Alytuje jungiamos dvi tuberkuliozės ligoninės – tikimasi gydyti ne tik šia, bet ir kitomis ligomis sergančius
Praėjusį ketvirtadienį nuspręsta sujungti dar dvi Alytui svarbias ligonines – S. Kudirkos ir Alytaus apskrities tuberkuliozės ligonines, nors pastaroji gydymo įstaiga likusi vienintelė tokio pobūdžio monoprofilinė ligoninė šalyje. Tačiau įstaigų vadovai teigia, kad mažėjant pacientų, sergančių tuberkulioze, skaičiui, esą bus galima praplėsti teikiamų paslaugų sąrašą.
Sveikatos sistemos reformos ranka neaplenkė ir alytiškių, ir jau greitu metu šie, kaip aiškinama, galės gauti gerokai daugiau ir kokybiškesnių sveikatos priežiūros paslaugų, sujungus šias dvi ligonines, kurios, neva tik „ėdė“ valstybės biudžeto resursus, o tuberkulioze sergančių pacientų pastaruoju metu tik mažėjo.
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ketvirtadienį pranešė apie S. Kudirkos ir Alytaus apskr. tuberkuliozės ligoninių vadovų pasirašytą sutartį dėl įstaigų reorganizavimo[1].
Aiškinama, kad šioms ligoninėms jau kitų metų birželį tapus vientisu dariniu, paslaugų kokybė pacientams ir darbo sąlygos medikams nepablogės.
„Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, sergamumas plaučių tuberkulioze per pastaruosius penkerius metus (2019–2023 m.) sumažėjo nuo 31,8 atvejo 100 tūkst. gyventojų 2019 m. iki 21,3 atvejo 100 tūkst. gyventojų 2023 m.
Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas, mažėjant sergamumui tuberkulioze, turėtų būti mažinama stacionarinio gydymo lovų, didinamos ambulatorinių paslaugų apimtys ir integruotos paslaugos, kurios užtikrina pacientams paslaugų kokybę ir saugumą bei reikiamų paslaugų prieinamumą.“ – nurodoma SAM pranešime spaudai.
Ministras: ligoninių reorganizacija žymi reikšmingą kovą su tuberkulioze
Nors visuomenė seimo rinkimų akivaizdoje, panašu, nesureagavo į Alytų jau greitai paliesiančius pokyčius, sveikatos apsaugos ministras Aurimas Pečkauskas teigia, kad spalio 24-oji pažymėjo naują puslapį sveikatos sistemos istorijoje[2].
Pasak ministro, niekada nebūna džiugi žinia, kai pranešama apie iš žemėlapio išnyksiančią ligoninę, tačiau būtent šiuo atveju esą žymimas reikšmingas pokytis kovoje su tuberkulioze.
„Lietuva nuėjo ilgą kelią kovodama su tuberkulioze – vien per paskutinį penkmetį sergamumas sumažėjo bemaž perpus“, – rašė A. Pečkauskas.
A. Pečkauskas taip pat pridūrė, kad panašūs pokyčiai jau buvo įgyvendinti kitose šalyje veikiančiose turberkuliozės ligoninėse, kurios buvo prijungtos prie didžiųjų šalies asmens sveikatos priežiūros įstaigų.
Tarp tokių – Klaipėdos tuberkuliozės ligoninė, prijungta prie Respublikinės Klaipėdos ligoninės, Romainių tuberkuliozės ligoninė, tapusi Kauno klinikų dalimi.
Po pajūrio ligoninių reorganizacijos piktinasi ir palangiškiai, o darbo vietas palieka medikai
Nors tiek abiejų įstaigų vadovai, tiek sveikatos apsaugos ministras yra giliai įsitikinę, kad sujungus šias dvi Alytaus gydymo įstaigas, paslaugų teikimas tik gėrės, o gyventojai bus laimingesni, deja, Palangos pavyzdys rodo visai ką kitą.
Štai po sujungimo su Klaipėdos universitetine ligonine (KUL), Palangos ligoninėje (beje, vienintelėje pajūryje, visais metų laikais sutraukiančiame minias svečių) buvo pradėta naikinti vidaus ligų stacionarines antrinio lygio paslaugas, o dėl to ir dalis chirurgų nusprendė palikti savo darbo vietas.
Nors ir kaip mėginama įteigti, jog susirgus galima kreiptis tiesiogiai į Klaipėdą, vietinių gyventojų tai neįtikina, mat net esant menkiausiam sužeidimui (kaip antai, jei reiktų siūti ar gipsuoti pirštą), jau tektų pasibalnoti žirgus ir vykti į Klaipėdą.
Užtenka vien pagalvoti apie tai, koks krūvis teks uostamiesčio ligoninėje dirbantiems medikams, jeigu į ją būriuosis absoliučiai visi aplinkinių miestų gyventojai, įskaitant ir Nidos. Ar tikrai tuomet bus teikiamos vienodai kokybiškos paslaugos, o dirbančiųjų kiekis stebuklingai padidės?
Mat medikai jau dabar skundžiasi gausa darbų, nesusijusių su sveikatos priežiūra, kurie turi būti atlikti darbo metu, antraip nebus išmokėtas užsidirbtas atlyginimas. Tad natūralu, kad dėmesys pacientams mažėja, o biurokratinis aparatas tik didėja.