- Žydrūnas Savickas NATO viršūnių susitikimo metu paragino iškelti kuo daugiau Lietuvos vėliavų
- Jonas Ohmanas prilygino norą kelti trispalvę su Rusijos palaikymu
- Nustebino priešiškumas Lietuvos simboliams
Žydrūnas Savickas NATO viršūnių susitikimo metu paragino iškelti kuo daugiau Lietuvos vėliavų
Liepos 11-12 dienomis, pirmą kartą Lietuvos istorijoje, Vilniuje vyks NATO viršūnių susitikimas. Dėl šio itin svarbaus renginio smarkiai keičiama įprasta Vilniaus gyvenimo tėkmė, įskaitant viešąjį susisiekimą, pravažiavimą tam tikromis gatvėmis, įstaigų darbo laiką ir net lėktuvų atšaukimą. O minint šią datą ir parodant gyventojų patriotizmą atvykstantiems svarbiems NATO šalių atstovams, buvo pasiūlyta ant namų, balkonų ir automobilių iškelti Lietuvos vėliavas. Tačiau tokia iniciatyva patiko ne visiems, nes buvo sulaukta kaltinimų, jog tai – tik gudri Rusijos taktika.
Iniciatyvą iškelti kuo daugiau oficialių Lietuvos Respublikos simbolių savo Feisbuko sienoje viešai paskelbė Žydrūnas Savickas – stipriausiu pasaulio žmogumi tituluojamas sportininkas galiūnas. Žinomas vyras yra vienas sekamiausių Lietuvos sportininkų socialiniuose tinkluose, tad ne nuostabu, jog jo įrašas sulaukė didelio dėmesio. Vos per kelias dienas raginimą iškelti kuo daugiau trispalvių pasidalino virš 3600 žmonių, o virš 4500 internautų paspaudė „patinka“ ženklą.
Galiūnas Ž. Savickas Feisbuke rašė[1]:
„Liepos 11-12 visi kam svarbi Lietuva Vilniuje keliam mūsų šalies vėliavas ant namų, balkonų, automobilių. Parodykim svečiams, kad jie atvyko į Lietuvą. Neleiskime mūsų parsidavusiems politikams tyčiotis iš mūsų Valstybės ir jos simbolių!!!“
Jonas Ohmanas prilygino norą kelti trispalvę su Rusijos palaikymu
Tiesa, toks patriotiškumo skatinimas istorinę dieną, kai pirmą sykį Vilniuje vyks NATO viršūnių susitikimas, patiko anaiptol ne visiems. Ž. Savicko įrašui plačiai pasklidus po socialinį tinklą, Jonas Ohmanas nusprendė kirsti iš peties ir apkaltinti Ž. Savicką atliekant „akivaizdžią provokaciją ir naudingą Rusijai darbą“.
Pasak švedų žurnalisto ir organizacijos „Blue/Yellow“ vadovo, šiuo metu mūsų spalvos yra anaiptol ne geltona, žalia ir raudona, o geltona ir mėlyna. Tai, žinoma, buvo nuoroda į Ukrainą ir Rusijos pradėtą karą joje. J. Ohmanas, visiškai nevyniodamas žodžių į vatą, viešai rašė savo Feisbuko sienoje[2]:
„Ukrainos vėliava (прапор) turi vieną magišką savybę, jei koks nors apsimetelis kokiais nors pseduopatriotinais sumetimais bando ją uždengti savo veliava, praporas ją peršviečia ir rodo to pačio pseudopatrioto „tikras“ spalvas.
Taip dabar atsitinka Lietuvoje, kur vadinamieji patriotai ragina Liepos 11-12 ”eiti į gatves“ su Lietuvos vėliava. Atsieit parodyti, kad čia Lietuva. O tuo pačiu (nors tai nesakoma viešai) užgožti Ukrainos vėliavas. Turiu sakyti, kad žaviuosi rusų sumanumu, net bandant pasukti mūsų pačių semiotiką prieš save pačius. Deja, šįkart bus sunkiau tai daryti.
Stovime prieš mūsų laikų didžiausią geopolitinį iššūkį, turime galimybę išreikšti solidarumą su vienu didžiausių mūsų saugumo užtarėjų – Ukraina. Viskam savas laikas, dabar bus metas rodyti savo tikrąsias spalvas, o šiuo metu jos yra Mėlyna ir Geltona. Stovėsime su Ukraina iki galo, taigi, ir Liepos 11-12, kada teks rodyti kas yra kas.
Kartu iki Pergalės. Разом до Перемоги
PS: Kalbu kaip žmogus, kuris per keletą metų yra perdavęs daugiau negu 1000 Lietuvos vėliavų į frontą, dažnai asmeniškai. Matyt, kažką suprantu apie vėliavas ir jų reikšmę.
PPS: Nuotrauka fotošopinta, tačiau, teisybės delei, kai vakar parodžiau keliems žmonėms, ne visi suprato, galvojo, kad ponas nuotraukoje realiai nutarė rodyti savo tikrą esmę.“
Tam, kad dar griežčiau parodytų, ką mano apie Lietuvos vėliavos kėlimą Vilniuje NATO viršūnių susitikimo metu, J. Ohmanas netgi pakeitė Ž. Savicko nuotrauką. Su nuotraukų redagavimo programa jam pavyko vietoj Lietuvos trispalvės padaryti Rusijos trispalvę.
Nustebino priešiškumas Lietuvos simboliams
Tiesa, tokie kompiuteriniai triukai ir kaltinimai, kuriuos metė J. Ohmanas, patiko ne visiems. Net ir jo akyliausi sekėjai vienas po kito pradėjo kartoti, jog žinomas visuomenininkas nuėjo per toli, tapatindamas Lietuvos vėliavą su Rusijos ir peikdamas norą ją iškelti itin svarbiu momentu. Tik mažuma pritarė J. Ohmanui, o norinčius kelti Lietuvos valstybingumo simbolį vadino „vatnikais“.
Internautai taip pat kartojo, jog nepaisant to, kad gerbia J. Ohmaną už nuveiktus darbus Ukrainos labui, visgi nusivylė tokiu bandymu juodinti Ž. Savicką ir patriotizmą. Kiti, labiau įsiskaitę į publicisto mintis, net ėmė klausinėti, ką reiškia tokie išsireiškimai kaip „atseit parodyti, kad čia Lietuva“. Jie klausė, kokia tuomet čia, J. Ohmano įsitikinimu, šalis, jei ne Lietuva ir kodėl nebegalima ramiai iškelti valstybinių simbolių.
Kai kurie Feisbuko vartotojai net pradėjo kvestionuoti, ar J. Ohmanas įžeidė ir Lietuvą, ir Lietuvos atributiką. Buvo manančių, kad šį poelgį turėtų išnagrinėti teisėsauga. O kiti ironizavo, kad pagaliau suvokė, kokį nusikaltimą padarė Ž. Savickas, kad nusipelnė sulaukti tokio pykčio – jis yra už Lietuvos valstybės vėliavą.
Pats Ž. Savickas irgi nustebo sulaukęs tokio priešiško J. Ohmano elgesio ir vėliau savo Feisbuko sienoje viešai rašė[3]:
„Žmonės priešiškai nusiteikę Lietuvos vėliavos atžvilgiu išniekino Lietuvos valstybinę vėliavą kurią nešiau per pasaulį aukštai iškeltą 30 metų garsinant Lietuvą pasaulyje. Lietuvos vėliava visada buvo aukščiau kitų vėliavų. Su ja laimėjau 300 varžybų beveik 70 pasaulio valstybių. Mano dėka daugelis pirmą kartą išgirdo apie Lietuvą. Laimėti ir aukštai iškelti Lietuvos vėliavą padėjo, ne tik fizinė jėga, bet ir tas jausmas ir atsakomybė, kad aš atstovauju savo Valstybę ir aš negaliu pralaimėti, nes pralaimės Lietuva. Tai man padėjo sunkiais momentais nepalūžti ir laimėti, net ir gavus traumas varžybų metu. Ne kartą laimėjau čempionatus įtrūkus raumenims, raiščiams ar sergant. Mano tėvai ir seneliai išmokė mane būti sąžiningu, darbščiu ir mylėti savo Tėvynė. Lietuva ir mūsų vėliava man bus visada pirmoje vietoje. Tikiu , kad asmenys išniekinę Lietuvos vėliava bus nubausti. Tikiu Lietuvos valstybe ir teisėsauga.
Ž. Savickas teigė, jog dėl šio poelgio veikiausiai kreipsis į teisėsaugą. Tačiau ar tai iš tiesų jau buvo padaryta, kol kas neaišku.