Suprasti akimirksniu
  • Nusprendė - p. Gražuliui neleis dalyvauti prezidento rinkimuose
  • VRK sprendimus priima dar prieš posėdį?
  • Petras Gražulis VRK sprendimą skųs teismui
Šaltiniai
Petras Gražulis
Buvęs Seimo narys Petras Gražulis patikino, kad neišsigąs piktųjų dvasių ir apskųs VKR sprendimą, Eltos nuotrauka

Nusprendė - p. Gražuliui neleis dalyvauti prezidento rinkimuose

VRK atmetė buvusio Seimo Petro Gražulio nario prašymą vasario 19 d. Sprendime nurodoma, kad apkaltos būdu iš Seimo pašalintam politikas dešimt metų negali būti renkamas parlamentaru. Tuo metu Konstitucija numato, jog šalies vadovu gali būti renkamas tik toks asmuo, kuris gali būti renkamas ir Seimo nariu.

Parlamentas panaikino P. Gražulio Seimo nario mandatą pernai gruodį. Tad nepraėjus dešimties metų terminui, eksparlamentaras negali būti renkamas ir prezidentu.

P. Gražulis savo skunde VRK taip pat reikalavo komisiją kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT), siekiant išaiškinti jo galimybes dalyvauti prezidento rinkimuose. Visgi, VRK sprendime nurodoma, jog komisija neturi tokios teisės.

Eksparlamentaro Petro Gražulio kandidatūrą į prezidento rinkimus iškėlė Tautos ir teisingumo sąjunga (centristai, tautininkai).

VRK sprendimus priima dar prieš posėdį?

Įdomi detalė, nors P. Gražulio skundo nagrinėjimas prasidėjo kiek po 10 valandos ryto ir vyko su diskusijomis, VRK nubalsavus pranešimas apie tai „Eltoje“ pasirodė beveik tą pačią akimirką. Prisiminus, kad „Eltos“ darbuotojai toli gražu ne visada, net ir turėdami laiko, tinkamai surašo pranešimus ar pateikia informaciją, darytina prielaida, kad politiko likimas buvo nuspręstas iš anksto, o agentūra dar iki posėdžio turėjo sprendimo kopija.

Būtų labai įdomu, jeigu šią prielaidą patikrintų atitinkamos struktūros, tačiau, tikėtina, kad taip nenutiks, nes, kaip sakė P. Gražulis, visa Lietuva „sėdi“ vadinamųjų konservatorių kišenėje.

Petras Gražulis VRK sprendimą skųs teismui

Pats asmeniškai VRK posėdyje dalyvavęs P. Gražulis komisijos nariams priminė už kitą seimūną prabalsavusį buvusį seimo narį Aleksandrą Sacharuką bei kalėjime sėdinti vis dar parlamentarą Vytautą Gapšį, Lietuvą palygino su Rusija, kur irgi nėra jokios demokratijos, bei patikino, kad neigiamą sprendimą skųs ne tik Lietuvos, bet ir Europos teismams.

„Mano atvejį nagrinėję Konstitucinio Teismo teisėjai, pasikvietę piktąsias dvasias, pamatė tai, ko neįžvelgė teisės ekspertai ir mane nuteisė. Nebejoju, kad ir čia bus priimtas man nepalankus sprendimas, todėl iš karto sakau, kad jį skųsiu. Pirma Administraciniam teismui, o paskui, jeigu ir reikės, Europos Žmogaus Teisių Teismui“, - patikino jis.

Viena iš komisijos narių, Gitana Matikuvienė, netikėtai prabilo apie sąžinę.

„Žinote, kad negalite būti prezidentu. Ar sąžininga rinkti parašus, ar sąžininga prieš žmones bandyti tai daryti?“ – keistoką klausimą uždavė šiaip jau nešališka turėjusi būti VRK atstovė.

P. Gražulis į tai atrėžė, kad konservatoriai jo bijo, todėl įvairiais būdais stengiasi sunaikinti.

„Jau sklinda kalbos, kad aš miręs, kitokios melagienos. Konservatoriai siekia mane palaužti morališkai, nes kritikavau juos dėl vykdomos politikos, užvaldytos žiniasklaidos, tarnybų ir VRK. Pas mus viskas taip pat kaip kokioje Rusijoje, Baltarusijoje ar Šiaurės Korėjoje. Ir kadangi jūs taip elgiatės, noriu visiems dar kartą įrodyti, jog Lietuvoje nėra nei demokratijos, nei laisvės, - pabrėžė politikas. – Ir kodėl niekas nemato, kas vyksta Seime su konservatoriais bei jų išlaidomis? Vienas kompiuterių prisiperka, kitas [Jonas Džiugelis] vandenį vagia, o pirštu visi rodo į mane. Todėl noriu parodyti, kokioje Lietuvoje gyvename. Mes per 50 metų tiek nesukomunistėjome, kiek per pastaruosius 30 metų supidersatėjome.“

Atkalbėti P. Gražulį nuo tolesnės teisinės kovos bandė ir kita komisijos narė - Inga Milašiūtė.

„Jūs galite kreiptis į EŽTT, tačiau jis turi praktiką, kad teisė dalyvauti rinkimuose ir teisė eiti pareigas yra susietas. Mes turime situaciją, kai Petras Gražulis negali užimti prezidento pareigų, todėl EŽTT tos teisės neatskirs. Aišku, skųsti galima. Tokią teisę turite“, - keistas užuominas laidė dar viena „nešališka“ persona.

Į tai buvęs Seimo narys atsakė primindamas nušalinto prezidento Rolando Pakso istoriją.

„Kai R. Paksas pasakė, kad kreipsis į EŽTT, jį irgi vadino kvailiu. Bet teismas į situaciją pasižiūrėjo kitaip, - pabrėžė jis. – Be to, Konstitucijoje nebuvo nei sakinio apie tai, kokios sankcijos taikomos asmeniui, kuris nušalinta apkaltos būdu. Konstitucinis Teismas su piktosiomis dvasiomis nustatė, kad jis visą gyvenimą negali kandidatuoti, bet EŽTT sprendimą panaikino. Aš irgi turiu teisę, kuria pasinaudosiu, o sprendimą matysime. Juolab kad sutikti teisėjai irgi ragina jį apskųsti.“

Kaip ir buvo galima tikėtis, bei kaip prognozavo pas P. Gražulis, VRK tvarkingai nubalsavo „kaip reikia“ ir jo skundą atmetė. Dabar politikas turės tris dienas skundo į Lietuvos teismą pateikimui.