Atsakydama į JAV pratybas, Šiaurės Korėja atliko branduolinės atakos bandymus
Šiaurės Korėja skelbia, kad atliko dviejų trumpojo nuotolio balistinių raketų paleidimą, kuris buvo „imituota taktinė branduolinė ataka“. Pchenjanas teigė, kad tai buvo atsakas į JAV, Pietų Korėjos ir Japonijos vykdomas pratybas aplinkiniuose vandenyse.
Šiaurės Korėjos bandymas iš tiesų įvyko praėjus kelioms valandoms po to, kai JAV išsiuntė B-1B bombonešius į oro pratybas su Japonijos ir Pietų Korėjos kariuomenėmis.
Šios pratybos, vykusios ore ir vandenyje, baigsis ketvirtadienį, tačiau jos truko net 11 dienų, o Šiaurės Korėjos valdžia jas griežtai pasmerkė, padidino savo karinę parengtį ir vis dažniau ėmė kalbėti apie potencialų realų karą.
O paskutiniąją informacija apie atliktą balistinių raketų paleidimą ankstyvą ketvirtadienio rytą patvirtino pačios Šiaurės Korėjos valdžios institucijos. Valstybinė agentūra KCNA pranešė, kad tai buvo „imituota taktine branduoline ataka, kuria buvo siekta visiškai sunaikinti pagrindinius Pietų Korėjos valdymo centrus ir oro bazes“.
„Raketinis dalinys paleido dvi taktines balistines raketas šiaurės rytų kryptimi ir teisingai įvykdė branduolinio smūgio užduotį“, – pažymi Šiaurės Korėjos agentūra.
Sprendimas į JAV, Pietų Korėjos ir Japonijos pratybas atsakyti savąją grasinimų retorika Šiaurės Korėjai nėra naujiena. Vien šiais metais Pchenjanas atliko rekordinį skaičių balistinių raketų ir kitų ginklų bandymų, o šalies lyderis Kim Jong Unas toliau plėtoja savo planą sukurti naujus, dar galingesnius ginklus ir taip modernizuoti šios diktatūrinės šalies kariuomenę.
Šiaurės Korėjos lyderis taip pat siekia tobulinti Šiaurės Korėjos laivyną, vis dažniau sakydamas, kad šalies vandenyse tvyro „branduolinio karo pavojus“, o praėjusią savaitę šalis antrą kartą pabandė į orbitą iškelti karinį šnipinėjimo palydovą, tačiau to padaryti vėl nepavyko.
Be to, valstybinė šalies televizija skelbia, kad Šiaurės Korėja taip pat rengia savo karines pratybas, kuriomis buvo siekiama parengti ginkluotąsias pajėgas visuotiniam karui su Pietų Korėja. Per šias pratybas numatomas staigus įsiveržimas ir visos arba dalies teritorijos užėmimas.
Šiaurės Korėjos kaimynai nerimauja
Apie imituotą ataką dar prieš oficialų pareiškimą sužinojo Japonijos gynybos ministerija ir Pietų Korėjos kariuomenė, kurios vėliau paskelbė, kad kaimynė Šiaurės Korėja paleido dvi balistines raketas, kurios nuskrido apie 360 km ir nukrito į jūrą.
„Tokie veiksmai kelia grėsmę ne tik mūsų šalies, bet ir regiono bei tarptautinės bendruomenės taikai ir stabilumui, todėl negali būti toleruojami“, – žurnalistams sakė Japonijos ministras pirmininkas Fumio Kishida.
Pietų Korėjos Jungtinis štabų vadų komitetas (JCS) savo pareiškime nurodė, kad Šiaurės Korėjos raketos buvo paleistos iš Pchenjano apylinkėse esančios aikštelės ir nusileido prie pusiasalio rytinės pakrantės.
Šiaurės Korėja itin jautriai reaguoja į JAV ginkluotę, naudojamą pratybose su Pietų Korėja ir Japonija, metu. Ypač daug įtampos kelia bombonešių B-1B, kurie gali gabenti daug įprastinės ginkluotės, dislokavimas, mat Šiaurės Korėja juos laiko „branduoliniais strateginiais“, nors XX a. dešimtajame dešimtmetyje šie lėktuvai oficialiai buvo perorientuoti į įprastinę ginkluotę.
Pratybos, kuriose dalyvauja JAV, Pietų Korėja ir Japonija buvo pradėtos dar rugpjūčio 21 d. Per šių metų mokymus, sąjungininkai įtraukė daug atnaujintų karinių schemų ir modelių, buvo išplėsti oro pratybų mastai. Atsižvelgiant į tai, Šiaurės Korėja tokias dideles karines pratybas Korėjos pusiasalyje ir šalia jo vadina pasirengimu invazijai.
Savo ruožtu tiek Vašingtono, tiek ir Seulo bei Tokijo pareigūnai tvirtina, kad bendros jų pratybos yra gynybinės, o ir joms pasibaigus, JAV Pietų Korėjoje nuolat dislokuoja apie 28 000 karių, kurie turi garantuoti tik Pietų Korėjos ir regiono saugumą.
Šiaurės Korėja ruošiasi karui
Anksčiau rugpjūčio mėnesį Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas įsakė savo kariuomenei patobulinti karo planus ir pasirašė susitarimą dėl fronto dalinių kovinių operacijų išplėtimo.
Per susitikimą su aukšto rango kariuomenės pareigūnais, šalies lyderis taip pat pabrėžė, kad kariuomenė turi įsigyti galingesnių smogiamųjų priemonių, kad sustiprintų branduolinį atgrasymą, ir privalo sparčiau dislokuoti šiuos ginklus koviniuose daliniuose.
Kim Jong Unas paragino šalies ginkluotės pramonę paspartinti masinę įvairių ginklų ir sistemų gamybą, o kariuomenę aktyviai vykdyti „realaus karo pratybas“.
O per besibaigiančias bendras Pietų Korėjos, Japonijos ir JAV pratybas aplink Korėjos pusiasalį JAV dislokavus branduolinį ginklą galintį nešti povandeninį laivą, Pchenjanas pareiškė, kad tai gali sudaryti sąlygas jam pačiam panaudoti branduolinius ginklus prieš JAV ar kitą priešišką šalį.
Po tokių gąsdinančių pareiškimų, Pietų Korėja perspėjo Šiaurės Korėją, kad bet kokia pastarosios branduolinė ataka reikštų Kim Jong Uno vadovaujamo režimo pabaigą.
„Bet kokios Šiaurės Korėjos branduolinės atakos prieš Pietų Korėjos ir JAV aljansą atveju ji sulauks neatidėliotino, triuškinamo ir ryžtingo aljanso atsako, ir mes dar kartą primygtinai įspėjame, kad dėl to, tokia ataka baigsis pats Šiaurės Korėjos režimas“, – atsakė Pietų Korėjos gynybos ministerija.
Ministerija taip pat pareiškė, kad Pchenjano branduolinė programa ir raketų provokacijos yra aiškūs ir tyčiniai Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos rezoliucijų pažeidimai ir neteisėta veikla.
Pietų Korėja pabrėžia ir tai, kad jos kaimynė yra vienintelė šalis, kuri nuolat kartoja grasinimus surengti branduolinę ataką prieš Pietų Korėjos ar JAV.
„Šiaurės Korėja niekada nesulauks jokių nuolaidų iš Pietų Korėjos ir JAV aljanso dėl savo branduolinės plėtros ir grasinimų, todėl mes raginame ją pripažinti, kad jos izoliacija ir skurdas tik gilės, ir skubiai išeiti į denuklearizacijos kelią“, – anksčiau šį mėnesį skelbė Pietų Korėjos gynybos ministerija.
Nors paskutiniais metais Šiaurės Korėja vis dažniau pasitelkia branduolinio konflikto gasdinimo retoriką, dalis tarptautinių ekspertų sako, kad Kim Jong Uno režimas taip siekia priversti Jungtines Valstijas pritarti Šiaurės Korėjos kaip branduolinės galybės idėjai, kad galiausiai jis galėtų derėtis dėl ekonominių ir saugumo nuolaidų.