- Žiniasklaida jau perspėja apie sparčiai plintantį mirtiną virusą, kuris gali sukelti naują pandemiją
- Prof. S. Čaplinskas tikina, kad nuo viruso išmirs 25-50 proc. užsikrėtusiųjų
- Per dešimtmetį paukščių gripu užsikrėtė vos keli žmonės
- Suomija jau pradėjo skiepytis nuo paukščių gripo, o ES užsisakė 40 mln. dozių
Žiniasklaida jau perspėja apie sparčiai plintantį mirtiną virusą, kuris gali sukelti naują pandemiją
Pasaulis dar nespėjo iki galo atsigauti ir pamiršti visą COVID-19 istoriją, o buvę pasaulinės katastrofos pranašai ir vėl grįžta į eterį. Tiesa, šį kartą jie gąsdina ne koronavirusu, o kita liga – paukščių gripu, kuris dažnai vadinamas tiesiog H5N1.
Paukščių gripas yra vištų, kalakutų, ančių, žąsų ir kitų naminių paukščių liga, kurią sukelia H5N1 virusas. Nors šis gripas labiausiai paplitęs tarp paukščių, juo užsikrečia bei nuo jo nugaišta ir kiti gyvūnai. Yra žinoma, kad paukščių gripu gali užsikrėsti net ir žmonės. Tiesa, tam reikia tiesioginio kontakto su sergančiu paukščiu ar užkrėsta aplinka, nes infekcija nekeliauja tiesiai iš žmogaus į žmogų.
Panašiai kaip ir COVID-19 atveju, užsikrėtę asmenys gali net nejausti jokių simptomų. Dažniausiai būtent taip ir nutinka – užsikrėtusysis jaučiasi puikiai arba pastebi tik lengvą negalavimą, tokį kaip akių paraudimas (konjunktyvitas) ar lengvi kvėpavimo takų ligoms būdingi simptomai. Tačiau kai kurios paukščių gripo atmainos gali sukelti gripo simptomus, taip pat retais atvejais gali pasireikšti pneumonija, encefalitas ir viduriavimas[1].
Nors apie retsykiais paukščių gripu užsikrečiančius žmones buvo žinoma jau ne vieną dešimtmetį, dabar H5N1 virusas ir vėl tampa kalbų objektu. Žiniasklaida jau perspėja, kad galime sulaukti naujos pandemijos, kurios mirtingumas esą bus katastrofiškas. Tokią bauginančią naujieną su mielu noru sutiko skleisti ir Lietuvos žiniasklaida, pasikviesdama puikiai žinomą virusologą Saulių Čaplinską, kuris savo kalbomis spėjo pasižymėti dar COVID-19 pandemijos metu.
Prof. S. Čaplinskas tikina, kad nuo viruso išmirs 25-50 proc. užsikrėtusiųjų
Pasak virusologo S. Čaplinsko, buvęs JAV Ligų kontrolės centro direktorius Robertas Redfieldas esą „konstatavo, kad jis neabejoja, jog tikrai bus nauja pandemija, kurią, tikėtina, sukels H5N1 paukščių gripo virusas, tik klausimas, kada ir kokiu mastu“. Kad dar stipriau nupaišytų galimą pandemiją, S. Čaplinskas pabrėžė, jog „viruso jau esama ir amerikiečių namuose“, be to, viruso taip pat rasta Kalifornijos paplūdimio vandens nuotekose[2].
Virusologas taip pat tarytum pranašauja ateitį ir sako, jog „tyrimai rodo, kad jau nebe daug trūksta ir virusas mutuos tiek, kad galės plisti ir tarp žmonių“. O savotiška vyšnia ant torto tapo jo prognozė, kad nuo paukščių viruso išmirs pusė užsikrėtusios žmonijos:
„Prisiminkime – pandemijos metu mirštamumas nuo koronaviruso buvo 0,6 proc., o nuo šito viruso mirštamumas gali siekti nuo 25 iki 50 proc. Baiminamasi, kad taip neatsitiktų, užtai vykdomi platūs stebėjimai.“
Čia vertėtų prisiminti, kad dabar apie 0,6 proc. mirštamumą nuo COVID-19 kalbantis virusologas seniau šnekėjo visiškai kitaip. Jis nuolat gąsdino visuomenę ypač pavojingu ir mirtinu koronavirusu, skatindamas skiepytis ir naudoti kaukes net ir sėdint bute. Juk pasak S. Čaplinsko, užsikrėsti virusu buvo galima net ir neišeinant iš namų, tiesiog per ventiliacijos šachtas[3].
Galimą COVID-19 skiepų žalą jis pripažino irgi tik po kurio laiko, kai tiesa ir daugėjantis tyrimų kiekis nebeleido užmerkus akių toliau postringauti apie vakcinų naudą. Tik 2022 metų spalį, prabėgus ~1,5 metams nuo visuotinės vakcinacijos pradžios, S. Čaplinskas pripažino, kad COVID-19 skiepai gali sukelti širdies raumens pakenkimą ir paskatinti vėžį.
O netekęs galimybės nuolat kalbėti apie koronaviruso pandemiją, virusologas, regis, pagaliau rado naują nišą – prognozuoti siaubingą paukščių gripo pandemiją. Galbūt dar už kelių mėnesių S. Čaplinskas girs šio gripo vakcinas, vis kartodamas, kad nepasiskiepijus mirs kas antras Lietuvos gyventojas?
Per dešimtmetį paukščių gripu užsikrėtė vos keli žmonės
Keista, kad taip gąsdinant skaitytojus paukščių gripu pamirštama paminėti konkrečią statistiką, kuri baisųjį gripą iškart paverčia tik menku, vargiai tarp žmonių pasitaikančiu reiškiniu. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, per 20 metų H5N1 paukščio gripu užsikrėtė vos keli šimtai žmonių visame pasaulyje[4]:
„Nuo 2003 metų sausio 1 dienos iki 2023 metų gruodžio 21 dienos keturiose Vakarų Ramiojo vandenyno regiono šalyse iš viso buvo pranešta apie 248 žmonių užsikrėtimo paukščių gripo A(H5N1) virusu atvejus. Iš šių atvejų 139 buvo mirtini.“
Žinoma, pamačius tai, kad pusė iš jų mirė, galima skambinti pavojaus varpais dėl gripo mirtingumo. Tačiau taip pat nutylima daug svarbių faktų, įskaitant mirusių žmonių amžių, gretutines ligas, gautą gydymą ir panašiai. Apskritai, kalbėjimas apie visuotinę pandemiją ir dėl jos išmirsiantį 50 proc. pasaulio atrodo kaip labai smarkiai išpūstas burbulas.
Jei žiūrėsime tik 2024-uosius metus, tarp žmonių buvo patvirtinti 6 paukščių gripo atvejai. Iš jų 5 patvirtinti Kambodžoje ir 1 – Vietname. Tarp 6 asmenų 1 iš jų mirė. Manote, kad negalima kalbėti apie šiuos metus, nes dar nesulaukėme jų pabaigos? Na, kone per visą dešimtmetį paukščių gripu užsikrėtė vos keli arba nulis žmonių[5]:
- 2015-2019 metais užsikrėtė 6 asmenys (1 mirė),
- 2020 metais užsikrėtė 1 asmuo (0 mirė),
- 2021 metais užsikrėtė 0 asmenų,
- 2022 metais užsikrėtė 2 asmenys (1 mirė),
- 2023 metais užsikrėtė 7 asmenys (4 mirė).
Suomija jau pradėjo skiepytis nuo paukščių gripo, o ES užsisakė 40 mln. dozių
Tiesa, asmenys, kurie labai bijo naujos pandemijos, gali būti ramūs – jau pranešama, kad yra sukurtos bei JAV Maisto ir vaistų administracijos (FDA) patvirtintos net trys paukščių gripo vakcinos. Tad norintieji pakartoti „Petys už laisvę“ akciją jau ne dėl COVID-19, o dėl paukščių gripo, galės rinktis net iš kelių skirtingų gamintojų: „Sinofi“, „GSK“ dukterinės įmonės „ID Biomedical Corporation of Quebec“ (IDB) ir „CSL Seqirus“[6].
Nors paukščių gripas dar nesiaučia tarp žmonių ir jau turime net kelis skirtingus skiepus, kelios akademinės institucijos ir farmacijos įmonės vis tiek labai entuziastingai kuria mRNR H5N1 vakciną. Tarp tokių labai skubančių gamintojų yra ir COVID-19 vakcinų kūrėjos „Pfizer“ bei „Moderna“. Taip pat verta prisiminti, kad COVID-19 vakcinos irgi paremtos naująja mRNR technologija, kuri iki tol nebuvo naudojama žmonių skiepams.
O kol Lietuvoje dar tik pradedama kalbėti apie galimą pandemiją ir gripo mirtingumo procentus, Suomija ir kitos Europos Sąjungos (ES) šalys jau ėmėsi veiksmų. Suomijos paukštininkystės ir kailinių žvėrelių fermų darbuotojai artimiausiomis dienomis gaus sezoninius skiepus nuo paukščių gripo, nors šalyje nebuvo patvirtintas nė vienas sergantysis šiuo gripu. Jiems bus siūloma susileisti ne vieną, o dvi injekcijas. Šiaurės šalis jau nupirko injekcijų, kurių pakaks paskiepyti 10 000 žmonių[7].
„Skiepai bus pasiūlyti 18 metų ir vyresniems asmenims, kuriems dėl darbo ar kitų aplinkybių yra padidėjusi rizika užsikrėsti paukščių gripu“, – sakoma Suomijos sveikatos ir gerovės instituto (THL) pranešime[8].
Be to, net penkiolika ES šalių pasirašė susitarimą, jog įsigis vakcinų nuo paukščių gripo pagal Europos Komisijos sukurtą programą. Jokios pandemijos ar didėjančios susiringimų statistikos nematanti ES bendrai perka net iki 40 mln. dozių, kuriomis aprūpins „CSL Seqirus“.
Verta pažymėti, kad visa tai vyksta net nežinant vakcinų veiksmingumo. Kadangi nebuvo rasta pakankamai žmonių, kurie sugebėjo užsikrėsti paukščių gripu, kol kas tiesiog neįmanoma tinkamai ištirti skiepų veiksmingumo. Kitaip tariant, ir vėl pradedama ne nuo to galo: skubama griebtis vakcinų, nors nežinomas jų veiksmingumas (jei toks apskritai yra), galimas šalutinis poveikis ir kaip skiepų naudojimas galėtų paveikti ligos keitimąsi bei cirkuliaciją tarp žmonių. Tad jei kas ir išloš iš šios iš anksto keliamos isterijos – tai farmacijos kompanijos.