Suprasti akimirksniu
  • Pontifiko žodžiai apie homoseksualus buvo užfiksuoti dokumentiniame filme
  • Yla išlindo iš maišo: popiežiaus Pranciškaus žodžiai išimti iš konteksto ir blogai išversti
  • Tikroji Vatikano nuomonė apie tos pačios lyties asmenų santuokas buvo įtvirtinta dar 2003 metais
  • Popiežius dar kartą pasakė, jog bažnyčia negali palaiminti homoseksualų santuokų
Šaltiniai
Popiežius Pranciškus
Pasirodęs naujas dokumentinis filmas sukėlė tikrą audrą homoseksualų santuokų tema.

Pontifiko žodžiai apie homoseksualus buvo užfiksuoti dokumentiniame filme

Per visą pasaulį neseniai nuskambėjo skandalinga naujiena – popiežius Pranciškus palaiko tos pačios lyties santuokas. Jo žodžiais dalinosi įvairių šalių žurnalistai, o už homoseksualų galimybę tuoktis pasisakantys asmenys krykštavo, negalėdami nuslėpti džiaugsmo. Žinoma, šią naujieną greitai pasigavo ir Lietuvos žiniasklaida,[1][2][3] tačiau pasirodo,  popiežiaus žodžiai buvo iškraipyti ir išimti iš konteksto. Bažnyčia ir toliau laikosi nuostatos, kad tos pačios lyties asmenų sąjungos nėra Kūrėjo plano dalis, tokios sąjungos yra neteisėtos ir Dievas negali palaiminti nuodėmės. 

Žinia apie pontifiko pritarimą tos pačios lyties asmenų santuokoms pasklido po to, kai Romos kino festivalyje įvyko dokumentinio filmo „Francesco“ premjera. Tai filmas, kuriame aptariamos įvairios socialinės problemos ir popiežiaus požiūris į jas bei tokius sunkius klausimus kaip skurdas, pabėgėlių krizė, gamtos apsauga ar homoseksualai. Filmo režisierius Jevgenijus Afinejevskis žurnalistams gyrėsi, jog sugebėjo prasibrauti iki popiežiaus Pranciškaus bei jį įtikinti pakalbėti šiame filme. Būtent dokumentinėje juostoje buvo paviešinti bene per visą pasaulį nuskambėję popiežiaus Pranciškaus žodžiai, jog homoseksualūs žmonės taip pat yra Dievo vaikai ir reikia sukurti civilinės sąjungos įstatymą.

Kai kurie netgi interpretavo dokumentiniame filme „Francesco“ užfiksuotus pontifiko teiginius kaip raginimą, jog reikia leisti tos pačios lyties asmenims sėkmingai kurti šeimas. Didžioji dalis žiniasklaidos ir tos pačios lyties asmenų santuokas palaikančių žmonių iš karto padarė išvadą, kad popiežius Pranciškus pirmą kartą viešai deklaravo palaikymą tos pačios lyties asmenų sąjungoms ir esą greitai viskas pasikeis.

Tačiau tiesa yra kiek kitokia. Nors Vatikanas ir pritarė šio filmo rodymui, visgi „Francesco“ tėra dokumentinis filmas, o ne oficiali, dokumentuota popiežiaus pozicija homoseksualų sąjungoms. Jau vien dėl to pernelyg rimtai priimti filme išgirstų žodžių nevertėtų, tačiau, deja, daugelis visgi įtikėjo vien tokiomis juostos antroje pusėje išgirstomis mintimis.

Verta pabrėžti, jog dokumentinis filmas jokiais būdais negali būti prilyginamas oficialiai Vatikano pozicijai. Bažnytinė doktrina ir toliau išlieka ta pati ir pontifikas nebando jos pakeisti.

Kaip ir buvo įprasta iki šiol, homoseksualios šeimos nėra oficialiai palaikomos remiantis bažnytiniu mokymu.

O tai, ką popiežius pasakė dokumentinio filmo metu, tegali būti laikoma jo nuomone.

Dar daugiau – popiežius Pranciškus minėtame filme kalba apie civilinę partnerystę, o tai nėra bažnyčios galioje. Ji nei įtvirtina, nei atsako už civiliniu būdu susisaistyti norinčius asmenis.

Pontifikas nekalbėjo apie bažnyčios dogmų, mokymo pokyčius.

Remiantis katekizmu, homoseksualūs santykiai yra nuodėmė ir tokia išlieka net ir po „Francesco“ pasirodymo.

Žinoma, tokie paaiškinimai neįtikino didžiausių vienalyčių santuokų palaikytojų, todėl visi su nekantrumu laukė oficialaus Vatikano pranešimo šia tema.

Yla išlindo iš maišo: popiežiaus Pranciškaus žodžiai išimti iš konteksto ir blogai išversti

Nors kai kurie žmonės stengiasi įtikinti, jog popiežius Pranciškus savo žodžiais bando pastūmėti homoseksualų santuokų įteisinimą ir Bažnyčios požiūrio pasikeitimą, visgi net ir filme panaudotos jo mintys yra išimtos iš konteksto. Praūžus didžiajai skambių antraščių žiniasklaidoje bangai, Vatikanas pagaliau paviešino oficialų pranešimą šia tema.

Vatikano teigimu,[4] 2019 metais interviu metu popiežius atsakė į du atskirus klausimus, kurie buvo užduoti skirtingu laiku. Tačiau po redagavimo dokumentiniame filme šie du skirtingi atsakymai buvo suklijuoti į vieną, taip panaikinant tikrąjį kontekstą ir priverčiant visus susipainioti.

Negana to, dokumentinio filmo „Francesco“ režisierius Jevgenijus Afinejevskis tvirtino, kad komentarus apie civilinę partnerystę tarp tos pačios lyties atstovų jam tiesiogiai pateikė pats popiežius, tačiau iš tiesų pontifiko žodžiai buvo iškirpti iš Meksikos televizijai duoto interviu.[5]

Vatikanas paaiškino, jog interviu metu pasigirdę žodžiai buvo susiję su Pranciškaus pozicija, kai jis buvo Buenos Airių arkivyskupu ir smarkiai priešinosi 2010 metais pasirodžiusiam įstatymui, legalizavusiam tos pačios lyties asmenų santuokas. 2019 metais duodamas interviu popiežius tiesiog atsakinėjo į klausimą, ar tapęs popiežiumi jis vis dar laikosi tokios pat griežtos nuomonės, o galbūt jo pozicija sušvelnėjo. Tuomet pontifikas atsakė, jog Katalikų Bažnyčia nesuderinama su kalbomis apie gėjų santuokas. Tačiau šie popiežiaus žodžiai buvo iškirpti ir nepaviešinti dokumentiniame filme „Francesco“.

Vatikanas atvirai paaiškino ir pačius svarbiausius, dabar jau bene per visą pasaulį nuskambėjusius žodžius apie tos pačios lyties žmonių sąjungas. Oficialiame pareiškime teigiama, jog Meksikos televizijai duoto interviu metu Pranciškus kalbėjo apie Argentinos ginčus ir pasisakė už homoseksualių porų teisę į teisinę apsaugą. Vatikanas tuo pačiu priminė 2014 metų interviu, kuriame popiežius teigė, kad „santuoka yra tarp vyro ir moters“, tačiau pasaulietinės valstybės gali siekti „pateisinti civilines sąjungas, kad reguliuotų įvairias ko-egzistencines situacijas, kurias lemia poreikis sutvarkyti žmonių ekonominius aspektus, tokius kaip sveikatos priežiūros užtikrinimas“.

Taip Vatikanas patvirtino tai, ką kai kurie spėjo suprasti dar prieš pasirodant oficialiam Vatikano pranešimui – popiežius Pranciškus turėjo omenyje tik valstybinius įstatymus. Vatikanas pažymėjo, jog popiežius tikrai neturėjo omenyje ilgametės Bažnyčios doktrinos keitimo. Tad jo žodžiai neturi jokios reikšmės būtent tikėjimo klausimais ir galimiems doktrinos pokyčiams.

Tuo tarpu Lietuvoje, kaip ir ne vienoje kitoje šalyje, popiežiaus išsakyti žodžiai apie šeimą buvo interpretuoti visiškai ne taip. Žiniasklaida išpūtė burbulą, jog popiežius Pranciškus pritaria tos pačios lyties porų norui kurti šeimą, nes filme pontifikas sako:

,,Homoseksualai turi teisę būti šeimos dalimi. Jie yra Dievo vaikai ir turi teisę į šeimą".

Tačiau Vatikanas paaiškino, jog popiežius teturėjo galvoje faktą, jog homoseksualios orientacijos sūnus ar dukra neturėtų būti diskriminuojamas savo šeimoje. Pontifikas tiesiog skatina artimuosius neišsižadėti homoseksualių asmenų.

Tikroji Vatikano nuomonė apie tos pačios lyties asmenų santuokas buvo įtvirtinta dar 2003 metais

Negana to, jog popiežiaus Pranciškaus žodžiai buvo išimti iš konteksto ir negali būti prilyginami oficialiai nuomonei, leidžiančiai tikėtis pokyčių katalikų bendruomenėje, jo mintys taip pat visiškai prasilenkia su oficialia Vatikano pozicija. Dar 2003 metais buvo pristatytas oficialus dokumentas,[6] aiškinantis Vatikano nuomonę apie homoseksualų santuokas ir šis dokumentas vis dar galioja.

Dokumento išvadose rašoma griežtai ir aiškiai:[7]

„Bažnyčia moko, kad pagarba homoseksualiems asmenims jokiu būdu negali akinti pritarti homoseksualiam elgesiui ar homoseksualiųjų sąjungų teisiniam pripažinimui. Bendrasis gėris reikalauja, kad įstatymais kaip šeimos pamatas ir pirminė visuomenės ląstelė būtų pripažįstama, skatinama ir ginama santuokinė sąjunga. Teisiškai pripažinti ar su santuoka sulyginti homoseksualiąsias sąjungas reikštų ne tik pritarti iškrypusiam elgesiui ir, vadinasi, padaryti jį pavyzdžiu šiandienėje visuomenėje, bet ir aptemdyti pamatines vertybes, priklausančias bendrajam žmonijos paveldui. Bažnyčia negali neginti tokių vertybių žmonių ir visos visuomenės gerovės labui".

Nors per šį laiką ne vienas asmuo mėgino sumenkinti šį dokumentą kaip neva nereikšmingą, tačiau tai nėra tiesa. Jis buvo pasirašytas Jono Pauliaus II ir Benedikto XVI, tad tai – tuometinių aukščiausių Bažnyčios autoritetų patvirtintas raštas.

Nepaisant to, kokį didelį šurmulį sukėlė Jevgenijaus Afinejevskio filmas, iš tiesų jame girdimi iškarpyti popiežiaus Pranciškaus žodžiai neturi nieko bendro su Bažnyčios pozicija. Negana to, dalis jo žodžių pasiklydo vertime ir buvo suprasti klaidingai.

Popiežius dar kartą pasakė, jog bažnyčia negali palaiminti homoseksualų santuokų

Žiniasklaida pranešė, jog popiežius Pranciškus pasikvietė LGBT šalininkus į Vatikaną ir šiltai kalbėdamas apie homoseksualų vietą bažnyčioje ragino priimti tos pačios lyties civilinių sąjungų įstatymus. Tačiau kovo viduryje pats popiežius pasirašė Vatikano dekretą, kuris dar kartą patvirtina seną bažnyčios mokymą ir draudžia kunigams palaimintis tos pačios lyties asmenų santuokas.[8]

Pasirašytame dekrete rašoma, kad tos pačios lyties asmenų sąjungos nėra Kūrėjo plano dalis, tokios sąjungos yra neteisėtos ir Dievas negali palaiminti nuodėmės. Taigi, nors popiežius Pranciškus yra švelniau nusiteikęs homoseksualų tema, tačiau jis vis tiek neketina daryti didelių pokyčių bažnyčios poelgiuose ir tikėjime, jog tos pačios lyties asmenys neturėtų būti laiminami kunigų.

Vienintelis esminis dalykas, kurį palaiko popiežius – tai civilinės santuokos įstatymų priėmimas tos pačios lyties asmenims. Tad bent jau artimiausiu metu už homoseksualų santuokas pasisakantiems asmenims teks nusivilti, nes veikiausiai jokių pokyčių katalikų tikėjime šia tema nebus.