Suprasti akimirksniu
  • Iki 2030 m. pietinėje JAV dalyje ir pietų Europoje planuojami dengė karštligės protrūkiai
  • PSO aptarė maliarijos, dengė ir meningito vakcinų strategiją
  • "Qdenga" vakcina - tokia pati novatoriška DNR vakcina, kaip ir vakcina nuo Covid-19
  • B. Gateso fondas ir Pasaulinė uodų programa
  • Mokslininkai kuria genetiškai modifikuotus uodus
  • Australijos Doherty institutas dalyvavo tyrimuose, kuriuose vabzdžiai buvo naudojami biologinio ginklo pernešimui
  • 2020 m. suskurti uodai-vakcinos
  • Mokslininkai bandė sukurti maliarijos vakciną iš “nuginkluotų” parazitų
  • Billo ir Melindos Gatesų fondas toliau finansuoja uodų paleidimo programas
  • Automatiškai kyla klausimas: ar šios novatoriškai paturbintos “skaidančios vakcinos” netaps sekančios pandemijos priežastimi
Šaltiniai
Uodas
PSO susirūpino uodų pernešamomis ligomis. Unsplash nuotrauka

Iki 2030 m. pietinėje JAV dalyje ir pietų Europoje planuojami dengė karštligės protrūkiai

Agentūros vyriausiasis mokslininkas seras Džeremis Fararas (Jeremy Farrar) interviu įspėjo, kad dengė karštligė iki 2030 m. gali įsivyrauti pietinėje JAV dalyje ir pietų Europoje.

Jis įspėjo, kad tai paskatins šiltėjanti temperatūra, dėl kurios uodai, galintys pernešti šią ligą, gali patekti giliau į šalį.

Skaičiai rodo, kad nuo dengė karštligės kasmet miršta apie 20 000 žmonių, daugiausia Azijoje ir Pietų Amerikoje. Nuo šios ligos miršta vienas žmogus iš 100 pacientų.

Kasmet JAV užregistruojama apie 1 200 atvejų, iš kurių beveik 600 yra vietinės kilmės infekcijos. Tačiau nerimaujama, kad liga plinta, nes jau praėjusį mėnesį Kalifornijoje buvo užregistruota pirmoji per dešimtmetį vietinė infekcija. [1]

PSO aptarė maliarijos, dengė ir meningito vakcinų strategiją

PSO Imunizacijos, vakcinų ir biologinių vaistų departamento direktorė Kate O’Brien pranešė apie rugsėjo mėn. vykusį Imunizacijos strateginės patariamosios ekspertų grupės (SAGE) susitikimą, kuriame buvo aptartos ir paskelbtos strategijos dėl trijų novatoriškų vakcinų, skirtų kovai su maliarija, dengė ir meningitu. Reaguodami į tai, SAGE ir Malarijos politikos patariamoji grupė rekomendavo R21/Matrix-M - vakciną, skirtą apsaugoti pažeidžiamus vaikus nuo šios infekcinės ligos. Šis svarbus įvykis seka po to, kai prieš dvejus metus PSO patvirtino pirmąją maliarijos vakciną RTS, S, ir dar vienu žingsniu priartino mus prie mūsų vizijos - pasaulio be maliarijos.

PSO teigia, kad įrodyta, jog abi vakcinos yra saugios ir veiksmingos vaikų maliarijos profilaktikai, o jas plačiai įdiegus tikimasi didelio viso poveikio. SAGE posėdyje taip pat buvo rekomenduota naujoji vakcina nuo dengė, pavadinta "Qdenga". Ši vakcina, pritaikyta 6-16 metų vaikams, gyvenantiems dengė karštuose taškuose, ji gali apsaugoti jaunimą nuo didelės grėsmės visuomenės sveikatai. Tačiau kaip matome “Qdenga” vakcina yra jau patvirtinta ir Europos Sąjungos EMA 2022 m. gruodžio 16 d.

"Qdenga" vakcina - tokia pati novatoriška DNR vakcina, kaip ir vakcina nuo Covid-19

Ji gaminama Vero ląstelėse rekombinantinės DNR technologijos būdu. Serotipams būdingų paviršiaus baltymų genai įterpti į 2 tipo dengė viruso pagrindą. Šio produkto sudėtyje yra genetiškai modifikuotų organizmų (GMO). [2]

Trečioji rekomendacija buvo susijusi su nauja Men5CV vakcina nuo meningito ir visoms Afrikos meningito juostos šalims į įprastas imunizacijos programas įtraukti naują penkiavalentę A, C, Y, W ir X serogrupių meningokokinę konjuguotą vakciną (Men5CV), kuri būtų skiriama viena vakcinos doze nuo 9 iki 18 mėnesių amžiaus kūdikiams.

Kaip praneša Euronews Dengė – uodų pernešama liga gali tapti endemine ne tik Afrikoje, JAV, bet ir Europoje, nes tai įtakoja klimato kaita.

 „Dengė karštligė šį dešimtmetį taps pagrindine grėsme Pietų Europoje“, perspėjo PSO vyriausiasis mokslininkas.

B. Gateso fondas ir Pasaulinė uodų programa

Viešai prieinama informacija skelbia, kad Billo ir Melindos Gatsų fondas prisideda prie genetiškai modifikuotų uodų sukūrimo projekto ir nuo 2008 metų, šis fondas tam skiria didelį finansavimą.

Billas Gatesas paskelbė, kad naujos kartos vakcinai nuo maliarijos kurti skirta 168 mln. dolerių. [3]

Pasaulinė uodų programa (angl. World Mosquito Program, WMP) yra ne pelno siekianti įmonių grupė, priklausanti Monašo universitetui (Australija) ir siekianti apsaugoti pasaulio bendruomenę nuo uodų platinamų ligų, tokių kaip Dengė, Zika, Geltonoji Karštligė ir Čikungunija. Projektai vykdomi 14 šalių, su Wolbachia uodais. GAVI ir Gatesų fondas yra numatę galimų uodų sukeltų pandemijų protrukius. [4]

Mokslininkai kuria genetiškai modifikuotus uodus

Kaip skelbia Billo ir Melindos Gatesų fondas šio projekto dar 2008m. ėmėsi Janonijos Jichi medicinos universiteto profesorius , kuris siekė sukurti uodą, kad jis galėtų gaminti ir išskirti į šeimininko odą maliarijos vakcinos baltymą. Tikimasi, kad tokie uodai galėtų tiekti apsaugines vakcinas ir nuo kitų infekcinių ligų. [5]

Mokslininkai sugalvojo įvairių būdų, kaip sukeisti vabzdžių DNR, kad būtų galima kovoti su ligomis. Viena iš galimybių - sukurti uodų atmainas, kurios būtų atsparios parazitų ar virusų infekcijoms arba negalėtų pernešti ligų sukėlėjų žmonėms. Šie uodai turėtų kažkaip pakeisti natūralius ligas nešiojančius uodus, o tai yra didelis iššūkis. [6]

Kita artimesnė realybei strategija - išleisti transgeninius uodus, kurie, poruodamiesi su laukinio tipo uodais, nesusilaukia gyvybingų palikuonių. Taip ilgainiui populiacija sumažėtų. Bandant šią naują technologiją, uodai buvo sukurti kaip genetiškai susilpninto parazito P. falciparum, kuris yra mirtiniausias iš 5 maliariją sukeliančių parazitų, nešiotojai. [7]

Australijos Doherty institutas dalyvavo tyrimuose, kuriuose vabzdžiai buvo naudojami biologinio ginklo pernešimui

Tokiu būdu po kovos su placentine maliarija priedanga, Doherty institutas (Australija) tiesiogiai dalyvavo moksliniuose tyrimuose, kuriuose vabzdžiai, pavyzdžiui, uodai ir erkės, buvo naudojami kaip biologinio ginklo nešiotojai. Doherty institutas taip pat sukūrė "vakciną", kuri prisidengdama "antikūnų tyrimais", naudoja parazitą, nukreiptą į nėščių moterų placentą, kad nutrauktų jų kūdikius gimdoje. Ar šios vakcinos nėra kuriamos imunokontracepcijos pagrindu, nes jei daro įtaką mažinant uodų populiaciją, sukuriant tam antikūnus, ar tokių “skraidančių vakcinų” įkandimas ir antigenų pernešimas neprisidės prie žmonių populiacijos reguliavimo, sukuriant antikūnus? Be to buvo pranešta, kad iš Ukrainos sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos centro į Doherty instituto Australijoje infekcinių ligų etaloninę laboratoriją buvo pervežta 350 kriokonteinerių su kraujo serumo mėginiais.

2020 m. suskurti uodai-vakcinos

Taigi, 2010 metais Japonijos mokslininkams pavyksta sukurti uodus-vakcinas, genų inžinerijos būdu sukūrę vabzdžius taip, kad jų seilėse atsirastų vakcina nuo leišmaniozės - parazitinės ligos, kurią perneša smėlio muselės. Kaip teigiama žurnale "Insect Molecular Biology" paskelbtame tyrime, šių uodų apkandžiotos pelės pagamino antikūnus prieš parazitą. Kol kas neaišku, ar imuninis atsakas buvo pakankamai stiprus, kad apsaugotų nuo infekcijos. [8]

Na o jau 2022 metų rugsėjo 2 diena pasirodo informacija apie pirmuosius žmones savanorius, kurie sutinka išbandyti vakcinavimasi Genetiškai modifikuotais uodais. "Mes naudojame uodus taip, tarsi jie būtų 1000 mažų skraidančių švirkštų", - aiškina Vašingtono universiteto Sietle gydytojas ir mokslininkas daktaras Šonas Merfis (Dr. Sean Murphy), rugpjūčio 24 d. žurnale "Science Translational Medicine" paskelbto straipsnio, kuriame išsamiai aprašomi vakcinos bandymai, pagrindinis autorius. [9]

Maliarijos parazitai gyvena Anopheles uodų seilių liaukose. Liga labiausiai paplitusi Afrikoje, kur šiltas klimatas tinka parazitams augti. Žmonės užsikrečia maliarija įkandus infekuotam uodui. Užsikrėtę žmonės gali perduoti maliarijos parazitą uodams, kurie jiems įkanda, ir infekcijos ciklas tęsiasi. Kaip teigia Murphy daug žadanti pradžia, tačiau dar yra kur tobulėti.

Murphy mano, kad ši eksperimentinė vakcina turėtų paskatinti stipresnį imuninį atsaką nei PSO patvirtinta RTS,S vakcina todėl, kad joje naudojamas visas susilpnintas parazitas. Jis sako, kad RTS,S yra nukreipta tik į "vieną iš daugiau nei 5 000 baltymų", kuriuos gamina parazitas.

Mokslininkai bandė sukurti maliarijos vakciną iš “nuginkluotų” parazitų

Nauja tai, kad ši komanda nuginklavo parazitus naudodama CRISPR - itin pažangias molekulines žirkles, kuriomis galima kirpti (keisti) DNR.

Kaip aprašoma straipsnyje iš 14 dalyvių, kurie buvo veikiami maliarijos, septyni susirgo šia liga, o tai reiškia, kad vakcina buvo veiksminga tik 50 proc. Kitų septynių apsauga truko ne ilgiau kaip kelis mėnesius. Tačiau, kaip matome aukščiau, PSO deklaruoja, kad novatoriškos vakcinos yra “saugios ir veiksmingos”, bet pilnas jų poveikis pasireikš tik jas įdiegus. Ar vakcinų saugumas ir veiksmingumas priklauso nuo pilno jų įdiegimo?

Kaip skelbia Robertas Sindenas iš Londono imperatoriškojo koledžo, šios skiepijimo metodikos jokia reguliavimo tarnyba nepriimtų šis projektas yra daugiau principo įrodymo eksperimentas nei perspektyvi visuomenės sveikatos apsaugos priemonė. Remiantis Science Now straipsniu teigiama, kad išleidus uodus į laisvę, žmonės būtų skiepijami be jų informuoto sutikimo, o tai yra etiškai nepriimtina. Jošida pripažįsta, kad uodai būtų "nepriimtini" kaip žmonių vakcinos tiekimo mechanizmas.

Gal dėl to, kad padaryti procesą priimtinesnį, surenkant informuotus sutikimus, PSO ir EMA sutiko išleisti į rinką novatoriškas vakcinas.

Billo ir Melindos Gatesų fondas toliau finansuoja uodų paleidimo programas

Nepaisant šių pastebėjimų, projekto įgyvendinimas tęsiamas ir Billo ir Melindos Gatesų fondas toliau remia ir finansuoja programas Genetiškai modifikuotiems uodams paleisti, o PSO jau informuoja visuomenę apie artėjančias pandemijas sukeltas uodų. [11]

Bendrovė "Oxitec" ir Floridos Keyso uodų kontrolės rajonas (FKMCD) paskelbė, kad trečiasis FKMCD-Oxitec uodų projekto sezonas prasidės 2023 m. balandžio pradžioje. [10]

Pirmajame 2023 m. uodų sezono etape bus įrengtos "Oxitec" ką tik į vandenį įleistos dėžės su uodais privačioje savanorių gyventojų nuosavybėje Vaca Key kyšulyje, o uodų populiacija taip pat bus stebima neapdorotose lyginamosiose vietose kitose Vaca Key ir Key Colony paplūdimio vietose. Tikimasi, kad 2023 m. bus išleista ne daugiau kaip 3 mln. nekandančių "Oxitec" uodų patinų. [12]

2022 m. sezono metu vykdytas dislokavimas patvirtino, kad "Oxitec" uodų patinai išsisklaido paleidimo teritorijose, kad jie sugeba rasti ir poruotis su invazinėmis Aedes aegypti patelėmis ir gali sumažinti vietinį Aedes aegypti gausumą.

Automatiškai kyla klausimas: ar šios novatoriškai paturbintos “skaidančios vakcinos” netaps sekančios pandemijos priežastimi

Tai sudarytų PSO, bei Europos sąjungai galimybę diegti dar vienas genetiškai modifikuotas vakcinas, kurių pagrindą sudaro GMO. Kokios bus šios eksperimentinės veiklos pasekmės?

Na, o kokias pasekmes sukelia eksperimentinės Covid-19 naujosios genetiškai modifikuotos vakcinos, mes visi jau stebime visame pasaulyje ir savo artimoje aplinkoje.