- Kim Jong Unas griežtina kontrolę korėjiečiams – jokių dešrainių ir skyrybų
- Š. Korėjoje draudžiamos bet kokios Vakarų apraiškos – jokių džinsų, aukštakulnių ir ryškaus makiažo
- Visi korėjiečiai privalo nešioti tokias pat šukuosenas kaip ir jų lyderis Kim Jong-Unas
Kim Jong Unas griežtina kontrolę korėjiečiams – jokių dešrainių ir skyrybų
Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong-Unas toliau griežtina šalies kontrolę, nustatydamas naujus kasdienio gyvenimo apribojimus, kad išvengti per didelės Vakarų intervencijos į vietinę kultūrą. Tarp naujausių priemonių – draudimai dėvėti trumpus sijonus, prekiauti dešrainiais ir net populiariu korėjiečių pamėgtu patiekalu budae jjigae, kuriame derinami korėjietiški ir amerikietiški ingredientai. Šie maisto produktai dabar laikomi Vakarų įtakos simboliais, o pagautiems juos pardavinėjant ar ruošiant gresia būti išsiųstiems į darbo stovyklas gyvenimo permąstyti.
Be to, pagal naująsias taisykles besiskiriančioms poroms taikomos griežtesnės bausmės – abi šalys turi atlikti šešių mėnesių bausmę darbo stovyklose, t. y. pasikeitė ankstesnė politika, pagal kurią buvo baudžiamas tik skyrybų iniciatorius. Šie pakeitimai pristatomi kaip pastangos kovoti su „antisocialistiniu“ elgesiu ir išsaugoti tradicines šeimos vertybes[1]. Tad nelaimingiems sutuoktiniams teks rinktis, ar geriau pusmetį „pailsėti“ darbo stovykloje, o gal tas gyvenimas kartu ir nebuvo toks blogas.
Kasmetinio gedulo dėl Kim Jong Ilo laikotarpiu režimas taip pat uždraudė juoką, alkoholio vartojimą ir kitas džiaugsmo apraiškas, o pažeidėjams gresia griežtos bausmės.
Š. Korėjoje draudžiamos bet kokios Vakarų apraiškos – jokių džinsų, aukštakulnių ir ryškaus makiažo
Tačiau be dešrainių ir skyrybų yra daugiau dalykų, kurių negali daryti vietiniai korėjiečiai. Vienas iš labiausiai žinomų draudimų – tai mums įprastų džinsų, kurie laikomi vakarietiško vartotojiškumo simboliu, draudimas. Piliečiams draudžiama dėvėti džinsus, ypač madingo ar plėšyto stiliaus, kurie laikomi grėsme šalies ideologiniam grynumui. Vietoj to režimas propaguoja tradicinius drabužius, tokius kaip choson-ot, korėjietiško hanboko atmaina, kaip tinkamą aprangą nacionaliniam identitetui išlaikyti ir užkirsti kelią vakarietiškų vertybių viruso plitimui[2].
Be aprangos, griežtai reglamentuojami ir grožio standartai. Vakarietiško stiliaus makiažas, įskaitant ryškius akių šešėlius, raudonus lūpų dažus ir kitus ekstravagantiškus produktus, yra draudžiamas. Vyriausybė propaguoja natūralesnį ir minimalistinį požiūrį į kosmetiką, skatindama moteris pabrėžti savo bruožus nekeičiant išvaizdos. Šis apribojimas atitinka režimo pastangas išlaikyti kuklumą ir atmesti tuštybę, susijusią su užsienio prabanga ir vartotojiškumu.
Tačiau režimas rūpinasi net ir korėjiečių apavu. Štai aukštakulniai, Vakarų kultūroje dažnai siejami su prabanga ir individualizmu, yra draudžiami, o vietoj jų siūlomi praktiškesni, paprasti batai. Valdžia aukštakulnius laiko tuštybės simboliu ir vakarietiško nuolaidžiavimo ženklu, o jų draudimas yra platesnio masto pastangų slopinti asmeninę saviraišką ir išlaikyti vienodą visų gyventojų išvaizdą, dalis.
Šie draudimai atspindi platesnę Kim Jong Uno strategiją griežtai kontroliuoti Š. Korėjos visuomenę. Apribodamas galimybę įsigyti mados prekių, grožio priemonių ir net kasdienių drabužių, režimas siekia užkirsti kelią Vakarų kultūros skverbimuisi ir užtikrinti, kad piliečiai atitiktų valstybės ideologines gaires. Šiaurės korėjiečiams šių apribojimų laikymasis – tai ne tik mada; tai būdas parodyti lojalumą režimui ir apsaugoti savo vietą griežtai kontroliuojamoje, ideologiškai homogeniškoje visuomenėje.
Visi korėjiečiai privalo nešioti tokias pat šukuosenas kaip ir jų lyderis Kim Jong-Unas
Šiaurės Korėjos piliečiams liepiama pasidaryti ir tokią pačią „ambicingą“ šukuoseną kaip ir jų lyderis Kim Jong-Unas. Pasak „The Telegraph“, šaltiniai Pchenjane teigia, kad vyrams nurodoma, jog jų plaukai turi būti ne ilgesni nei 2 cm ir jie turi mėgdžioti išskirtinį lyderio šukuosenos stilių, kuriuo jis pirmą kartą pasipuošė šių metų vasarį[3].
Ši ypatinga šukuosena, Šiaurės Korėjoje vadinama kaip „ambicinga“, sutvarkoma nuskutant plaukus nugaroje ir šonuose ir paliekant ilgesnių plaukų sruogą viršugalvyje. Toks plaukų stilius greitai sulaukė tarptautinio dėmesio, o žiniasklaidos priemonės buvo ir šokiruotos ir prajuokintos, mat stilius – išties neįprastas vakariečiams.
Nors šių pranešimų apie pakitusį šukuosenų stilių Š. Korėjoje, autentiškumas vis dar neaiškus, tokie teiginiai nėra visiškai netikėti, atsižvelgiant į Š. Korėjos istoriją, kai buvo kontroliuojama piliečių išvaizda. 2013 m. šalis paskelbė 28 „valstybės sankcionuotų“ šukuosenų sąrašą, taip dar kartą parodydama savo maniją reguliuoti asmeninį stilių. Pasak laikraščio „Chosun Ilbo“, pranešama, kad vyriausybė taip rimtai rūpinasi šios naujos šukuosenos užtikrinimu, kad universitetų studentams stebėtojams pavesta „nukirpti plaukus“ pažeidėjams, kurie nesilaiko reikalavimų.
Ne tik vyrams galioja šis diktatas. Teigiama, kad moterims taip pat nurodoma pasirinkti bob šukuoseną, taip pagerbiant Kim Jong Uno žmoną Ri Sol-ju. Pranešama, kad Pchenjane esančiose kirpyklose sulaukiama klientų antplūdžio, nes gyventojai skuba laikytis naujųjų gairių, o tai dar labiau parodo režimo įtaką net mažiausioms kasdienio gyvenimo detalėms.
Manoma, kad naujoji Kim Jong Uno šukuosena yra duoklė jo seneliui Kim Il-sungui, Šiaurės Korėjos įkūrėjui, kuris 1948-1972 m. valdydamas Šiaurės Korėją turėjo panašią šukuoseną. Šis žingsnis atkartoti senelio stilių gali būti dabartinio lyderio pastangos sustiprinti savo ryšį su Šiaurės Korėjos įkūrėju, o iš pažiūros absurdišką šukuosenų tendenciją papildyti politinės simbolikos sluoksniu.
Spekuliacijos apie Kim Jong Uno sveikatą sustiprėjo po jo naujametinio pasirodymo su dukra Kim Ju Ae, sukėlusio gandus, kad ji gali būti jo išrinktoji įpėdinė. Jauna mergaitė vis dažniau rodoma valstybinėje žiniasklaidoje, o tai rodo jos galimą būsimą lyderės vaidmenį.
Šie veiksmai atspindi didėjančias režimo represijas ir pastangas išlaikyti griežtą ideologinę kontrolę, dar labiau izoliuojant gyventojus ir stiprinant Kimo valdžią.