Suprasti akimirksniu
  • Spalio 22–24 d. Kazanėje vyksta 16-asis BRICS aukščiausiojo lygio susitikimas
  • Palaipsniui vykdoma BRICS plėtra apima vis daugiau šalių
  • BRICS neturi būstinės ar reglamento
  • Verslo, ekonominė ir finansinė BRICS bendrijos veikla
  • Švietimo ir mokslo sritys sulaukia išskirtinio dėmesio
  • Kultūra, sportas ir sveikatos priežiūra taip pat nepamiršti
  • Kitos veiklos sritys ir sektoriai, kuriems BRICS skiria dėmesio
  • BRICS plėtra Kazanėje – aptariamos naujos bendradarbiavimo galimybės su 40 šalių atstovais
  • Brazilijos lyderis Lula į Rusiją neatvyks
Šaltiniai
BRICS
BRICS plėtra džiugina pusę pasaulio bei kelia vis didesnį galvos skausmą Vakarams, bendrijos nuotrauka

Spalio 22–24 d. Kazanėje vyksta 16-asis BRICS aukščiausiojo lygio susitikimas

2024 m. spalio 22–24 d. Kazanėje vyks 16-asis BRICS, neformalios tarpvalstybinės asociacijos, įkurtos 2006 m. Rusijos iniciatyva, aukščiausiojo lygio susitikimas. Jame dalyvaus daugiau nei 30 šalių atstovai - tiek BRICS nariai, tiek pakviestos šalys. Tikimasi, kad pagrindinės renginio temos bus padėtis pasaulyje, tarpbankinio bendradarbiavimo plėtra ir tarpusavio atsiskaitymų plėtra nacionalinėmis valiutomis.[1]

Asociacijos įkūrėjai buvo Brazilija, Rusija, Indija ir Kinija, iš kurių pavadinimo anglų kalba buvo suformuotas akronimas BRIC. Po to, kai prie jų 2011 m. prisijungė Pietų Afrika, Asociacija buvo pervadinta į BRICS. Jos tikslas per pirmąjį viršūnių susitikimą Jekaterinburge 2009 m. birželį buvo apibrėžtas kaip „nuoseklaus, aktyvaus, pragmatiško ir atviro dialogo ir bendradarbiavimo tarp šalių plėtra“. Vėliau buvo susitarta dėl tokių veiklos principų kaip neblokavimas ir veiklos prieš trečiąsias šalis nukreiptos veiklos nevykdymas.[2]

Palaipsniui vykdoma BRICS plėtra apima vis daugiau šalių

2022 m. gegužę asociacijos šalių užsienio reikalų ministrų susitikime, vykusiame vaizdo konferencijos būdu, Kinija pasiūlė pradėti BRICS plėtros procesą, taip siekiant padidinti asociacijos atstovavimą ir jos įtaką pasaulyje. Iki 2023 m. rugpjūčio mėnesio paraiškas prisijungti prie organizacijos pateikė apie 20 šalių. Pasak Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo, aptariant kandidatus į asociaciją, buvo vertinamas šalies kandidatės autoritetas ir jos pozicija tarptautinėje arenoje. S. Lavrovo teigimu, visi BRICS nariai pasisakė už gretų papildymą, pažymėdami, kad kalbama apie šalis, kurios tiki daugiapoliškumu bei demokratiškesnių ir teisingesnių tarptautinių santykių poreikiu.

15-ajame aukščiausiojo lygio susitikime, vykusiame Johanesburge (Pietų Afrika) 2023 m. rugpjūčio 22–24 d., buvo paskelbta, kad prie organizacijos prisijungs šešios šalys - Argentina, Egiptas, Iranas, JAE, Saudo Arabija ir Etiopija. Tačiau Argentina, atėjus į valdžią Havjerui Milei (Javieras Miley), 2023 m. gruodžio mėnesį pakeitė savo poziciją. Saudo Arabijos statusas BRICS dar nėra įvardintas (pasak Rusijos Federacijos prezidento Dmitrijaus Peskovo spaudos sekretoriaus, tai bus nustatyta aukščiausiojo lygio susitikime Kazanėje), likusios šalys tapo visateisėmis BRICS narėmis nuo 2024 m. sausio 1 d. Po to Asociacija gavo neoficialų BRICS+ pavadinimą.

Šiuo metu paraiškas dėl narystės pateikė apie 30 šalių, įskaitant Alžyrą, Bangladešą, Bahreiną, Venesuelą, Pakistaną, Malaiziją, Azerbaidžaną, Turkiją. Šių valstybių valdžios institucijos pažymi, kad narystė organizacijoje leis joms efektyviau spręsti įvairius klausimus pasaulio arenoje ir ginti nacionalinius interesus.[5]

BRICS neturi būstinės ar reglamento

Tai yra neformalus klubas, savotiška bendradarbiavimo platforma. Kiekvienais metais viena šalis narė paskiriama grupės pirmininke. Ji organizuoja aukščiausiojo lygio susitikimą ir koordinuoja grupės veiklą. Nuo 2013 m. pirmininkaujanti šalis kviečia geografiškai ir geopolitiškai jai artimas valstybes dalyvauti aukščiausiojo lygio susitikimuose. Derybos reguliariai vyksta užsienio reikalų, finansų, sveikatos, švietimo, mokslo ir žemės ūkio ministrų, saugumo tarybų sekretorių lygiu.

Nuo 2015 m. rengiami BRICS pilietiniai, parlamentiniai ir jaunimo forumai, taip pat aukščiausiojo lygio susitikimai žiniasklaidos klausimais. Šiandien BRICS sistemoje veikia daugiau nei 20 formatų, jų temos apima tokias sritis kaip energijos vartojimo efektyvumas, klimato kaita, aprūpinimas maistu, skurdo mažinimas, tvarus vystymasis ir tarptautinių finansų įstaigų veikla.

Verslo, ekonominė ir finansinė BRICS bendrijos veikla

Iki šiol BRICS šalys yra įsteigusios keletą struktūrų verslo ir finansų srityje, įskaitant Mainų aljansą (2011 m.), Verslo tarybą ir Ekspertų grupių tarybą (2013 m.). Nuo 2011 m. BRICS verslo forumas rengiamas siekiant sustiprinti prekybos, verslo, investicijų ir gamybos ryšius tarp asociacijos narių. 2014 m. buvo įkurtas BRICS naujasis plėtros bankas, kurio būstinė yra Šanchajuje (Kinija). Jo akcinis kapitalas yra 100 mlrd. JAV dolerių, bankas skirtas finansuoti projektus infrastruktūros ir tvaraus vystymosi srityje BRICS ir besivystančiose šalyse. Nuo veiklos pradžios ji patvirtino 96 projektus, kurių vertė siekia 32,8 mlrd. JAV dolerių.[3]

Nuo 2015 m. aukščiausiojo lygio susitikimuose priimamas svarbus dokumentas ekonominio bendradarbiavimo srityje – ekonominės partnerystės strategija, skirta penkeriems metams. Pastarasis buvo patvirtintas 2020 m. lapkričio mėn.

2021 m. rugsėjo 7 d. BRICS partnerystės naujos pramonės revoliucijos forume, vykusiame Kinijos mieste Siamene asociacijos nariai pasirašė susitarimų paketą dėl 28 projektų, kurių bendra investicija siekia 13,4 milijardo juanių (apie 2 milijardus JAV dolerių). Jie apima tokias sritis kaip pramonė, paslaugos, programinė įranga, technologijos, logistika, prekyba ir ekonomika.

2024 m. spalio 18 d. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskelbė, kad BRICS šalys formuoja keitimosi finansine informacija tarp centrinių bankų sistemą, kuri turėtų tapti SWIFT (tarptautinės tarpbankinės informacijos perdavimo ir mokėjimų sistemos) analogu.

2017–2022 m. prekyba tarp BRICS šalių, „Bloomberg“ duomenimis, padidėjo 56 proc. ir pasiekė 422 mlrd. JAV dolerių

Švietimo ir mokslo sritys sulaukia išskirtinio dėmesio

Nuo 2013 m. veikia Mokslo taryba. 2017 m. Rugsėjį pradėjo veikti Tinklinis BRICS universitetas (įsteigtas 2015 m.), jungiantis apie 60 asociacijos šalių. Pagrindinės švietimo ir mokslinių tyrimų programų sritys yra ekonomika ir energetika; informatika ir informacijos saugumas; ekologija ir klimato kaita; vandens ištekliai. Universiteto būstinė įsikūrusi Jekaterinburge, Uralo federaliniame universitete. Nuo 2017 m. Rusijos Federacijos iniciatyva BRICS šalyse vyksta internetinė matematikos BRICSMATH.COM olimpiada. 2017 m. spalį Jekaterinburge buvo atidarytas BRICS medžiagų mokslo ir nanotechnologijų centras. 2018 m. Rudenį Irkutsko mokslinių tyrimų technikos universitete pradėjo veikti Baikalo BRICS institutas, kuris moko tokių dalykų kaip aplinkos inžinerija ir švari energija; tvari inovacijų ekonomika; tarptautinis verslas; skaitmeninės technologijos.

Nuo 2019 m. BRICS energetikos mokslinių tyrimų platformoje organizuojami susitikimai, kuriuose dalyvauja atitinkamų ministerijų, įmonių ir mokslinių tyrimų organizacijų atstovai. Jų tikslas - sukurti koordinuotą politiką ir strategiją energetikos sektoriuje. 2024 m. rugsėjį BRICS darbo ir užimtumo ministrai priėmė bendrą deklaraciją, kurioje susitarė imtis veiksmų siekiant plėtoti prieinamą ir tęstinį profesinį mokymą. 2024 m. spalio 17-18 dienomis Maskvoje vyko BRICS universitetų rektorių forumas - pirmasis tokio formato renginys.

Kultūra, sportas ir sveikatos priežiūra taip pat nepamiršti

Nuo 2016 m. rugsėjo vyksta BRICS šalių kino festivaliai, o nuo 2017 m. - teatro mokyklų festivaliai. 2020 m. rugpjūtį Rusijos iniciatyva, įvyko pirmasis sporto ministrų susitikimas, po kurio buvo patvirtintas departamentų bendradarbiavimo memorandumas. Dokumente numatytos BRICS sporto žaidynės, bendradarbiavimas sporto srityje ir sporto rekreacijos organizavimas. Pirmosios BRICS žaidynės vyko Kazanėje 2024 m. birželio 12–23 d., į varžybų programą buvo įtrauktos 27 sporto šakos.

2020 m., atsižvelgiant į COVID-19 pandemiją, Rusija pasiūlė apsvarstyti galimybę sukurti išankstinio įspėjimo sistemą, pranešančią apie masines infekcijas ir biologines grėsmes. 2022 m. gegužę sveikatos ministrų susitikime Rusija ėmėsi iniciatyvos užmegzti profesinių medicinos asociacijų bendradarbiavimą ir vėliau sukurti BRICS medicinos asociaciją.

Kitos veiklos sritys ir sektoriai, kuriems BRICS skiria dėmesio

2020 m. rugsėjo 4 d. buvo susitarta dėl asociacijos antiteroristinės strategijos projekto (patvirtintas 2020 m. lapkričio 17 d. 12-ajame aukščiausiojo lygio susitikime). Tų pačių metų spalio 15 d. įvyko pirmasis tarptautinis BRICS šalių pažangių sprendimų ir praktikų konkursas. Jo tikslas - skleisti sėkmingus projektus, kuriais siekiama pagerinti dalyvaujančių šalių gyventojų gyvenimo kokybę.

2021 m. rugpjūtį BRICS šalių kosmoso agentūrų vadovai pasirašė susitarimą dėl keitimosi Žemės nuotolinio stebėjimo duomenimis. Jame numatytas bendradarbiavimas kuriant virtualų nuotolinio stebėjimo palydovų žvaigždyną ir keičiantis duomenimis. 2022 m. gegužės 25 d. panaudojus vaizdo konferenciją įvyko pirmasis BRICS bendradarbiavimo kosmoso srityje jungtinio komiteto posėdis. Jame atitinkamų departamentų atstovai patvirtino dokumentus, reglamentuojančius naujo komiteto darbą, taip pat keitimosi informacija procedūras ir techninius reikalavimus.

2024 m. birželio 21 d. BRICS+ miestų forume Kazanėje buvo įkurta Miestų ir savivaldybių asociacija. Tą patį mėnesį BRICS šalių aukščiausiųjų teismų vyriausiųjų teisėjų forumo dalyviai Sočyje pasirašė bendro pareiškimo tekstą, kurio vienas iš punktų yra pasiekti susitarimus dėl ketinimo užtikrinti teismų praktikos vienodumą.

2024 m. spalį federalinėje Siriaus teritorijoje pradėjo veikti pirmasis BRICS ekologijos ir klimato kaitos mokslo ir švietimo kongresas. Renginyje, kuris truko iki spalio 21 dienos, dalyvavo daugiau nei 400 ekspertų iš Rusijos, Indijos, Brazilijos, Irano ir Etiopijos.[4]

2023 m. BRICS šalių BVP dalis, pasak Pasaulio banko, buvo 26 proc. (G7 šalių - 43, 7 proc.). 70 proc. BRICS BVP priklauso Kinijai, 13 proc. – Indijai, 8 proc. – Rusijai, 7 proc. – Brazilijai, 2 proc. – Pietų Afrikai. 2024 m. sausio duomenimis, BRICS+ šalyse gyvena 46 proc. pasaulio gyventojų.

BRICS plėtra Kazanėje – aptariamos naujos bendradarbiavimo galimybės su 40 šalių atstovais

Beveik 40 šalių atstovai paskutinę aukščiausiojo lygio susitikimo Kazanėje dieną dalyvaus „Outreach/BRICS Plus“ (outreach – santykių su potencialiais partneriais gerinimas siekiant abipusiai naudingo bendradarbiavimo) susitikime. Apie tai pranešė Kremliaus spaudos tarnyba.

Nurodoma, kad tarp jų yra NVS šalių vadovai, daugelio Azijos, Afrikos, Artimųjų Rytų ir Lotynų Amerikos valstybių delegacijos, taip pat daugelio tarptautinių organizacijų vykdomųjų organų vadovai.

Spalio 22–24 dienomis siauro ir išplėsto formato susitikimuose BRICS šalių vadovai apsikeis nuomonėmis aktualiais pasaulinės ir regioninės darbotvarkės klausimais, aptars tris pagrindines bendradarbiavimo sritis, kurias apibrėžė Rusijos pirmininkavimas - politikos ir saugumo, ekonomikos ir finansų, kultūrinių ir humanitarinių ryšių srityse.

Kremlius pridūrė, kad ypatingas dėmesys bus skiriamas galimos BRICS plėtros problemoms, kurias tikimasi išspręsti per planuojamą įsteigti naują Asociacijai „valstybių partnerių“ kategoriją. Taip pat bus išklausyti Naujojo plėtros banko, Verslo tarybos, Tarpbankinio bendradarbiavimo ir BRICS moterų verslo aljanso pirmininkų pranešimai.

Brazilijos lyderis Lula į Rusiją neatvyks

Brazilijos prezidentas Luisas Inasijus Lula da Silva (Luizas Inácio Lula da Silva) dėl sveikatos priežasčių atšaukė planuotą savo kelionę į BRICS viršūnių susitikimą Rusijoje. Jis susitikime Kazanėje dalyvaus vaizdo ryšiu, pranešė prezidentūra, tačiau detalių nepateikė, informavo „Elta“.

Pasak žiniasklaidos, 78-erių L. I. Lula da Silva šeštadienio vakarą parkrito savo namų vonios kambaryje. Ligoninėje jam esą buvo susiūta žaizda pakaušyje. Pasak L. I. Lula da Silvos biuro, prezidentas šią savaitę vykdys įprastus savo įsipareigojimus.

BRICS viršūnių susitikime Rusijos Kazanės mieste spalio 22–24 dienomis laukiama ir Etiopijos, Irano, Egipto bei Jungtinių Arabų Emyratų atstovų. Daugumos užsienio šalių izoliuotas Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas bent jau savo šalyje nori pasirodyti su kai kuriais kolegomis.

Organizacija BRICS pavadinta pagal pirmųjų penkių valstybių narių – Brazilijos, Rusijos, Indijos, Kinijos ir PAR – pavadinimų anglų kalba pirmąsias raides. Šių metų pradžioje prie organizacijos prisijungė Iranas, Jungtiniai Arabų Emyratai, Etiopija ir Egiptas.

L. I. Lula da Silvai tai būtų buvęs pirmasis susitikimas su V. Putinu šiais metais. Jis rugsėjį telefonu kalbėjosi su Rusijos vadovu, kad pristatytų Brazilijos ir Kinijos taikos planą Ukrainai.

V. Putinas savo ruožtu neseniai atšaukė planuotą kelionę į lapkritį Brazilijoje vyksiantį G20 viršūnių susitikimą, argumentuodamas, kad jo dalyvavimas nukreips dėmesį nuo pagrindinių susitikimo temų. Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (TBT) išduotas jo arešto orderis esą nėra svarbiausias veiksnys.

avatar
Steponas Rokas
Autorius (-ė)
Šaltiniai
1.arrow_upward
2.arrow_upward
3.arrow_upward
4.arrow_upward
5.arrow_upward
Info Brics. Apie bendriją Info Brics