Suprasti akimirksniu
  • Panama kreipėsi į JT dėl D. Trumpo grasinimo „atsiimti“ Panamos kanalą
  • D. Trumpas tvirtina, kad Panamos kanalą valdo Kinija
  • Panamos prezidentas Jose Raulis Mulino neigė, kad kuri nors kita valstybė kišasi į kanalo veiklą
Šaltiniai
JT
Panama pasiskundė JT dėl D. Trumpo grasinimų susigrąžinti kanalą, pradėjo auditą. Pexels nuotrauka

Panama kreipėsi į JT dėl D. Trumpo grasinimo „atsiimti“ Panamos kanalą

Panama pasiskundė Jungtinėms Tautoms dėl JAV prezidento Donaldo Trumpo grasinimo užimti Panamos kanalą, kartu pradėdama su Honkongu susijusios įmonės, dviejų uostų, veikiančių vandens kelyje tarp dviejų vandenynų, operatorės, auditą.

Laiške JT generaliniam sekretoriui Antonio Guterresui Panamos vyriausybė rėmėsi JT Chartijos straipsniu, draudžiančiu bet kuriai narei „grasinti jėga ar ją panaudoti“ prieš kitos šalies narės teritorinį vientisumą ar politinę nepriklausomybę.

Antradienį žurnalistams išplatintame oficialiame laiške A. Guterresas raginamas perduoti šį klausimą JT Saugumo Tarybai, tačiau neprašoma sušaukti posėdžio.

D. Trumpas tvirtina, kad Panamos kanalą valdo Kinija

D. Trumpas pirmadienį savo inauguracinėje kalboje pakartojo priekaištą, kad Kinija sėkmingai „valdo“ Panamos kanalą, vis aktyviau veikdama aplink vandens kelią, kurį JAV perdavė 1999 m. pabaigoje.

„Mes jo neatidavėme Kinijai, mes jį atidavėme Panamai. Ir mes jį atsiimame“, – sakė D. Trumpas.

Tuomet Panamos kontrolės tarnyba, prižiūrinti viešuosius subjektus, paskelbė, kad Panamos uostų bendrovėje bus pradėtas „išsamus auditas“, kurio tikslas – „užtikrinti efektyvų ir skaidrų viešųjų išteklių naudojimą“.

Ši bendrovė, priklausanti Honkonge įsikūrusio konglomerato „CK Hutchison Holdings“ filialui „Hutchison Ports“, valdo Balboa ir Kristobalo uostus abiejuose kanalo galuose.

Kontrolės tarnyba teigė, kad bus siekiama nustatyti, ar bendrovė laikosi koncesijos sutarčių, įskaitant tinkamą ataskaitų apie pajamas, mokėjimus ir mokesčius valstybei teikimą.

„Hutchison Ports PPC“ savo pranešime teigė, kad „palaiko ir toliau palaikys skaidrius ir bendradarbiavimu pagrįstus santykius“ su Panamos valdžios institucijomis.

„Mes išlaikome tvirtą įsipareigojimą laikytis visų įstatymų ir kitų teisės aktų, visapusiškai vykdydami savo sutartinius įsipareigojimus, – teigė įmonė. – Apie mūsų finansinius rezultatus, kurių auditą atlieka nepriklausomas išorės auditorius, kasmet informuojame savo partnerę, Panamos valstybę, taip užtikrindami pasitikėjimą mūsų valdymu ir skaidrumą.“

Panamos prezidentas Jose Raulis Mulino neigė, kad kuri nors kita valstybė kišasi į kanalo veiklą

Pasak jo, vykdoma laikantis neutralumo principo.

„Kanalas yra ir liks Panamos nuosavybė“, – atsakydamas į D. Trumpo grasinimus sakė jis.

Respublikonas jau kelias savaites didina spaudimą dėl kanalo, per kurį keliauja 40 proc. viso JAV konteinerių srauto. Jis atsisakė atmesti galimybę panaudoti karinę jėgą jam susigrąžinti.

Panamos uostų bendrovės koncesijos sutartis 2021 m. buvo pratęsta 25 metams. Pagrindinės kanalo naudotojos yra JAV, po jų eina Kinija.

Nuo 2000 m. vandens kelias į Panamos valstybės iždą įnešė daugiau kaip 30 mlrd. dolerių, iš jų beveik 2,5 mlrd. dolerių – praėjusiais finansiniais metais.

Parengta remiantis elta.