Rusijoje laukiamas didelis rinkėjų aktyvumas
Dalyvauti 2024 m. Rusijos prezidento rinkimuose planuoja apie 80 proc. šalies piliečių, rodo Rusijos visuomenės nuomonės tyrimo centro surengta apklausa. 70 proc. iš jų tikrai apsilankys rinkiminėse apylinkėse, 10 proc. – greičiausiai apsilankys.[1]
Galutinis pretendentų į šalies prezidentus sąrašas buvo suformuotas vasarį. Jame be dabartinio šalies vadovo Vladimiro Putino taip pat yra partijos „Naujieji žmonės“ atstovas Vladislavas Davankovas, LDPR narys Leonidas Sluckis ir komunistų partijos atstovas Nikolajus Charitonovas.
Vladimiras Putinas siekia penktos kadencijos
Apie sprendimą dalyvauti rinkimuose V. Putinas paskelbė praėjusių metų gruodžio 8 d. Gruodžio 18 d. jis pateikė dokumentus VRK kaip pats save išsikėlęs kandidatas. Jo kandidatūrą palaikę daugiau kaip 1,8 mln. šalies piliečių bei partija „Vieninga Rusija“.
Anksčiau V. Putinas prezidento pareigas ėjo keturis kartus. Jis buvo išrinktas 2000, 2004, 2012 ir 2018 m.
Leonidas Sluckis – V. Žirinovskio įpėdinis
Vladimiro Žirinovskio įsteigta LDPR kandidatu į prezidentus paskelbė Leonidą Sluckį. Jis prie partijos vadovo vairo stojo po jos įkūrėjo mirties 2022 metais. Iki tol politikas užėmė įvairias pareigas, įskaitant Rusijos federalinio susirinkimo delegacijos Europos Tarybos parlamentinėje asamblėjoje vadovo pavaduotojo ir Tarptautinio fondo „Rusijos taikos fondas“ pirmininko. Taip pat jis vadovauja Maskvos universiteto, Politologijos fakulteto Tarptautinių santykių ir integracinių procesų katedrai.
Rusijos komunistai iškėlė Nikolajų Charitonovą
Rusijos komunistų partijos atstovas N. Charitonovas prezidentiniuose rinkimuose dalyvaus ne pirmą kartą. Jis kandidatavo 2004 m. ir tuomet pagal balsų skaičių nusileido tik V. Putinui.
Praėjusio amžiaus pabaigoje politikas buvo vienas iš Rusijos agrarijų partijos įkūrėjų, tačiau 2007 m. ją paliko ir prisijungė prie komunistų. Šiuo metu 75-erių politikas yra Dūmos narys bei vadovauja Arktikos ir Tolimųjų Rytų vystymo komitetui.
Vladislavas Davankovas jaunas Rusijos opozicijos kandidatas
V. Davankovo kandidatūrą pasiūlė partija „Naujieji žmonės“. Politinė V. Davankovo karjera prasidėjo 2020 metais. Iki tol jis užėmė įmonės „Faberlic“ viceprezidento postą, vadovavo moksleivių ir studentų konkursui „Mano pirmasis verslas“ bei ugdymo programų paramos fondui „Rusijos Kapitonai“.
2021 m. jis tapo Dūmos ir Biudžeto bei mokesčių komiteto narys, dalyvauja federalinio biudžeto išlaidas analizuojančios komisijos veikloje. Tais pačiais metais politikas tapo Dūmos pirmininko Viačeslavo Volodino pavaduotoju.
2023 m. V. Davankovas dalyvavo Maskvos mero rinkimuose ir su 5,34 proc. balsų liko ketvirtas.
Norinčiųjų dalyvauti Rusijos prezidento rinkimuose buvo gerokai daugiau
B. Nadeždino kandidatūrą pasiūlė partija „Pilietinė iniciatyva“. Jo politinė karjera prasidėjo praėjusio amžiaus pabaigoje, kai jis užėmė pamaskvės miesto Dolgoprudnyj miesto tarybos vadovo postą. Amžių sandūroje B. Nadeždinas buvo išrinktas į Dūmą.
Pastaraisiais metais politikas aktyviai kritikuoja Kremliaus pasirinktą kursą. Jis ne tik negaili kritikos valdžiai, bet ir 2020 m. pasisakė prieš Konstitucijos pataisas. Politikas pasisako ir už kovos veiksmų Ukrainoje nutraukimą.
2024 m. VRK oficialiai atsisakė registruoti jo kandidatūrą prezidento rinkimams. Sprendimas buvo priimtas po to, kai komisija išbrokavo 9147 pretendento patektus rėmėjų parašus.
Sergejus Baburinas atsiėmė savo kandidatūrą V. Putino naudai
Politiko kandidatūrą pasiūlė jo vadovaujama partinka „Rusijos visaliaudinė sąjunga“ (RVS). S. Baburinas jau siekė šio posto 2018 m., tačiau surinkęs mažiau negu procentą balsų, liko paskutinis.
Per savo politinę karjerą jis spėjo pabūti Tarybų Rusijos liaudies deputatu bei Rusijos Federacijos Aukščiausios tarybos nariu. Nuo 2011 m. jis vadovauja RVS partijai.
Sausio 30 d. jis VKR pasirašė reikiamus dokumentus, tačiau iš karto po to savo kandidatūrą atsiėmė ir paragino balsuoti už V. Putiną.
Stalino gerbėjas nesurinko reikiamų parašų kiekio
S. Malinkovičiaus, Altajaus krašto Teisėkūros asamblėjos deputato kandidatūrą iškėlė partija „Rusijos komunistai“. Savo programą jis pavadino „Dešimt staliniškų smūgių kapitalizmui ir amerikiečių imperializmui“. Programa numato Lenino – Stalino tipo valdžios Rusijoje atkūrimą bei šalies pergalę kare su Ukraina.
Iš 104 998 parašų, kuriuos kandidatas pateikė VRK, 8979 buvo pripažinti netinkamais. Tai daugiau negu leidžiami 5 proc. broko, todėl jo kandidatūrą net nebuvo registruota.
Andrejus Bogdanovas – Rusijos masonas atsiėmęs savo kandidatūrą
Andrejaus Bogdanovo kandidatūrą iškėlė Rusijos laisvės ir teisingumo partija.
Jo politinė karjera prasidėjo dar praėjusiame amžiuje, prisijungus prie Rusijos demokratų partijos. Nuo tada jis ėjo įvairias pareigas, įskaitant ir „Visos Rusijos piliečių komiteto už teisingus rinkimus“ generalinio sekretoriaus bei vadovavo „Vieningos Rusijos“ viešųjų ryšių valdybai. 2007 m. jis tapo vienos garsiausių masonų organizacijų – Rusijos didžiosios ložės – nariu.
Į prezidento postą politikas taikė ir 2008 m., tačiau tuomet surinko tik 1,3 proc. balsų. Šį kartą jis savo kandidatūrą atsiėmė sausio 31 d.
Irina Sviridova Rusijos demokratų partijos kandidatė
Rusijos demokratų partija į artėjančius rinkimus buvo iškėlusi I. Sviridovos kandidatūrą. Politinėje padangėje ji pasirodė 2021 m., kai kandidatavo į Dūmą Tambovo vienmandatėje apygardoje. Iki tol ji dirbo finansų sektoriuje.
Sausio 30 d., I. Sviridova pasitraukė iš rinkiminės kovos, nes nesurinko reikiamo parašų skaičiaus.
Anatolijus Bataševas dar vienas Rusijos kandidatas nesurinkęs parašų
Tinklaraštininkas A. Bataševas VRK dokumentus pateikė kaip pats save išsikėlęs kandidatas. Tai – ne pirmas kartas, kai jis veržiasi į politiką. Į prezidento postą A. Bataševas taikė ir 2018 m. bei bandė tapti Maskvos apskrities miesto Balašichos vadovu.
Taip pat tinklaraštininkas skaito paskaitas universitetuose ir aiškina studentams, kodėl svarbu rūpintis ekologija. Jis tiria klimato kaitą ir aplinkos taršos problemas, ieško žmogaus ir gamtos ryšio. Atskira A. Bataševo pomėgių sritis – ekologiškų technologijų kūrimas.
Pasak jo, į 2024 m. rinkimus jis atėjo su puikia šalies gerbūvio kūrimo programa. Jis pasisakė už rusų kultūros išsaugojimą ir patriotinį vaikų ugdymą.
Sausio 31 d. jam teko pripažinti, kad nesugebėjo surinktų reikiamų 300 tūkst. parašų, todėl iš rinkimų pasitraukė
Rada Ruskich: apgailėtini vyrai, kurie per mėnesį neuždirba 5000 Eur
R. Ruskich – dar viena pati savo kandidatūrą iškėlusi tinklaraštininkė. Taip pat moteris pristatoma kaip verslininkė ir visažistė. Skirtingai nuo kitų kandidatų, jokios patirties politikoje ji neturi. Užtat mergina žinoma savo makiažo ir odos priežiūros pamokomis.
Sausio pradžioje internete pasirodė interviu su ja ištrauka, kuriame moteris teigė, kad po 16 plastinių operacijų ji tapo „kilminga“. Taip pat tinklaraštininkė apgailėtinais pavadino tuos vyrus, kurie per mėnesį negali uždirbti bent pusės milijono rusiškų rublių (apie 5000 eurų).
Sausio 31 d. VRK ji vietoje reikalingų 300 tūkst. parašų pateikė tik 476, todėl rinkimuose dalyvauti negalės.