Skandalas populiariame prekybos tinkle dėl savitarnos kasos aparatų

Pasaulis, VerslasRaimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu
Savitarnos kasa
Prekybos tinklai vis labiau griežtina savitarnos kasų naudojimosi taisykles. Simon Kadula/Unsplash nuotrauka

„Walmart“ savitarnos kasomis nuo šiol gali naudotis tik „Walmart+“ lojalumo programos turėtojai

Žmonių nuomonės apie savitarnos kasas labai skiriasi. Vieni renkasi šią apmokėjimo formą, nes ji atrodo greitesnė, tačiau kiti jos vengia, nes sunku perprasti sistemą arba jie nenori, kaip patys sako, „dirbti vietoj kasininko“. Labiausiai žmonės susierzina, kai savitarnos kasos yra vienintelė pasirinkimo galimybė, o kai kurie klientai, nesuprasdami, kaip jomis naudotis, sulėtina eilės eigą. Tačiau vienas prekybos tinklas nusprendė įvesti itin griežtus apribojimus savitarnos kasoms.

Didžiausio pasaulyje mažmeninės prekybos tinklo „Walmart“ savitarnos kasomis nuo šiol gali naudotis tik prie lojalumo programos prisijungę klientai. Kiti pirkėjai privalo stoti prie tradicinių kasų, tad toks prekybos centrų tinklo sprendimas suerzino daugelį žmonių[1].

Amerikiečių prekybos tinklas „Walmart“ pranešė, kad nuo šiol savitarnos kasomis parduotuvėse galės naudotis tik tie klientai, kurie yra užsisakę „Walmart+“ paketą. Tai savotiška lojalumo programos versija, suteikianti įvairias paslaugas, tokias kaip nemokamas pristatymas į namus. Tačiau yra vienas svarbus „kabliukas“ – „Walmart+“ lojalumo programos turėtojai moka mėnesinį abonentinį mokestį, tad iš tiesų pirkėjai iš anksto susimoka už pristatymą į namus ir kitas paslaugas.

O dabar jiems teks susimokėti net ir už tai, kad galėtų naudotis savitarnos kasomis, t. y., patys atlikdami kasininko darbą, jie dar papildomai už tai susimokės prekybos tinklui. Nenorintys prenumeruoti „Walmart+“ paketo, privalės stoti į tradicines eiles, kuriose juos aptarnaus pardavėjai.
„Walmart“ parduotuvė
„Walmart“ sugalvojo įvesti naujas taisykles. Caique Morais/Unsplash nuotrauka

Kovodami su vagystėmis, prekybos tinklai įveda prekių kiekio ribojimus

Pranešama, kad ne tik „Walmart“, bet ir kitas didelis prekybos tinklas „Target“ griežtina savitarnos kasų naudojimo taisykles, įvesdamas naujus apribojimus. Vienas iš tokių apribojimų – nustatytas prekių skaičiaus limitas, kurį galima nusipirkti naudojantis savitarnos kasomis. „Walmart“ šis limitas siekia vos 15 prekių, o kai kuriai atvejais – tik 10. Tai reiškia, kad klientai, norintys įsigyti daugiau prekių, turi atsiskaityti tradicinėse kasose. Visgi lieka neaišku, ar šis apribojimas taikomas ir „Walmart+“ lojalumo programos nariams.

Įmonės, įvesdamos griežtus apribojimus savitarnos kasoms, kaip pagrindinę priežastį nurodo smarkiai išaugusį vagysčių skaičių. Nuo to laiko, kai parduotuvėse buvo įrengtos savitarnos kasos, kai kuriuose prekybos tinkluose pagal statistiką fiksuojama daugiau vagysčių atvejų.

Daug pirkėjų socialiniuose tinkluose išreiškė pasipiktinimą prekybos tinklo sprendimu. Pavyzdžiui, vienas asmuo Feisbuke rašė[2]:

„Turėjau perkrautą vežimėlį ir vos neapsiverkiau, kai manęs paprašė atsistoti prie savitarnos kasos“

„Walmart“ neleidžia atsiskaityti su „ApplePay“, nes nori skatinti savo programėlės naudojimą

„Walmart“ atsiskaitymas
„Walmart“ nori, kad pirkėjai atsiskaitytų per jų programėlę, o ne konkurentus. Marques Thomas/Unsplash nuotrauka

Iš socialiniuose tinkluose plintančių atsiliepimų matyti, kad „Walmart“ savitarnos kasoms nustatyti apribojimai buvo paskutinis lašas, nes klientai jau kurį laiką buvo nepatenkinti keliais įmonės veiklos aspektais. Vienas iš dažniausiai minėtų nusiskundimų – tai, kad kai kurie pirkėjai parduotuvėse negali atsiskaityti jiems patogiu skaitmeniniu būdu – „ApplePay“.

Remiantis apklausa, „ApplePay“ mokėjimo būdas prieinamas 85 procentuose JAV mažmeninės prekybos vietų, todėl nenuostabu, kad daugelis klientų net nesusimąsto, jog jis dar gali būti neįdiegtas „Walmart“. Dėl to nemaža dalis pirkėjų nustemba, kai atsiduria prie kasos ir sužino, kad negali atsiskaityti šiuo būdu.

Vietoj „ApplePay“ sistemos prekybos centrų tinklas skatina klientus naudoti savo „Walmart Pay“ sistemą, prieinamą tik per „Walmart“ programėlę. „Walmart“ generalinis direktorius Dougas McMillonas atvirai paaiškino, kodėl tinklas dar neįdiegė „Apple Pay“ mokėjimo metodo savo klientų patogumui. Jis prisipažino, kad „Apple Pay“ yra konkurentas jų skaitmeniniam produktui. Kaip jis sakė:

„Norime, kad klientai visada atidarytų mūsų programėlę parduotuvėje.“

Savitarnos kasų trūkumai tampa vis labiau akivaizdūs ir Lietuvoje

Iš tiesų, problemos, susijusios su prekybos tinklų diegiamomis savitarnos kasomis, pastebimos ir kitose šalyse. Kai kuriose Vakarų valstybėse jau pradedama atsisakyti savarankiško atsiskaitymo už prekes priemonių, o ekspertai svarsto, kad galbūt artėja savitarnos kasų eros pabaiga.

Vienas iš svarbiausių veiksnių, skatinančių atsisakyti ar smarkiai apriboti savitarnos kasų naudojimą, yra vagysčių problema. Atsiskaitant savarankiškai, dėl pirkėjų klaidų ar tyčinių vagysčių, parduotuvių tinklai praranda daugiau prekių. Pavyzdžiui, tyrimas, atliktas JAV, Didžiosios Britanijos ir kitų Europos šalių mažmenininkų tarpe, parodė, kad bendrovėse, kuriose įrengtos savitarnos kasos, nuostolių lygis siekė apie 4 proc. – daugiau nei du kartus viršijo vidutinį praradimų lygį[3].

Lietuvos prekybos centrų atstovai taip pat praneša apie vis didesnius nuostolius. Pasitaiko net tokių gudraujančių pirkėjų, kurie nuolat suveda klaidingą prekę ir vos per keletą pirkimų padaro net iki kelių tūkstančių eurų nuostolių. Jei sukčius taip elgiasi reguliariai, žala gali tapti verta baudžiamosios atsakomybės. Nebegalėdami pakęsti tokios padėties, prekybos centrai siūlo uždrausti vagiliaujantiems pirkėjams lankytis jų parduotuvėse.

Būtina pažymėti, kad savitarnos kasos taip pat kainuoja darbo vietas. Įdiegus šią technologiją, daug kasininkų prarado darbą. Tai sukėlė kitą problemą – darbuotojų trūkumą parduotuvėse. Kai pirkėjai netinkamai suveda prekes arba nori išsikviesti pardavėją dėl kito svarbaus klausimo, tenka ilgai laukti, nes dirbančių asmenų skaičius parduotuvėse smarkiai sumažėjo.