- Plati Prezidentūros kanceliarija – nuo dešimčių specialistų ir patarėjų iki valytojų bei traktoristų
- Atsakomybės našta didelė, o darbo užmokestis – vos perkopiantis vidutinį
- Aprangai – vos 5 tūkst. eurų, tačiau samdomi dar papildomi konsultantai
- Drastiškai išaugęs tik kelių pareigybių atlyginimas
- Į parlamentą atėjo geresni laikai – algos paaugo kai kam ir dvigubai, bet ir tai nepakankamai
Plati Prezidentūros kanceliarija – nuo dešimčių specialistų ir patarėjų iki valytojų bei traktoristų
Naujojo seimo kone perpus išaugę atlyginimai jau plačiai aptarti, tačiau visiškai nekalbama apie tai, kas vyksta it paslapties ir tylos šydu apgaubtoje Prezidentūroje. O čia, pasirodo, ne ką liūdniau, mat šalies vadovas Gitanas Nausėda dirba apsuptas gausių valstybės tarnautojų pajėgų.
2024 m. sausio 16 d. patvirtintame įsakyme buvo patvirtinta Prezidento kanceliarijos pareigybių struktūra, kurioje nei daug, nei mažai – daugiau nei 60 pačių įvairiausių pareigybių: kancleris bei jo patarėjas, departamento direktorius, du vyriausieji patarėjai, šeši patarėjai, dvylika vedėjų, penki vadovai, trys vyresn. specialistai, 19-ka vyr. specialistų, dizaineris, penki specialistai, trys konsultantai, du padėjėjai, vyr. mechanikas, vyr. dispečeris, vairuotojas-mechanikas, vairuotojas, vairuotojas-traktorininkas, prezidento V. Adamkaus vairuotojas, elektrikas, ūkvedys, rezidencijos namų ruošos darbuotojas, valytojas, kiemsargis, pagalbinis darbininkas...[1]
Pilnas prezidento dvaras įvairiausių reikalingų ir ne taip pareigybių tam, kad būtų deramai pasirūpinta šalies vadovo gerove. Tiesa, komforto gyvenime „už ačiū“ nebūna ir štai, kad Lietuvos vadovo šeima patogiai gyventų, šalies „vargdieniams“ reikia kaip reikiant paplušėti.
Atsakomybės našta didelė, o darbo užmokestis – vos perkopiantis vidutinį
Orientacija į kokybę, o ne kiekybę LR Prezidentūros kanceliarijai negalioja. Nepaisant pristeigtų dešimčių keisčiausių pareigybių, kiekvienam darbuotojui mokamas atlyginimas toli gražu netviska auksu.
Skelbiama, kad šalies vadovo atlyginimas 2024 m. trečiąjį ketvirtį buvo 10 355 eurai neatskaičius mokesčių, o aštuoni jo vyriausiaisiais patarėjais dirbantys asmenys uždirbo po 6 246 eurus. Dar mažiau gavo 27 prezidento patarėjais dirbantys valstybės tarnautojai – jų užmokestis siekė 4 603 eurus iki mokesčių[2].
Ne taip stipriai nuo šalies vadovo nutolusį darbo užmokestį gauna tik kancleris – 7 106 eurus prieš mokesčius.
O štai toliau seka įprasti lietuviškieji atlyginimai, vargu ar nustebinantys sostinės gyventojus ir pilnai patenkinantys jų poreikius, mat dalis Prezidentūros darbuotojų balansuoja ant vidutinio šalies darbo užmokesčio ribos, o kai kurie – net ir to nepasiekia.
Štai vyriausiajam patarėjui protokolo klausimais mokamas 3 961 eurų mėnesinis atlyginimas, dešimčiai skyriaus vedėjų – po 3 471 eurus, trims skyriaus patarėjams – 2 856 Eur, dvylikai vyriausiųjų specialistų – 2 391 Eur, departamento direktoriui – 3 655 Eur, o pagal darbo sutartį dirbantiems trims skyriaus vedėjams – po 3 226 eurus bei taip pat pagal sutartį dirbantiems keturiems skyriaus patarėjams – po 2 780 Eur.
O štai paprasti valstybės tarnautojai nė vidutinio darbo užmokesčio prezidentūroje neuždirbantys – šešiems A1 kategorijos darbuotojams mokamas 2 183 Eur užmokestis, 37-iems A2 kategorijai priklausantiems tarnautojams – po 1 958 eurus, penkiems B kategorijos darbuotojams – po 1 083 eurus, 25-iems C kategorijos – po 1 484 eurus ir 17-ai D kategorijos darbuotojų mokamas vos 885 eurus prieš mokesčius siekiantis atlyginimas.
Visgi, šiemet Prezidentūros kanceliarijai taip ir nepavyko rasti naujojo pagal darbo sutartį dirbančio kanclerio patarėjo (2023 m. vienas šias pareigas užėmęs patarėjas uždirbo 3 337 eurus).
77.lt primena, kad šiuo metu vidutinis darbo užmokestis Lietuvoje siekia 2 237,9 eurus neatskaičius mokesčių.
Aprangai – vos 5 tūkst. eurų, tačiau samdomi dar papildomi konsultantai
Analizuojant Prezidentūros kanceliarijos pateiktą 2024 m. sausio-rugsėjo mėn. biudžeto vykdymo ataskaitą, galima pagirti prezidentą Gitaną Nausėdą už tam tikrą kuklumą. Štai per daugiau nei pusmetį, šalies vadovas, turėdamas tam nemenkas galimybes, savo poreikiams išleidęs tik 5 tūkst. eurų sumą – tiek buvo sumokėta už aprangos ir patalynės įsigijimą[3].
Žymiai daugiau – 110 tūkst. eurų – Prezidentūra minimu laikotarpiu išleidusi transporto išlaikymui ir jo priežiūrai.
Tačiau nepaisant ataskaitoje pateiktų išlaidų, nustebino ir tai, kad Prezidentūrai, įsteigusiai dešimtis pareigybių ir talpinančiai eilę darbuotojų, vis tiek prireikė papildomai įsigyti ekspertų ir konsultantų paslaugas, kurioms dar papildomai buvo sumokėti 46,3 tūkst. eurų.
Drastiškai išaugęs tik kelių pareigybių atlyginimas
Tuo tarpu visame šiame pareigybių žemėlapyje, kuriame neabejotinai galima ir pasiklysti, galime matyti įdomius niuansus. Nors Prezidentūros kanceliarija savo atlyginimų augimo sparta nė kiek neprimena seimo, tačiau kai kuriems valstybės pareigūnams algos buvo pakeltos ne po keletą, ir ne po kelias dešimtis eurų.
Štai, lyginant su 2023 m. duomenimis, keliais tūkstančiais paaugo tik Prezidento vyriausiojo patarėjo alga – iš 4 673 pakilo į 6 246 eurus. Toks žymus darbo užmokesčio pokytis, veikiausiai, įvyko dėl sumažėjusio kiekio vyr. patarėjų – vietoje buvusių devynių, šiemet liko tik 8.
Taipogi vienintelio kanclerio darbo užmokestis pakilo iš 4 294 į 7 106 eurus.
Visgi, akivaizdu, kad Prezidentūra nėra suinteresuota savo pareigybių susisteminti ir efektyviau paskirstyti darbus ir mieliau „apsistato“ pilnu dvaru nei užsibrėžia pritraukti tikrus savo srities profesionalus už adekvataus dydžio darbo užmokestį.
Į parlamentą atėjo geresni laikai – algos paaugo kai kam ir dvigubai, bet ir tai nepakankamai
Iš dalies galima pritarti ir nuomonei, kad praėjusią kadenciją seimūnams mokėti atlyginimai išties antakių kilstelėti neversdavę ir, žinoma, galima daryti prielaidą, kad kandidatuoti į seimą jaunųjų profesionalų nepaskatindavę.
Tačiau 2024-2028 m. kadencijos metu, panašu, šis klausimas bus išspręstas, mat jau dabar naujai išrinkti Tautos atstovai galės mėgautis ne tik patenkindami savo bazinius poreikius, bet kai kurie – ir atsidėdami. Visgi, to padaryti, veikiausiai, vis dar negalės Prezidentūros darbuotojai.
Štai eilinio seimo nario atlyginimas jau dabar sieks 6 248,90 eurus, o frakcijų vadovų algos, priklausomai nuo frakcijos dydžio svyruos nuo 6 605,98 iki 7 320,14 eurų.
Naujasis premjeras taip pat gaus beveik 4 tūkst. eurų didesnę algą, kuri sieks 8 748,46 eurus prieš mokesčius.