Suprasti akimirksniu
  • Naujai išrinktiems seimo nariams bus mokamas kone dukart didesnis atlyginimas nei kadenciją jau baigiantiems
  • Konservatorių atstovai iš darbo parlamente nepralobo
  • Naujajame parlamente – net keturi milijonieriai, I. Vėgėlė rikiuojasi antras
  • Daugiausiai lėšų sąskaitoje turi „valstietis“ B. Ropė
Šaltiniai
Posėdis
Į seimą ateina įvairiausią finansinę padėtį turintys politikai. Josvydo Elinsko/ELTA nuotrauka

Naujai išrinktiems seimo nariams bus mokamas kone dukart didesnis atlyginimas nei kadenciją jau baigiantiems

Besibaigiančios seimo kadencijos milijonierių ir varguolių sąrašas aiškus, bet 77 kviečia pasidairyti po naujai išrinktų tautos atstovų kišenes – kurie visuomenei žinomi veidai maudosi pertekliuje, o kurie skursta?

Naujieji parlamentarai gaus gerokai, kone dvigubai didesnę algą nei prieš tai dirbę seimūnai – štai paprastam seimo nariui bus išmokamas 6 248,90 eurų siekiantis atlyginimas (2020 m. išrinkti parlamentarai gaudavę 3 608,40 eurų), frakcijų vadovams priklausomai nuo frakcijos dydžio priklausys 6 605,98-7 320,14 eurų darbo užmokestis, naujasis seimo pirmininkas gaus beveik 4 tūkst. eurų daugiau nei prieš tai – jo atlyginimas sieks 8 748,46 eurus.

Tad atėję į seimą dabar kone visi galės jaustis tvirtai stovintys ant kojų – nepriklausomai nuo to, ar prie valstybės valdymo vairo ateis sąskaitoje turėdami milijoną, ar šimtą eurų, o gal ir visai – nieko, tik idiliškų idėjų tautai vedini. Tačiau net neabejojame, kad po šios kadencijos naujieji parlamentarai bent jau minimaliai pasitaupę turės.

Konservatorių atstovai iš darbo parlamente nepralobo

Kiek „biednai“ kolegų gretose pasirodė kadaise ant mados žurnalo „L'Officiel“ pozavęs į seimą vėl išrinktas buvęs krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas, deklaravęs 70 tūkst. eurų privalomo registruoti turto ir 1 784 eurus piniginių lėšų. A. Anušauskui taip pat buvo suteiktos paskolos už 12 089 eurų.

Prie liūdno būrio ne itin turtingų bendražygių jungiasi ir už turtuolio kadaise ištekėjusi vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė. Politikė nurodė neturinti jokio turto, o sąskaitoje irgi ne aukso klodai – 37 360 eurus siekianti suma.

Ne tokių turtingų seimūnų sąrašą toliau pratęsia Žygimantas Pavilionis, deklaravęs turto už 3 500 eurų ir nurodęs sąskaitoje turintis 66 tūkst. piniginių lėšų.

Ant aukso luitų, panašu, nemiega ir finansų ministrė Gintarė Skaistė, deklaravusi turto už 37 932 eurus, juvelyrinių dirbinių, meno kūrinių bei vertybinių popierių turinti už 20,7 tūkst. ir kiek daugiau nei 29 tūkst. eurų piniginių lėšų.

Į kadencijos pabaigą krašto apsaugos ministro pareigas pradėjęs eiti Laurynas Kasčiūnas deklaravo turintis turto už 121,7 tūkst. eurų ir 58 tūkst. eurų piniginių lėšų.

Lyginant su turtingiausių kolegų piniginėmis, kiek kuklesniu gyvenimu tenkinasi ir ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė. Premjerės sąskaitoje – deklaruotas turtas už 316 tūkst. eurų bei 13 tūkst. eurų piniginių lėšų.

Net ir milijonines apyvartas valdančios Austėjos Landsbergienės sutuoktinis, užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis šiame sąraše atrodo gana liūdnokai. Mat diplomatijos vadovas deklaravęs turto tik už 386,6 tūkst. eurų, vertybinių popierių ir kt. – už 7 tūkst. ir net 5 tūkst. eurų nesiekiančių lėšų banko sąskaitoje.

Visi šie ministrai gali eiti pailsėti, kai į sceną įžengia kadaise savo turimų akcijų „Ignitis“ nedeklaravęs energetikos ministras Dainius Kreivys. Ministras kaipmat visiems nosis galėtų nušluostyti pagal savo sukauptą turtą už 609 tūkst. eurų, vertybinius popierius ir kt. už 204,3 tūkst. eurų ir beveik 112 tūkst. eurų piniginių lėšų.

Ministrė per gyvenimą nesukaupė jokio turto. Juliaus Kalinsko/ELTA nuotrauka
Ministrė per gyvenimą nesukaupė jokio turto. Juliaus Kalinsko/ELTA nuotrauka

Naujajame parlamente – net keturi milijonieriai, I. Vėgėlė rikiuojasi antras

Į valdžią su trenksmu atėjus opozicinėms partijoms, konservatoriai gali eiti į šoną, mat naujieji valdančiosios daugumos atstovai sukaupę gerokai didesnius turtus nei TS-LKD nariai.

Pagal deklaruotą turtą ir turimas pinigines lėšas, vertybinius popierius, meno kūrinius bei juvelyrinius dirbinius, pirmąją vietą naujajame seime užima partijos „Nemuno aušra“ atstovas Dainoras Bradauskas, kurio bendra turimo deklaruoto turto vertė siekia 3 162 568 eurus.

Antroji vieta tenka pagal „valstiečių“ sąrašą išrinktam advokatui Ignui Vėgelei, turinčiam turto už 1 860 239 eurus.

Toliau rikiuojasi partijos „Laisvė ir teisingumas“ atstovas Artūras Zuokas, sukaupęs turto už 1 556 142 Eur.

Į seimo milijonierių sąrašą dar pavyko pakliūti ir Liberalų sąjūdžio atstovui Arminui Lydekai, kurio bendra turto vertė siekia 1 359 880 eurus.

I. Vėgėlė yra vienas iš turtingiausių parlamentarų. Žygimanto Gedvilo/ELTA nuotrauka
I. Vėgėlė yra vienas iš turtingiausių parlamentarų. Žygimanto Gedvilo/ELTA nuotrauka

Daugiausiai lėšų sąskaitoje turi „valstietis“ B. Ropė

Nors pas kai kuriuos politikus (tarp kurių – ir žinomi veidai) kišenėse švilpia vėjai ir juoduoju gyvenimo periodu, veikiausiai, tektų čiulpti nykštį, pas kitus sąskaitoje nugulę įspūdingi skaičiai.

Vieni iš tokių – didžiausią tarp seimo narių – 733 782 eurų sumą sąskaitoje turintis „valstietis“ Bronis Ropė, „Nemuno aušros“ atstovas Robert Puchovič su 494 350 eurais sąskaitoje, konservatorius Liudas Mažylis su 445 236 eurais.

Šių politikų, matyt, neįtikino dabar itin populiarūs bankų raginimai lėšas investuoti ir šie mieliau pasirinkę turėti briedį rankoje nei žvirblį jūroje.

Tačiau yra ir gausu tokių, kurie sąskaitoje neturi nė 4 tūkst. eurų. Tarp tokių – Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovas Domas Griškevičius su 3,5 tūkst. eurų, tiek pat einamųjų lėšų turi ir konservatorė Dalia Asanavičiūtė, 3 tūkst. eurų turi socialdemokratas Dalius Jakavičius, „Nemuno aušros“ atstovai Tomas Domarkas bei Tadas Sadauskis, TS-LKD atstovas Matas Maldeikis.

Dar mažesnes pinigines lėšas deklaravo socialdemokratas Antanas Nedzinskas (2,7 tūkst. eurų), Tadas Prajara (2,5 tūkst.), Dovilė Šakalienė (2,3 tūkst.), socialdemokratė Modesta Petrauskaitė (2 tūkst.), A. Anušauskas (1,7 tūkst.), „Nacionalinio susivienijimo“ atstovas Vytautas Sinica (1,7 tūkst.), LSDP atstovas Laurynas Šedvydis (1,6 tūkst.), aplinkos apsaugos ministras Simonas Gentvilas (1,4 tūkst.), Robertas Kaunas (1,1 tūkst.), „valstietė“ Ligita Girskienė (1 tūkst.).

Dar penki Tautos atstovai neturi nė tūkstančio eurų: Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ narys Tomas Tomilinas, socialdemokratai Ruslanas Baranovas, Linas Jonauskas, Indrė Kižienė bei „Nemuno aušros“ narys Mantas Poškus.