Šiaurės Korėja pasiruošusi branduoliniam karui: paleido į dangų ilgo nuotolio raketas

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
Šiaurės Korėja
Šiaurės Korėja atliko dar vieną raketų bandymą, kaimynams ir JAV grasina branduoliniu karu. EPA-ELTA nuotrauka

Šiaurės Korėja atliko dar vieną raketų bandymą, kaimynams ir JAV grasina branduoliniu karu

Rugsėjo 2-osios rytą iš Šiaurės Korėjos buvo paleistos tolimojo nuotolio sparnuotosios raketos, kurios galėjo nešti branduolines galvutes. Apie tai pranešė Pietų Korėjos kariuomenė, užfiksavusi raketas link vakarinės Korėjos pusiasalio pakrantės[1].

Pietų Korėjos pareigūnai skelbia, kad tolimojo nuotolio sparnuotosios raketos nuskriejo apie 1 500 kilometrų, manoma, kad jos galėjo skrieti apie 150 metrų aukštyje.

Skelbiama, kad Šiaurės Korėja šiuo savo žingsniu norėjo įspėti savo priešus apie realaus branduolinio karo pavojų.

Pasak Pietų Korėjos naujienų agentūros, Jungtinis štabų vadų komitetas ir kariuomenė stebi padėtį.

„Mūsų kariuomenė, glaudžiai bendradarbiaudama su Jungtinėmis Valstijomis, palaiko visišką parengtį“, – teigiama Pietų Korėjos pareiškime.

Japonijos ministras pirmininkas Fumio Kishida taip pat kritikavo šiuos paleidimus, kurie, pasak jo, kelia grėsmę ne tik taikai ir stabilumui Japonijoje, bet ir tarptautinei bendruomenei.

O tai, kad raketos buvo paleistos ankstyvą šeštadienio rytą taip pat nėra atsitiktinumas. Tai nutiko praėjus vos kelioms dienoms po to, kai Šiaurės Korėja paleido dvi balistines raketas į vandenis prie rytinės pakrantės ir imitavo branduolinį smūgį Pietų Korėjoje.

Ši branduolinio smūgio simuliacija buvo atsakas į 11 dienų trukusias Pietų Korėjos, Japonijos ir JAV pajėgų karines pratybas „Ulchi Freedom Shield“. Jas Šiaurės Korėja laikė kaip repeticiją galimam priešų įsiveržimui į jos teritoriją[2].

Pchenjanas teigia, kad šalis yra pasirengusi branduoliniam karui, o prieš mėnesį Šiaurės Korėja paskelbė, kad skiria didelį dėmesį ginklų gamybai ir kariniam pasirengimui.

Šiaurės Korėja šiais metais jau atliko rekordinį skaičių ginklų bandymų, o praėjusį mėnesį antrą kartą nesėkmingai bandė iškelti į orbitą šnipinėjimo palydovą.

Šiaurės Korėja
Pastaraisiais metais Šiaurės Korėja didina savo ginklavimosi tempą, šalis siekia tapti branduoline galybe. EPA-ELTA

Įtampa Korėjos pusiasalyje sparčiai auga

Tarptautiniai ekspertai bene vieningai sutaria, kad abiejų Korėjų santykiai šiuo metu yra blogiausi per daugelį metų, o tai paskatino ir Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno siekis savo šalį paversti branduoline galybe.

Atsižvelgiant į tai, analitikai teigia, kad Šiaurės Korėjos lyderis „desperatiškai siekia atgrasyti“ Pietų Korėją, planuodamas vienu metu smogti kariniams objektams Korėjos pusiasalio Pietuose ir JAV bazėms Japonijoje[3].

Šiaurės Korėjos pareiškimai rodo, kad Kim Jong Uno režimas desperatiškai siekia atgrasyti vis labiau pajėgią Pietų Korėją, įskaitant sustiprėjusį Seulo aljansą su Vašingtonu“, – sako Seulo Ewha universiteto profesorius Leifas-Ericas Easley.

Profesorius taip pat pažymi, kad Pchenjano retorika iš tikrųjų gerokai pranoksta atgrasymo logiką ir gali būti pritaikyta siekiant sustiprinti vidaus politiką, o tai yra grėsmingas ženklas abiejų Korėjų tarpusavio santykiams.

Tuo tarpu Korėjos nacionalinio susivienijimo instituto vyresnysis mokslo darbuotojas Cho Han-bum sako, kad pastarasis raketų paleidimas savaitgalį buvo įvykdytas siekiant įrodyti Šiaurės Korėjos pajėgumus tiek prieš Pietų Korėją, tiek ir prieš jos sąjungininkes.

„Svarbiausia, kad Šiaurės Korėja priešinasi Pietų Korėjai ir Jungtinėms Valstijoms ne įprastiniais ginklais, o branduolinių operacijų padaliniais. Šiaurės Korėja veikia pagal savo planą, kuriuo siekiama smogti pagrindiniams kariniams objektams Korėjos pusiasalyje ir tuo pačiu metu smogti JAV bazėms Japonijoje“, – akcentuoja ekspertas.

O kai kurie analitikai įspėja, kad pastaraisiais mėnesiais Šiaurės Korėjos paleistos raketos rodo didelę technologinę pažangą. Masačusetso technologijos instituto mokslo, technologijų ir nacionalinio saugumo politikos profesorius emeritas Teodoras Postolis teigia, kad neseniai Šiaurės Korėjos išbandyta kietojo kuro raketa gali būti greitai dislokuojama, jai nereikia jokių pagalbinių transporto priemonių ir ji gali būti paleista tikriausiai greičiau nei per minutę: tai reiškia, kad tai yra tinkama priemonė atakuoti Jungtines Valstijas arba Europą.

Seule įsikūrusio Asano politikos studijų instituto analitinio centro mokslinis bendradarbis Go Myong-Hyun sako, kad daugelis jos kolegų ir kitų tarptautinių ekspertų įtaria, kad tokį svarbų proveržį Šiaurės Korėja pasiekė dėl to, kad gavo kietojo kuro raketų technologiją iš trečiosios šalies.

Kim Jong Unas
Šiaurės Korėjos lyderis nevengia atvirų grasinimų JAV ar Pietų Korėjai. EPA-ELTA

JAV kaltina Šiaurės Korėja dėl bendradarbiavimo su Rusija, skelbia Pchenjanui naujas sankcijas

Vašingtonas aktyviai smerkia vis dažnėjančius Šiaurės Korėjos ginklų bandymus ir demonstruojamą agresiją, o kartu, kaltina šalį bendradarbiaujant su karą Ukrainoje toliau vykdančia Rusija.

Tokie kaltinimai grindžiami tuo, kad praėjusį mėnesį Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu lankėsi Pchenjane, kur jam buvo surengta vieša ekskursija po Šiaurės Korėjos ginkluotės gamybos institucijas bei sandėlius. JAV teigia, kad S. Šoigu pasinaudojo šia kelione siekdamas įtikinti Šiaurės Korėją parduoti Rusijai ginklų ir šaudmenų[4].

„Po šių derybų artimiausiais mėnesiais gali būti tęsiamos aukšto lygio diskusijos. Dabar tarp šių galimų sandorių Rusija iš Šiaurės Korėjos gautų didelį kiekį ir kelių rūšių amunicijos, kurią Rusijos kariuomenė planuoja panaudoti Ukrainoje“, – teigia JAV nacionalinio saugumo tarybos atstovas Johnas Kirby.

Tiesa, pati Šiaurės Korėja ne kartą atmetė kaltinimus, kad siunčia arba rengiasi siųsti ginklus Rusijai, taip neva siekdamas paremti jos invaziją į Ukrainą.

Šiaurės Korėja ir Rusija
JAV perspėja, kad Šiaurės Korėja gali parduoti ginklus Rusijai. EPA-ELTA nuotrauka

O JAV, be kaltinimų Šiaurės Korėjai, šiai šaliai ruošia ir naujas sankcijas. Jas taikys ir Japonija bei Pietų Korėja, o sankcijos turėtų paveikti asmenis ir bendroves kurios padeda Šiaurės Korėjai vykdyti masinio naikinimo ginklų ir balistinių raketų programas[5].

Pietų Korėjos užsienio reikalų ministerija pranešė, kad Šiaurės Korėjos programavimo įmonei „Ryu Kyong Program Development Company“ ir penkiems su šia įmone susijusiems asmenims, įskaitant jos vadovą, pritaikys griežtas sankcijas.

Japonijos užsienio reikalų ministerija pranešė, kad įvedė sankcijas trims grupėms ir keturiems asmenims, susijusiems su Šiaurės Korėjos branduolinių ir raketų kūrimu.

Tuo tarpu Vašingtone, JAV Iždo departamentas paskelbė apie sankcijas dviem asmenims ir vienam subjektui, turintiems ryšių su Šiaurės Korėjos masinio naikinimo ginklų programa ir balistinių raketų kūrimu.

JAV, Japonija ir Pietų Korėja pažadėjo toliau bendradarbiauti su sąjungininkais kovojant su destabilizuojančia Šiaurės Korėjos veikla, nurodydamos, kad Šiaurės Korėjos naudojimasis balistinių raketų technologijomis yra akivaizdus Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijų pažeidimas.

JAV, Pietų Korėja ir Japonija taip pat neseniai pareiškė, kad įsipareigoja vieningai siekti visiškos Šiaurės Korėjos „denuklearizacijos pagal JT Saugumo Tarybos rezoliucijas“, tačiau „lieka įsipareigojusios palaikyti dialogą su šalimi be jokių išankstinių sąlygų“.