„Tarptautinis LGBT judėjimas“ Rusijoje oficialiai paskelbtas ekstremistine organizacija
Rusija žengė griežčiausią žingsnį LGBT bendruomenės atžvilgiu. Aukščiausiasis teismas ketvirtadienį oficialiai uždraudė „tarptautinį LGBT judėjimą“ visoje šalyje. Aukščiausiojo teismo teisėjas nusprendė „pripažinti tarptautinį LGBT judėjimą ir jo padalinius ekstremistine organizacija ir uždrausti jo veiklą Rusijos teritorijoje“.
Šis naujausias nuosprendis įsigalioja iškart, todėl LGBT bendruomenei net nebus suteiktas pereinamasis laikotarpis, per kurį galėtų neskubant nutraukti bet kokią su LGBT susijusią veiklą. Tiesa, nenurodoma ar šis sprendimas paveiks konkrečius asmenis ar organizacijas Rusijoje. Be to, Rusijoje nėra teisiškai pripažintos LGBTQ bendruomenės, kadangi ir prieš tai čia galiojo prieš LGBT asmenis nukreipti įstatymai[1].
Ieškinys prašant pripažinti „tarptautinį LGBT socialinį judėjimą“ ekstremistiniu ir uždrausti jo veiklą visoje Rusijos teritorijoje buvo pateiktas šių metų lapkričio viduryje. Šį ieškinį padavė pati Rusijos Teisingumo ministerija. Departamentas anksčiau konstatavo, kad „Rusijos Federacijos teritorijoje veikiančio LGBT judėjimo veikloje buvo nustatyti įvairūs ekstremistinio pobūdžio požymiai ir apraiškos, tarp jų ir socialinės bei religinės neapykantos kurstymas“.
Teismo posėdis vyko be LGBT aktyvistų
Į Aukščiausiojo teismo posėdį, kuriame sprendėsi visos LGBT bendruomenės Rusijoje likimas, nebuvo įleisti jokie pašaliniai asmenys. Keturias valandas trukusiame posėdyje galėjo dalyvauti tik Teisingumo ministerijos atstovas dėl proceso ir įslaptintos medžiagos. Tuo tarpu žurnalistai turėjo tenkintis leidimu sėdėti specialioje patalpoje, skirtoje posėdžių transliacijoms[2].
Posėdyje taip pat nedalyvavo niekas, kas atstovautų atsakovo pusę. Nepriklausoma naujienų organizacija „Novaja Gazeta“ pranešė, kad aktyvistams nebuvo leista dalyvauti teismo posėdyje, todėl jis vyko už uždarų durų, be jokių priešingą nuomonę galinčių išsakyti asmenų.
Reaguojant į šį nuosprendį, organizacija „Feminist Anti-War Resistance“ socialiniuose tinkluose parašė[3]:
„Vieną dieną visa tai baigsis, tačiau kol kas turime bandyti toliau gyventi ir saugotis.“
Tuo tarpu nevyriausybinės organizacijos, įskaitant translyčių asmenų teisių grupę „Center T“, pranešė, jog paskelbs LGBTQ bendruomenės nariams skirtas saugumo gaires.
Jungtinės Tautos suskubo pasmerkti Rusijos sprendimą uždrausti LGBT judėjimą
Iškart po Rusijos Aukščiausiojo teismo sprendimo savo nuomonę pareiškė ir Jungtinės Tautos. JT vyriausiasis žmogaus teisių komisaras Volkeris Türkas ketvirtadienį viešai pasmerkė Rusijos veiksmus.
JT perspėjo, jog LGBT nariams ar tokių organizacijų nariams bei darbuotojams nuo šiol gali kilti baudžiamųjų bylų ir net įkalinimo pavojus. Pasak JT žmogaus teisių komisaro, pagal dabartinius Rusijos įstatymus ekstremistine pripažinta organizacija turi būti nedelsiant likviduojama, o jos lyderiams gresia iki 10 metų kalėjimo. V. Türkas taip pat sakė:
„Niekas neturėtų būti įkalintas už žmogaus teisių gynimo darbą arba iš jo neturėtų būti atimtos žmogaus teisės dėl jo seksualinės orientacijos ar lytinės tapatybės.“
Tačiau tokia kritika vargu ar paliks įspūdį pačiam V. Putinui. Rusijos prezidentas pastaruoju metu labai aktyviai pasisakė prieš LGBT bendruomenę, taip mėgindamas pabrėžti, jog yra tradicinės šeimos ir ilgamečių tradicijų atstovas. Dar 2022 metų gruodį V. Putinas pasirašė įstatymų paketą, visiškai uždrausdamas netradicinių seksualinių santykių ir pedofilijos propagandą, taip pat informacijos apie LGBT asmenis sklaidą šalyje ir lyties keitimą[4].
Primename, jog už naujai įsigaliojusių įstatymų nesilaikymą taip pat buvo įvestos baudos. Už LGBT propagandą Rusijos piliečiams gali tekti susimokėti iki 400 000 rublių (apie 4000 eurų), o juridiniams asmenims – iki 5 mln. rublių (apie 50 000 eurų). Tuo tarpu už LGBT asmenų demonstravimą ir lyties keitimą tarp paauglių skatinančią informaciją numatytos iki 200 000 rublių (apie 2000 eurų) baudos piliečiams bei iki 4 mln. rublių (apie 40 000 eurų) baudos juridiniams asmenims.