Netikėtas „valstiečių“ sprendimas: A. Veryga traukiasi iš rnkimų
Vyriausiajai rinkimų komisijai pristatęs reikiamą dalyvauti prezidento rinkimuose parašų skaičių, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) kandidatas Aurelijus Veryga netikėtai pareiškė besitraukiantis iš rinkiminės kovos.
Pasitraukus A. Verygai, be savojo kandidato į prezidentus liekantys „valstiečiai“ prezidento rinkimuose nusprendė remti save išsikėlusio teisės profesoriaus Igno Vėgėlės kandidatūrą.
Politologai apie A. Verygos paramą I. Vėgėlei: pasirinktas „laimi-laimi“ modelis
Komentuodamas LVŽS sprendimą, politologas A. Krupavičius pabrėžė, kad taip kuriama stipri koalicija.
„Diskusijos, kad LVŽS gali remti I. Vėgėlės kandidatūrą vyko ilgą laiką, dar iki paskelbiant partijų kandidatus ar pasiskelbiant jiems patiems. Pastaraisiais mėnesiais diskusijos buvo gerokai aptilę ir jau atrodė, kad rinkimų tiesiojoje matysime ir LVŽS kandidatą ir I. Vėgelę kaip atskirus rinkimų dalyvius, – patikslino jis. – Kita vertus, žiūrėti idėjų prasme ir pasigilinus į tai, ką skelbia I. Vėgėlė ir LVŽS, panašumų rastume labai daug. „Valstiečiai“ ir I. Vėgėlė atstovauja tradicinių vertybių sparną, kurį sudaro šeima, tradicijos, bendruomenė. Logiška, kad prezidento rinkimuose A. Veryga ir I. Vėgėlė būtų atiminėję vienas kito rinkėjų balsus. Dabar to nebus. Netgi priešingai, galima laukti, kad I. Vėgėlės balsų dalis padidės. Jeigu visuomenės apklausos rodė, kad I. Vėgėlė yra antras kandidatas, bet su nedideliu atotrūkiu nuo premjerės Ingridos Šimonytės, tai po šio taktinio žingsnio, kurį žengė LVŽS ir I. Vėgėlė , jo kaip antro kandidato pozicijos tikrai turėtų ženkliai sustiprėti ir atotrūkis nuo I. Šimonytės išaugti.“
A.Krupavičius priminė, kad politikoje nebūtinai 1+1 duoda du, tačiau dalį LVŽS rinkėjų I. Vėgėlė tikrai pritrauks.
„Yra kiti svarbūs elementai. LVŽS pasakė „A“, bet dar turėtų pasakyti ir „B“ – tai yra, kad bus finansinė organizacinė parama I. Vėgėlei. Tai irgi gerokai padidins jo galimybes ir sustiprins konkurenciją su tokiais kandidatais kaip I. Šimonytė ir Gitanas Nausėda, – pabrėžė politologas. – I. Vėgėlei paranku tai, jog „valstiečiai“ nusprendė jį remti ne nuo pat pasiskelbimo pradžios. Šiuo atveju jis gali išlaikyti nepriklausomo kandidato statusą, kurį tik remia viena partija. Tiksliau, ir daugiau partijų yra deklaravę, kad remia. Neaišku, kiek ta parama materializuota, tačiau LVŽS yra antra-trečia partija pagal reitingus visuomenės apklausose, o tai yra esminis skirtumas su tomis, kurios jau paskelbė apie rėmimą, nes jų reitingai nėra dideli.
Sprendimo priėmime galimi du modeliai. Pirmas – nulinis žaidimas, kai vienas laimi, kitas pralaimi viską. Kitas modelis – „laimi-laimi“, tad šiuo atveju yra būtent tai, nes savo patrauklumą didins ir LVŽS. I. Vėgėlės reitingai ir jo rezultatai prezidento rinkimuose, kur jis pakankamai užtikrintai gali projektuoti antrą rinkimų turą, didins „valstiečių“ galimybes Seimo rinkimuose bei gali padėti ir Europos Parlamento rinkimuose, kur jie bus konkurencingesni, lyginant su tuo variantu, jeigu prezidento rinkimuose būtų dalyvavęs A. Veryga“,- tikino politologas.
Valstiečių sprendimas remti I. Vėgėlę neigiamų pasekmių neturės
Kalbėdamas apie neigiamus dalykus, politologas pabrėžė, kad jie yra gerokai menkesnės reikšmės.
„LVŽS jau kurį laiką naudoja „kviestinių generolų taktiką“. Kviečiasi žinomas asmenybes į savo rinkimų sąrašus ar juos remia, todėl tokia politinė taktika kelia tam tikrų dviprasmiškumų. Visgi dabartinėje laiko atkarpoje tai reikšmingesnės įtakos neturės“, – apibendrino A. Krupavičius.