Pinigų imta trūkti net turtingoms šalims: štai kiek uždirba šveicarai

Ekonomika, Pasaulis, ŠiandienSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
Laukai
Diržus gali tekti veržtis tiek dirbantiems šveicarams, tiek užimtiems žemės ūkyje, asociatyvi Elta nuotrauka

Gali mažėti parama Šveicarijos ūkininkams

Kadangi Šveicarijoje viskas sprendžiama referendumais arba bent jau pasitariant su gyventojais, šalies valdžia viešam aptarimui ir instituciniam suderinimui pateikė nutarimo projektą. Jame kalbama apie lubų vietos žemės ūkio paramai nustatymą.[1]

Planuojama, kad 2026-2029 metais šalies žemės ūkis iš viso gaus paramos už 13,67 mlrd. šveicariškų frankų. Tai – 2,5 proc. mažiau, negu ūkininkai gavo 2022 – 2025 metais. Tiesa, projektas dar turi sulaukti palaikymo, todėl Federalinė taryba (ministrų kabinetas) ir pradėjo viešą jo aptarimą.

Sprendimas – paramą žemės ūkio sektoriui mažinti 347 mln. šveicariškų frankų – iš esmės susijęs su Federalinės tarybos 2024 metų biudžeto rėmuose patvirtintomis išlaidų mažinimo priemonėmis, nurodoma Vyriausybės paskelbtame pranešime. Tuo pat metu daugiau pinigų norima skirti žemės ūkio adaptacijai prie neigiamų, klimato kaitos sukeltų, pasekmių.

Tai lemia, kad gerokai daugiau išteklių negu iki šiol bus skiriama struktūrinei žemės ūkio modernizacijai (+ 86 mln.), ligoms atsparių kultūrų ir veislių selekcijos projektams bei žemės ūkio kultūrų apsaugai (+24 mln.). Reikiamos lėšos bus gautos iš tokių sričių, kaip „Tiesioginės išmokos“ (-92 mln.) ir „Gamyba bei realizacija“ (-18 mln.).

Viršutinės išlaidų ribos Šveicarijoje yra didžiausios biudžeto subsidijų sumos, kurias parlamentas nustato tam tikrų sisteminių poreikių išlaidų srityje. Aptarimas ir institucijų derinimas tęsis iki 2024 metų sausio 24 d.

Dar labiau brangs pragyvenimas Šveicarijoje

Remiantis naujausios apklausos duomenimis, apie 28 proc. šveicarų laukia, kad susumavus 2023 metų rezultatus, jų piniginėse liks gerokai mažiau pinigų negu buvo metais anksčiau. Pagrindiniais tokių nedžiugių išvadų kaltininkais įvardinamos išaugusios įmokos į sveikatos draudimo fondus bei padidėjusios nuomos ir paskolų palūkanos.[2]

Kainų ir tarifų palyginimo tarnybos „Comparis“ duomenimis, maždaug 38 proc. namų ūkių, kurių kasmėnesinės suminės pajamos laikomos žemomis (iki 4000 šveicariškų frankų), ruošiasi tam jog teks dar labiau susiveržti diržus. Tarp šeimų, kurių kasmėnesinės pajamos sudaro nuo 4000 iki 8000 šveicariškų frankų, pesimistiškai nusiteikę 30 proc.[3]

Žvelgiant į situaciją pagal regionus, labiausiai miglotomis finansinėmis perspektyvomis pasižymi Tičino kantonas. Ten beveik 39 proc. respondentų pareiškė, kad jiems teks ženkliai susimažinti savo išlaidas. Frankakalbėje ir vokiškai kalbančioje Šveicarijos dalyse šis rodiklis siekia tik 19 proc. Be to, „Comparis“ duomenimis, vis aiškesnis tampa skirtumas tarp miesto ir kaimo: beveik ketvirtadalis kaimų gyventojų neslėpė, kad jiems tenka skaičiuoti kiekvieną franką.

Miestuose ir miestų aglomeracijose šis rodiklis siekia tik 18 ir 17 proc. „Comparis“ duomenimis, aiškiai išsiskyrė ir lyčių požiūris: 31 proc. moterų buvo įsitikinusios, kad 2023 metais jos turės mažiau pinigų negu prieš metus, tarp vyrų taip manančių buvo tik 23 proc. Taupydami pinigus respondentai buvo nusiteikę atsisakyti nereikalingų ar spontaniškų pirkinių ir išlaidų. Kitas būdas – sąmoningas apsipirkimas, turint parengtą prekių sąrašą ir lyginant kainas.

Smarkiai išaugo ir biudžetinių, nuolaidas siūlančių parduotuvių, populiarumas. Itališkai kalbančioje Šveicarijos dalyje 60 proc. apklaustųjų nurodė, kad, susidūrę su finansiniais sunkumais, jie važiuos apsipirkti į kaimynines ES šalis, kur kainos ženkliai mažesnės, negu pačioje Šveicarijoje. Iš viso apsipirkimo turizmu yra pasirengę vėl užsiimti 25 proc. apklaustųjų Tyrimą, įmonės „Comparis“ užsakymu, apklausą 2023 m. rugpjūtį atlikto rinkos tyrimo institutas „Innofact“. Iš viso buvo apklaustas 1011 žmogus visoje šalyje.

Šveicarų atlyginimai ir pensijos

Remiantis viešai prieinama informacija, atlyginimai šalyje mokami kartą į mėnesį, bet yra ir vadinamasis 13-as atlyginimas, kuris išmokamas metų pabaigoje. Net jeigu žmogus įmonėje išdirbo trumpiau negu metus, jis vis tiek gaus 13-ąjį atlyginimą, tik šis bus mažesnis. Be to, atlyginimai neturi nieko bendro su bonusais ar premijomis.[4]

Taip pat šalyje beveik nėra minimalaus atlyginimo, tiksliau toks mokamas tik viešbučiuose ir viešojo maitinimo sektoriuje.

Vidutinis atlyginimas Šveicarijoje siekia 10 092 frankus, tačiau skirtinguose kantonuose jis svyruoja nuo 8400 iki 10 564 frankų. Vyrai uždirba 25 proc. daugiau negu moterys.

Moterys Šveicarijoje į pensiją išeina sulaukusios 64 metų, vyrai – 65. Pensijos dydis svyruoja nuo 1195 iki 2390 frankų per mėnesį. Šeimoms ir įregistravusioms savo santykius poroms pensijos dydis yra ribojimas ir negali viršyti 3585 frankų per mėnesį.[5]