, skamba ir viliojančiai, ir kone neįtikimai[2].
Aišku viena – dėl demografinių rodiklių didėjimo paraleliai auga ir poreikis įsigyti dar vieną automobilį (neretai jų būna netgi keli viename šeimos ūkyje). Kita vertus, būtent dėl šios priežasties turėsime ieškoti veiksmingų būdų, jog sumažinti vis labiau teršiamą aplinką bei užsikemšančius kelius, kurių ateityje gali net padvigubėti. Ir nors skraidantys automobiliai galbūt atrodo perdėm futuristinis ateities sprendimas, tačiau galime pasvarstyti, kaipgi tai pakeistų mūsų rutiną, visuomenę bei vyraujantį gyvenimo būdą.
Skraidantys automobiliai bei oro transporto evoliucijos pradžia – netolimos ateities prognozė
Ar kada nors buvote užstrigęs intensyviame kelyje ir svajojote, kaip būtų patogu, jei jūsų automobilis galėtų dar ir skraidyti?Įsivaizduokite tokį miestą, kuriame greitkeliai prasidėtų ir baigtųsi kažkur padangėje, o skraidančios mašinos jus nugabentų iki darbo ar parduotuvės taip greitai, jog nespėtumėte net sumirksėti.
Iš esmės skraidančio automobilio idėja nėra jokia naujiena: mokslinės fantastikos filmų kūrėjai jau kelis dešimtmečius vaizdavo skraidančius automobilius bei savaeiges mašinas, kurias galime matyti ir tokiame filme, kaip, pavyzdžiui, „Žvaigždžių karai“, vaizduojančiame nuolatos dangumi judančius objektus, kaip neatsiejamą kasdienę žmonijos gyvenimo dalį.
Aišku, vertėtų nepamiršti ir to fakto, kad nors tikėtina, jog šios technologijos bus puikiai integruotos, padės išvengti spūsčių, padidins sunkiau prieinamų vietų pasiekiamumą, kurių negali pasiekti dabartinė aviacija, na, o prekių gabenimo trukmė galimai sutrumpės kone dvigubai, vis tik kaip ir „žemiško“ automobilio, nešiojamo kompiuterio ir mobiliojo telefono atveju, prekės įsigijimo tikimybę nulems individo finansinis pranašumas bei piloto licencijos gavimo galimybė[3].
Įdomu dar ir tai, kad dinamiškas kliūčių įveikimo įgūdis taps pirmaeile sąlyga būtinam transporto valdymo leidimui įgyti, na, o didėjant skraidančių automobilių skaičiui natūralu, jog pasikeis ir miestų struktūra: galbūt didžioji dauguma pastatų taps aukštesni ir pritaikyti mašinų nusileidimui; tuo tarpu sumažėjusios spūstys ant žemės gali paskatinti parkų bei kitų žaliųjų erdvių plėtimąsi.
Taigi visai tikėtina, kad per ateinančius kelis dešimtmečius turėsime vis mažiau priežasčių nusileisti ant žemės ir žymiai dažniau kasdienę veiklą vykdysime dangaus mieste. Tuo tarpu utopinė plataus masto skraidančių automobilių idėja leis įgyvendinti dar didesnį judėjimo efektyvumą bei objektų pasiekiamumą, kuris tuo pačiu padidins konkurencinį pranašumą bendruomenėje.