Matijošaičiai malšina kilusį skandalą
Kilęs skandalas dėl Kaune Matijošaičių šeimos supirkinėjamų sklypų gali subliūkšti. STT direktoriaus pavaduotojai Rūtai Kaziliūnaitei pareiškus, kad po žemės atkūrimo Kaune 185 sklypai sutelkti penkių asmenų grupių rankose, o viena stambiausių grupių yra susijusi ir su Kauno mero Visvaldo Matijošaičio šeima[1], taip pat prakalbus apie galimai neskaidrias šių sklypų supirkinėjimo schemas, į tokias kalbas netruko sureaguoti ir pats V. Matijošaičio sūnus, miesto tarybos narys Šarūnas Matijošaitis. Neleisdamas išplisti spekuliacijoms, jis pateikė viešus atsakymus į šiuo metu tarnyboms ir visuomenei rūpimus klausimus ir viešai pareiškė, kad nekilnojamąjį turtą (NT) supirkinėja tik savo uždirbtais pinigais.
Nors savivaldos opozicija griežtai smerkia galima nusikalstamą mero šeimos veiką ir reikalauja prisiimti atsakomybę, pats V. Matijošaitis ir jo šalininkai yra įsitikinę, kad visa ši istorija yra ne kas kitas, bet politinis susidorojimas prieš kitų metų kovą vyksiančius savivaldybių rinkimus.
Mero sūnus atsakė į mestus kaltinimus
Š. Matijošaitis STT paviešintą istoriją apie sklypų supirkimą pavadino gandais ir atskleidė, kad visa ši jo veikla yra vykdoma skaidriai.
„Nekilnojamąjį turtą perku savo uždirbtais pinigais, į nekilnojamąjį turtą investuoju pastoviai ir jau gana seniai Kaune ir visoje Lietuvoje. Visą NT įsigyju asmeniškai pats su žmona. Neturiu ko slėpti ir niekada nebandžiau to daryti – viskas matoma registruose, viešai prieinama kiekvienam. Taigi ir mano turimi sklypai – kiekvienas be išimties – įsigyti teisėtai“, – teigia Š. Matijošaitis[2].
Jis taip pat pakomentavo ir naujienų portale „Delfi.lt“ paskelbtą tyrimą, kuriame teigiama, kad Kauno miesto mero nusipirktą Kačiūniškės dvarą be leidimų remontavo V. Matijošaičiui pavaldi įmonė „Kauno Saulėtekis“, kuriai vadovauja Š. Matijošaitis[3].
„Taip pat aš, kaip „Kauno Saulėtekis“ generalinis direktorius, galiu patvirtinti, kad įmonės lėšomis darbai nebuvo vykdomi „Kačiūniškės“ dvare, visi darbai buvo atliekami privačiomis lėšomis“, – tikina Š. Matijošaitis.
STT tęsia tyrimą
Kaip skelbia STT pareigūnai, su sklypų supirkimo schema Kaune ir Kauno rajone yra siejamos kelios grupės. Stambiausia jų sutelkė net 99 sklypus. Antra pagal dydį grupė yra susijusi su Matijošaičių šeima, todėl, pasak STT, šis atvejis nagrinėjamas atidžiau. STT duomenimis, su Š. Matijošaičiu susiję asmenys 2017–2022 metais įsigijo 37 žemės sklypus, į kuriuos prieš tai buvo atkurta nuosavybės teisė.
Tarnyba iš viso nagrinėjo 2,9 tūkst. Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) sprendimų dėl nuosavybės teisių į žemės sklypus atkūrimo Kaune 2016–2022 metais. STT direktoriaus pavaduotojos R. Kaziliūnaitės teigimu, analizės tikslas yra ne įvertinti sprendimų priėmimo teisėtumą, o „išskirti tam tikras tendencijas“.
„Didžioji dalis šių asmenų grupės rankose sutelktų sklypų yra įgyti 2019–2020 metais. Taip pat įdomu tai, kad dėl jų yra labai greitai priimami sprendimai ir gana greitai jie yra perduodami galutiniam valdytojui“, – sakė R. Kaziliūnaitė, pabrėžusi, kad Š. Matijošaitis būtent nuo 2019 metų yra Kauno miesto tarybos narys.
Vis dėlto, plačiau sklypų perdavimo schemų STT pakomentuoti dar negali, nes dėl jų yra vykdoma atskira analizė.
Naudojimasis padėtimi ar konkurentų siekis susidoroti?
Primename, kad prieš mėnesį LRT paskelbė apie Kauno miesto mero ir jo šeimos įsigytus sklypus. Tuomet teigta, kad patraukliose vietose sklypus turintys asmenys sulaukdavo tarpininkų dėmesio, kurie žadėdavo padėti susigrąžinti žemę su sąlyga, kad naujieji sklypai iškart bus parduoti nurodytiems asmenims už mažesnę nei rinkos kainą, bet didesnę nei valstybės mokama kompensacija.
Viena tokių tarpininkių – Š. ir V. Matijošaičių verslų interesams žemės klausimais atstovaujanti Simona Morkūnaitė-Ruibavičienė[4].
Pats Kauno meras V. Matijošaitis jam ir jo šeimai mestus kaltinimus neigia ir žvelgia į politinių konkurentų pusę.
„Kaip tik rinkimų pradžia… Jei neklystu, pirmi straipsniai tokie pasirodė 2019 m. vasario vidury. Gal gerbiami konservatoriai… Nors ne, nevartosiu žodžio gerbiami, nes jūs per mažai dar žinote apie juos, kiek aš žinau. Tiek fantazija neneša. O šiaip niekas nepavogta, esu nusipirkęs sklypus ten, kur gyvenu – Vičiūnuose, iš senų gyventojų Vičiūnuose, kuriems buvo grąžinti sklypai“, – teigia Kauno meras.
Iš tiesų, skandalų, paliečiančių savivaldos rinkimuose dalyvaujančius merus, skaičius auga. Į korupcijos ar šešėlio skandalus neseniai įtraukti buvo ir Panevėžio bei Šiaulių miestų merai. Dalis ekspertų pastebi, kad artėjant rinkimams galimai prasideda susidorojimas su nepartiniais kandidatais.