Protestas prieš „Nemuno aušrą“: jame – J. Ohmanas ir LGBT vėliavos

LietuvaG. B.
Suprasti akimirksniu
Protestas
Protestas prie Seimo. ELTA nuotrauka

Įvyko protestas prieš valdančiųjų koaliciją su „Nemuno aušra“ 

Ketvirtadienį prisiekė naujasis šalies Seimas, pradėdamas savo ketverių metų kadenciją. Tačiau tą pačią dieną sostinėje, o taip pat ir keliuose kituose šalies miestuose, vyko protesto akcijos, kuriomis siekta išreikšti kritiką dėl rinkimus laimėjusios Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) sprendimo į valdančiąją koaliciją eiti su Remigijaus Žemaitaičio vedama partija „Nemuno aušra“.

Ketvirtadienio vakarą Vilniuje šalia Seimo, taip pat Kaune ir Tauragėje buvo surengta protesto akcija „10 minučių tylos“. Jos organizatoriai dar iki renginio teigė, kad ja siekiama atkreipti dėmesį, jog Lietuvos politikoje nėra vietos partijai „Nemuno aušra“. Renginio organizatorių teigimu, sprendimas sudaryti valdančiąją koaliciją su „Nemuno aušra“ pamina politinį padorumą ir kenkia Lietuvos tarptautinei reputacijai.

Šiam renginiui prie Seimo buvo išduotas leidimas iki 5 tūkst. žmonių, protesto metu viešąją tvarką užtikrino apie 50 policijos pareigūnų, o remiantis žiniasklaidos pranešimais, į protestą Vilniuje susirinko mažiausiai 1 tūkst. žmonių[1].

Dalis piliečių buvo nešini NATO, Ukrainos, LGBT ir keletu Lietuvos vėliavų. Kai kurie piliečiai rankose turėjo ir plakatus, kuriuose buvo galima išvysti naują valdžią gėdinančius užrašus. Be to, renginyje Vilniuje buvo galima pamatyti ir visuomenėje nevienareikšmiškai vertinamų asmenybių.

Protestas
Įvyko protestas prieš valdančiųjų koaliciją su „Nemuno aušra“. ELTA nuotrauka

Proteste dalyvavo „Blue / Yellow“ įkūrėjas, plazdėjo ir LGBT vėliava

Proteste Vilniuje, prie Seimo, pasirodė ir visuomenėje puikiai žinomos organizacijos „Blue / Yellow“ bendraįkūrėjas Jonas Ohmanas. Jis negailėjo kritikos naujai Lietuvos valdžiai.

„Tai, ką šiandien matau, nei su lietuvišku kovingumu, nei su tolerancija neturi nieko bendro, ir tai man kelia nerimą. (…) Tai, ką mes darom, liečia mus visus, (…) mūsų saugumą“, – sakydamas kalbą susirinkusiesiems teigė visuomenininkas.

J. Ohmanas pabrėžė, kad situacija šalyje ir žmonių noras išreikšti savo politinę valią neliks nepastebėtas ir užsienio šalyse.

„Tai, ką mes šiandien darome, tai, kaip mes kalbame, kas vyksta, mato visi“, – teigė J. Ohmanas.

Protestas
Proteste Vilniuje dalyvavo virš 1 tūkst. piliečių. ELTA nuotrauka

Anksčiau jau rašėme, kad pats J. Ohmanas yra minimas ne vienoje skandalingoje istorijoje. Pavyzdžiui, anksčiau šiais metais „Youtube“ kanalo „Komentaras TV“ laidoje ir vėliau socialiniuose tinkluose buvo pasirodžiusi informacija, kad jis už nakčiai užsakytus tris kambarius viename Ukrainos viešbutyje sumokėjo net 5300 JAV dolerių.

Kilus tikram ažiotažui, ši informacija buvo paneigta: buvo paaiškinta, kad įsivėlė klaida, o ukrainiečiai suklydo rašydami valiutą, taigi vietoje Ukrainos grivinų parašė JAV dolerius. Tačiau tam tikrų abejonių dėl „Blue / Yellow“ veiklos buvo kilę ir anksčiau. Juk „Blue-Yellow“ organizacijoje, būtent prasidėjus plataus masto karui Ukrainoje, darbuotojų skaičius ir jų atlyginimai gerokai išaugo.

Vieno interviu su LRT žurnaliste Rita Miliūte metu J. Ohmanas yra pareiškęs, kad „Rusija galėtų mus papulti“ ir kad taip būtų parodyta, „kas yra kas“. Be to, dar praėjusią vasarą J. Ohmanas socialiniuose tinkluose teigė, kad Lietuvos vėliavų iškėlimas per NATO viršūnių susitikimą Vilniuje yra Rusijai naudinga veikla.

O jau šio protesto, skirto sukritikuoti naują Lietuvos valdžią metu, prie Seimo plazdėjo ne tik J. Ohmano kritiškai įvertinta Lietuvos vėliava, bet ir Ukrainos, NATO, taip pat ir LGBT bendruomenės vėliava. Tiesa, dėl to kritikos nei šis, nei kiti visuomenininkai nepareiškė. O Lietuvos sportininkas, galiūnas Žydrūnas Savickas feisbuke pasidalino ir dviejų, prieš skirtingas šalies valdžias nukreiptų protestų vaizdais, kurie daugeliui internautų pasirodė gana iškalbingi.

Įrašas
Ž. Savicko įrašas feisbuke. Ekrano nuotrauka

Būsimasis premjeras protesto reikšmės nesuprato, ragino įvertinti piliečių valią

Savo ruožtu naujuoju Lietuvos premjeru tapti pretenduojantis socialdemokratas Gintautas Paluckas sakė nesuprantantis, dėl ko konkrečiai prie Seimo protestuoja naująja valdančiąja dauguma nepatenkinti žmonės.

„Pirmiausia reikia gerbti demokratiškai išreikštą žmonių valią. Jei netinka tokie rinkimų rezultatai, mes, be jokios abejonės, galime apie tai diskutuoti. Tačiau aš siūlau palaukti kol bus suformuota Seimo vadovybė, Vyriausybė ir darbais įrodyti, įtikinti, kad čia tikrai nėra dėl ko gėdytis“, – sakė politikas.

G. Paluckas nei kiti valdančiosios daugumos lyderiai Seimo posėdžio pertraukos metu nėjo susitikti su protesto dalyviais. Vėliau būsimas premjeras dar pridūrė, kad nepritaria idėjai piktintis išrinkta valdžia jau po koalicinės sutarties pasirašymo.

„Aš pačiai idėjai nepritariu, nes mitingas pradėtas organizuoti neprisiekus naujai valdžiai, tai aš suprantu, kad yra keliamas klausimas dėl rinkimų rezultatų. Tų dalykų niekas ginčyti negali, tokia yra tautos valia“, – teigė G. Paluckas.

Socialdemokratas taip pat teigė, kad žmonės turi teisę piktintis, mitinguoti ir išreikšti savo nuomonę, tačiau tai jau yra post factum veiksmas.

Tiesa, dėl šio taikiai praėjusio renginio jau spėjo įsižiebti ir nesutarimų. G. Paluckui pasisakius apie protestą „Dešimt tylos minučių“, vienas akcijos organizatorių Mantas Meškerys paprašė politiko paneigti išsakytus, esą realybės neatitinkančius teiginius. Anot renginio iniciatoriaus, teigdamas, kad prie protesto prisidėjo politiniai oponentai, socialdemokratas skleidžia netiesą, tad M. Meškerys šią politiko mintį laiko šmeižtu.

„Šį mitingą organizavo aš ir dar 3 žmonės, kurie pirmą kartą gyvenime gyvai susitiko šiandien vakare Seimo aikštėje. Nei aš nei kiti jokiais būdais nėra susiję su jokiomis politinėmis partijomis. Jūs mus viešai išvadinote tų partijų atstovais ir pareiškėte, kad šį mitingą organizavo jūsų politiniai oponentai. Tokiu būdu, jūs viešai paskleidėte melą apie mane ir dar 3 asmenis“, – sakė M. Meškerys.

M. Meškerys prašo politiko paneigti žodžius, jog protestuotojai neva buvo nepasitenkinę rinkimų rezultatais. Pasak jo, „Dešimt tylos minučių“ organizuotas tik siekiant pasipriešinti koalicijai su partija „Nemuno aušra“, o ne siekiant paneigti įvykusių Seimo rinkimų rezultatus.

Primename, kad šiuos Seimo rinkimus laimėjo LSDP. Naujajame Seime veiks trijų politinių jėgų valdančioji dauguma – LSDP pasirašė koalicinę sutartį su „Nemuno aušra“ ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“. Minėtų politinių jėgų koalicija turės užtikrintą daugumą – 86 iš 141 mandato.