Suprasti akimirksniu
  • Prokuratūra nurodė iš susiaurintų Vilniaus gatvių pašalinti kliūtis
  • R. Šimašius platesnes gatves sulygino su Minsku
  • R. Šimašiaus gatvių siaurinimo manija piktina gyventojus
  • Darbo Vilniuje nepritrūks: vieni gatves susiaurino, kiti jas išplatins
Šaltiniai
gatve
Vilniaus gatves siaurino, o dabar teks platinti. Hans M/ Unsplash.com nuotrauka

Prokuratūra nurodė iš susiaurintų Vilniaus gatvių pašalinti kliūtis

Vilniaus miesto savivaldybei, kuri, nepaisydama didelio gyventojų pasipriešinimo ir toliau uoliai vykdė gatvių siaurinimo planą – prokuroro kirtis. Jau naujojo mero vadovaujamiems savivaldybės darbuotojams teks sumažinti Remigijaus Šimašiaus užmojais susiaurintų Vilniaus gatvių sąskaita miestą papuošti klombomis su gėlėmis.

Prokuroras pareikalavo, kad savivaldybė pašalintų esamas kliūtis – stulpelius, gėlių klombas, atitvarus, lauko kavinių inventorių ir pan.. Šios kliūtys trukdo judėti priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo automobiliams Vilniaus senamiestyje ir kitose Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos nurodytose vietose.

Prokuroras nutarimu taip pat įspėjo Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorių nedaryti teisės pažeidimų ir neišduoti leidimų lauko kavinių veiklai, jeigu tokia vykdoma veikla būtų pažeidžiami priešgaisriniai reikalavimai.

Tyrimo dėl galimo viešojo intereso pažeidimo metu prokuroras nustatė, kad Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija nevykdė priežiūros, neatliko rekonstruojamų gatvių statybos darbų patikrinimo[1].

R. Šimašius platesnes gatves sulygino su Minsku

Ukrainos karo naratyvas, panašu, pradėtas tampyti kaip antklodė į visus šonus. Dabar Remigijus Šimašius, reaguodamas į prokuroro sprendimą, pareiškė, kad siauros gatvės yra europietiško miesto ženklas, o jei jų nėra – Vilnius taptų Minsku. 

Suprask, Minskas – blogas miestas, tiesiogiai tapatinamas su šalimi agresore, o skaitytojai nesąmoningai pajunta, kad norėdami plačių ir patogių gatvių, kažkodėl remia Rusiją ir Baltarusiją kare su Ukraina. 

„Prokuratūra ragina patikrinti visas tvarkytas gatves ir peržiūrėti, ar jos tinka Priešgaisrinei gelbėjimo tarnybai. Būtinai įvertinsime Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento pastabas (kol kas jų nemačiau, tik prieš dvejus metus girdėjau, kad labiausiai trukdo iškilios perėjos). Patikinu, kad jei kas trukdo – kuoliukai, augalai, lauko kavinių staliukai ir t. t. – kliūtis pašalinsime. 

Deja, problema yra platesnė ir gilesnė. Net ir šiandien turime tragišką pavyzdį, tiesa, ne mieste, o Vilniaus rajone – eismo įvykyje žuvo penki asmenys. Jei pažiūrėsime Lietuvos statistiką, kasmet keliuose žūva ar sužalojama vis daugiau žmonių. Tiesa, Vilniuje – žūvančių ar sužalojamų, nors gyventojų vis daugiau, mažėja. Darome viską, kad šių nereikalingų žūčių dar sumažėtų, ir tai veikia – avaringumas humanizuotose Vilniaus gatvėse sumažėjo triskart, kitose – iki 10 proc.

Mes nuolat turime derinti visų miestiečių interesus, o gatvėse jie susikerta labiausiai. Tai, kas ugniagesiams ar kitoms tarnyboms, ar šiaip skubantiems yra tik tranzitinė gatvė, kitiems dažnai yra kasdienė gyvenimo erdvė, kurią jie ar jų vaikai turi pereiti, palei ją gyventi. Todėl gatvės turi būti ir patogios pravažiavimui, ir saugios, o taip pat jaukios gyventi. Negalime mūsų europietiško miesto paversti Minsku“, – taip savo socialiniame tinkle rašo R. Šimašius[2].

Feisbuko profilio nuotrauka
Feisbuko profilio nuotrauka

R. Šimašiaus gatvių siaurinimo manija piktina gyventojus

Feisbuko profilio nuotrauka
Feisbuko profilio nuotrauka

„Kuo toliau, tuo labiau galvoju, jog jis iš tiesų nuoširdžiai taip mąsto. T. y., tai protiškai atsilikęs infantilas, nesugebantis suvokti paprasčiausio priežasčių – pasekmių ryšio. Nenoriu, kad man po langu mašinytės dir dir dir – siaurinu gatvę. Nepravažiuoja ugniagesiai gelbėtojai? O tai aš kuo dėtas? Man ugniagesiai patinka, man tik dir dir dir nepatinka“, – rašė ir apžvalgininkas Andrius Bačiulis[3]

Apie Vilniaus miesto savivaldybės puoselėtą darniojo judumo idėją ne kartą kritiškai pasisakė ir tinklaraštininkas Ričardas Savukynas.

„Judrioji darna, ar kaip tenai vadina. Darnusis jaudumas?

Žodžiu, kažkam jau neatlaikė nervai ir tą žiedinę sankryžą naktį truputį pataisė. Matyt, negalėjo posūkio padaryti – tai nepatingėjo padirbėti ir perkėlė krūvą savivaldybės paliktų šiukšlių į šonus, kad netrukdytų žmonėms.

Beje, kai prieš kokią savaitę tenai važiavau, tai jau želdinių plotai buvo išvažinėti kiaurai. Vieta, kur kamščių kadaise nematydavau, dabar užsikimušusi būna beveik visą dieną.

Deja, nuotraukos labai sunkiai perteikia tą vaizdą – kol nepamatai gyvai, sunku suprasti, kad tenai realiai net su lengvąja mašina važiuojant, jau reikia pastangų.

Ši nepravažiuojama žiedinė sankryža buvo sukurta, dirbtinai susiaurinant dviejų keturių juostų gatvių (Naugarduko ir Vytenio) sankryžą iki to lygio, kad susikirtime gavosi dvi siauros dvijuostės gatvės, padarytos taip, kad netgi be jokio žiedo tenai sunku pravažiuoti. Padarius žiedą, bet kokiam ilgesniam transportui pasidarė įmanoma važiuoti nebent tiesiai“, – rašė jis savo feisbuko paskyroje, pridėdamas žiedo, kuriuo važiuoti net lengviesiems automobiliams sunku, nuotrauką[4]

Vilniaus žiedas/ Ričardo Savukyno Feisbuko profilio nuotrauka
Vilniaus žiedas/ Ričardo Savukyno Feisbuko profilio nuotrauka

Mantas Jakuitis rašo:

„Susiaurinote gatvę ir stebitės, kad toje gatvėje avaringumas sumažėjo? Aš nenorių Jūsų šokiruoti dar labiau, bet jeigu gatvę išvis panaikinsite, tai joje avarijų apskritai nebus. Šokiruoja, tiesa? Pagal tokią logiką, reik automagistrales, visų pirma, uždaryti, panaikinti – avarijų nebus.“

Jam antrino ir Indrė Lešinskytė-Pakštienė.

„O vairuotojo interesai neapgadint mašinos nes gatvės per siauros kur? O tie krūmeliai tikrai saugumą sukuria, kai nesimato ar koks užsižioplinęs vaikas nebėga į gatvę? O kaip greitajai į senamiestį greitai trumpiausiu keliu važiuot? Prieš fantazuodami str ir inžineringo vadovėlius paskaitykit. Čia ne vienkiemis vidury miško, čia augantis miestas.“

Darbo Vilniuje nepritrūks: vieni gatves susiaurino, kiti jas išplatins

Į tokią kuriozinę situaciją netruko sureaguoti visuomenininkai ir gyventojai. Gyventojai piktinosi, kodėl Vilniaus miesto valdžia kelis metus nekreipė dėmesio į gyventojų skundus, kad siaurinamos gatvės niekaip neprisideda prie patogesnio gyvenimo arba kamščių problemos sprendimo.

„Tai kaip suprantu, darbo tikrai lietuviai nepritrūks. Vieni siaurins gatves, o kiti eidami iš paskos, platins... Tiesiog vilnietiškas perpetuum mobile...

Įdomu kuo čia dėtas Minskas? Ar tai reiškia, kad jei Minske gaisrininkai gali privažiuoti prie degančio namo, tai Vilniuje būtinai reikia padaryti, kad negalėtų?“, – rašo buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga[5].

avatar
done
Rosita Kvietkevičienė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
2.arrow_upward
Remigijus Šimašius. Feisbuko įrašas Facebook.com
3.arrow_upward
Audrius Bačiulis . Feisbuko įrašas Facebook.com
4.arrow_upward
Ričardas Savukynas. Feisbuko įrašas Facebook.com
5.arrow_upward
Aurelijus Veryga. Feisbuko įrašas Facebook.com